Ukraińskie media: Pomnik UPA w Hruszowicach może zostać odbudowany

Portal hromadske.ua cytuje ambasadora Polski na Ukrainie Jana Piekło, który dopuścił możliwość odbudowy zlikwidowanego pomnika UPA w Hruszowicach.

Cytowany przez hromadske.ua ambasador Piekło powiedział: Proponujemy, aby przeprowadzić wspólne prace ekshumacyjne w Hruszowicach, gdzie lokalne władze rozmontowały nielegalny pomnik UPA. Jeśli zostaną tam odnalezione szczątki ludzkie, to monument będzie mógł zostać przywrócony.

Jan Piekło przypomniał również, w ubiegłym roku w Polsce po zdarzeniu w Hruszowicach nie miało miejsca żadnego zniszczenia lub likwidacji ukraińskiego pomnika.

CZYTAJ TAKŻE: Ujawniono wysokość nagród dla ambasadorów. Jan Piekło jednym z najlepiej ocenionych

Demontaż pomnika UPA w Hruszowicach miał miejsce 26 kwietnia 2017. Polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego stwierdziło, że rozbiórka pomnika jest legalna, ponieważ został on zbudowany z naruszeniem prawa, bez zgody władz lokalnych.

W odpowiedzi Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej wstrzymał prace ekshumacyjne w polskich miejscach pamięci na Ukrainie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Nielegalny pomnik UPA  został rozebrany [+FOTO]

Kresy.pl / hromadske.ua

10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jwu
    jwu :

    No to teraz wszystko w rękach społeczności lokalnej.Która powinna przypilnować ,by nie zakopano tam zwłok banderowskiego ludobójcy.A swoją drogą wasalstwo u nas zaczyna sięgać zenitu.I to nie tylko wobec Ukraińców.Przyznam ,że nie jestem antysemitą ,ale jak widzę dziennikarzy tv i polityków z gwiazdami Dawida w klapach to mam odruchy ……..

  2. Gaetano
    Gaetano :

    Ludzie ze SKUBUwP oraz mieszkańcy Hruszowic będą mieli co robić, a do tych pierwszych zawitają zapewne smutasy ze służb. Te neobanderowskie kanalie, pałające gorącym uczuciem do stepowej trzody, są gotowi do największych matactw i perfidii. Zatem monitoring 24/7 jest tutaj bezwzględnie wskazany.