Prezydent USA wezwał w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu Georgia Brada Raffenspergera do “znalezienia” takiej liczby głosów, by udało mu się prześcignąć w tym stanie wyborczy wynik Demokraty Joe Bidena. Dziennik “Washington Post” uzyskał dostęp do nagrania sobotniej rozmowy.

Trump w czasie godzinnej konwersacji krytykował Raffenspergera. Prosił Republikanina o podjęcie działań oraz ostrzegł, że “podejmuje on ryzyko”. Raffensperger zarzucił Trumpowi, że opiera się na teoriach spiskowych oraz głosi nieprawdziwe informacje. Podkreślał, że zwycięstwo Bidena w Georgii o 11 779 głosów jest uczciwe.

“Mieszkańcy Georgii są źli, ludzie w kraju są źli (…). Ale nie stanie się nic złego, jeśli powiesz, że ponownie obliczyłeś (głosy)” – mówił Trump.

“Chcę tylko znaleźć 11 780 głosów, czyli o jeden więcej niż potrzebujemy. Ponieważ zdobyliśmy ten stan” – dodawał Trump. Prezydent powtarzał w trakcie rozmowy, że “nie ma mowy, by przegrał w Georgii”.

Fragment nagrania rozmowy został opublikowany w niedzielę w serwisie YouTube przez dziennik.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wygrana Bidena w Georgii, która zapewnia mu 16 głosów elektorskich, została po ponownym przeliczaniu głosów certyfikowana przez władze stanowe.

Georgia to tradycyjny bastion Republikanów. Zwycięstwo Demokraty w tym stanie stanowiło duże zaskoczenie wyborcze. Od 1992 roku nie triumfował tu żaden Demokrata.

Zobacz także: USA: Pierwsze posiedzenie nowego Kongresu

washingtonpost.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply