Ukraińskie media: Pomnik UPA w Hruszowicach może zostać odbudowany

Portal hromadske.ua cytuje ambasadora Polski na Ukrainie Jana Piekło, który dopuścił możliwość odbudowy zlikwidowanego pomnika UPA w Hruszowicach.

Cytowany przez hromadske.ua ambasador Piekło powiedział: Proponujemy, aby przeprowadzić wspólne prace ekshumacyjne w Hruszowicach, gdzie lokalne władze rozmontowały nielegalny pomnik UPA. Jeśli zostaną tam odnalezione szczątki ludzkie, to monument będzie mógł zostać przywrócony.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Jan Piekło przypomniał również, w ubiegłym roku w Polsce po zdarzeniu w Hruszowicach nie miało miejsca żadnego zniszczenia lub likwidacji ukraińskiego pomnika.

CZYTAJ TAKŻE: Ujawniono wysokość nagród dla ambasadorów. Jan Piekło jednym z najlepiej ocenionych

Demontaż pomnika UPA w Hruszowicach miał miejsce 26 kwietnia 2017. Polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego stwierdziło, że rozbiórka pomnika jest legalna, ponieważ został on zbudowany z naruszeniem prawa, bez zgody władz lokalnych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W odpowiedzi Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej wstrzymał prace ekshumacyjne w polskich miejscach pamięci na Ukrainie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Nielegalny pomnik UPA  został rozebrany [+FOTO]

Kresy.pl / hromadske.ua

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    jwu :

    No to teraz wszystko w rękach społeczności lokalnej.Która powinna przypilnować ,by nie zakopano tam zwłok banderowskiego ludobójcy.A swoją drogą wasalstwo u nas zaczyna sięgać zenitu.I to nie tylko wobec Ukraińców.Przyznam ,że nie jestem antysemitą ,ale jak widzę dziennikarzy tv i polityków z gwiazdami Dawida w klapach to mam odruchy ……..

  2. Avatar
    Gaetano :

    Ludzie ze SKUBUwP oraz mieszkańcy Hruszowic będą mieli co robić, a do tych pierwszych zawitają zapewne smutasy ze służb. Te neobanderowskie kanalie, pałające gorącym uczuciem do stepowej trzody, są gotowi do największych matactw i perfidii. Zatem monitoring 24/7 jest tutaj bezwzględnie wskazany.