Według niektórych upiorne, a zdaniem innych – fascynujące. Fotograf Kai Caemmerer i jego zdjęcia ogromnych i kompletnie pustych „nienarodzonych miast” w Chinach.

Polskojęzyczna edycja portalu Business Insider podaje, że w całych Chinach istnieją setki miast wyposażonych we wszystko, co potrzebne w nowoczesnym świecie. Zarówno wysokie apartamentowce, biurowce, jak i kanalizację czy dzieła sztuki. Nie ma w nich jednak… ludzi.

Dlaczego? Jak wyjaśniono, takie niemal kompletnie puste, a zarazem tajemnicze miasta-widma są częścią planu Państwa Środka. Polega on na przeniesieniu nawet 300 milionów obywateli z regionów wiejskich do miast. Stąd takie lokalizacje, jak np. dystrykt Ordos-Kangbashi są obecnie przygotowane i gotowe do zamieszkania.

Te wielkie miasta, które faktycznie jeszcze nimi nie są – przynajmniej na razie – przyciągają uwagę różnych ludzi. M.in. fotografa Kaia Caemmerera, który zafascynowany nimi, w 2015 roku udał się do Chin. Chciał zarówno zwiedzić puste miasta i jednocześnie je udokumentować.

Korzystasz z portalu Kresy.pl
Wspieraj nas regularnie.

Tak powstała seria zdjęć zatytułowana „Unborn Cities” (pol. „Nienarodzone miasta”). Przedstawia nowy typ rozwoju miast. W rozmowie z Business Insider Caemmerera dzieli się swoimi spostrzeżeniami na ich temat. Wskazuje na diametralne różnice w podejściu do genezy takich wielkich miast, w porównaniu z USA czy Europą:

– W odróżnieniu od Stanów Zjednoczonych czy Europy, gdzie miasta zaczynały od kilku budynków i ulic, a potem stopniowo rozwijały się wraz z lokalnym przemysłem, te nowe chińskie miasta są przygotowane niemal do samego końca, zanim jeszcze wprowadzą się tam ludzie.

Jako fotograf architektury, Caemmerera uznał współczesne miasto duchów „za ujmujące w bardzo niepokojący sposób”. Jak zaznacza, takie nowe miasta „buduje się niemal do samego końca”. Dlatego między zbudowaniem miasta a wprowadzeniem się do niego ludzi, wiele budynków stoi pustych. Wiele z nich jest zasiedlanych nawet po 15, a czasem 25 latach. Fotograf łącznie spędził w rejonie niektórych takich miast 80 dni.

Zobacz więcej zdjęć TUTAJ.

Czytaj również: Poseł Jóźwiak (Kukiz’15, Endecja) dla Kresów.pl: Chiny widzą w Polsce kluczowego partnera

Businessinsider.pl / Kresy.pl

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz