USA: program pocisków-rojów przejdzie kolejne testy

Program Golden Horde zostanie poddany w tym miesiącu kolejny testom. Wcześniejsze uznane zostały za “częściowy sukces”.

Program Golden Horde, który ma na celu integrację precyzyjnej broni kierowanej, sztucznej inteligencji i sieci komunikacyjnych, zostanie poddany dalszym testom jeszcze w tym miesiącu – przekazał  w czwartek dowódca Laboratorium Badawczego Sił Powietrznych USA (ARFL).

Golden Horde należy do priorytetów AFRL. Pierwszy test programu miał miejsce 15 grudnia i został uznany za częściowy sukces.

„Z niecierpliwością czekamy na dwa kolejne loty w tym miesiącu, z czterema współpracującymi mniejszymi pociskami” – powiedział dowódca AFRL gen. Heather Pringle podczas spotkania zorganizowanego na początku lutego przez Mitchell Institute for Aerospace Studies. „Ten program wciąż się rozwija i jesteśmy bardzo podekscytowani tym, dokąd zmierza w 2021 roku”.

Program osiągnął 9 z 13 celów podczas grudniowego testu, ale Pringle przyznał, że nie wszystko poszło wtedy zgodnie z planem.

Podczas lotu F-16 zrzucił dwie współpracujące bomby o małej średnicy (Collaborative Small Diameter Bombs) oraz wersję kierowanej laserowo bomby o małej średnicy Boeinga, którą wyposażono w autonomiczny ładunek współpracujący. Według informacji prasowych Sił Powietrznych, bomby były w stanie ustanowić ze sobą połączenia komunikacyjne i wykryły początkowy cel – zakłócacz GPS.

Amunicja została wyposażona w autonomiczny moduł, który pozwala jej reagować na zmiany na polu bitwy. Bomby dostrzegły dwa cele o wyższym priorytecie, które zostały określone przez planistów misji Sił Powietrznych przed lotem.

Niestety, z powodu problemów z oprogramowaniem rój nie był w stanie przekazywać poleceń naprowadzania do systemu nawigacyjnego i zamiast tego broń trafiła w pierwszy określony cel.

Pomimo niepowodzeń podczas pierwszego testu, program Golden Horde wciąż wygląda obiecująco, powiedział Pringle.

W przyszłym tygodniu Pringle zamierza spotkać się z gen. Heathem Collinsem, dyrektorem programu Sił Powietrznych ds. broni, w celu omówienia przyszłości programu i tego, jak ostatecznie przekształcić technologię w produkt, który można wykorzystać operacyjnie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W ramach programu Golden Horde Siły Powietrzne pracują także nad inną amunicją rojową – Collaborative Miniature Air-Launched Decoy, opartą na Miniature Air-Launched Decoy firmy Raytheon. Ma być ona gotowa do testów  w locie na pokładzie B-52 latem 2021 roku.

Oba systemy mają zostać wykorzystane w zintegrowanym roju w bardziej złożonym scenariuszu, obecnie zaplanowanym na rok 2022.

CZYTAJ TAKŻE: Bezzałogowiec Type-X od Milrem Robotics przeszedł pierwsze testy mobilności

Kresy.pl / defensenews.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply