Ukraińskie media chwalą expose Waszczykowskiego

Jak wynika z komentarzy ukraińskich mediów, czwartkowe expose szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego zostało przez nie bardzo pozytywnie odebrane. Szef polskiej dyplomacji zapowiedział w nim dalsze wspieranie władz Ukrainy i zaznaczył, że wzajemne stosunki z tym krajem nie mogą stać się „zakładnikiem przeszłości”.

Według relacji kijowskiego korespondenta TVP Pawła Bobołowicza, media na Ukrainie relacjonowały wystąpienie szefa polskiej dyplomacji w pozytywnym świetle.

Przeczytaj: „Do tanga trzeba dwojga”, „Nigdy więcej Monachium i Jałty” – Waszczykowski o polityce wschodniej

– Ukraińskie media zwróciły uwagę, że polski minister spraw zagranicznych podkreślił konieczność wspierania walki z korupcją na Ukrainie. Wskazują również na słowa dotyczące wspólnej historii. To znaczy, że relacje polsko-ukraińskich nie mogą być zakładnikiem przeszłości– zaznaczył Bobołowicz.

– Jednocześnie ukraińskie media szeroko komentują te słowa, które dotyczyły nie tylko polityki wobec Ukrainy, ale także wobec Rosji. Prawie we wszystkich relacjach zaznaczane jest, że Polska nie zrezygnuje ze starań o zwrot wraku Tupolewa –dodał korespondent.

Przeczytaj: Bobołowicz: Kuchciński negocjował uchwałę ws. 11 lipca m.in. z synem zbrodniarza z UPA [+FOTO]

Pozytywnie nt. expose Waszczykowskiego wypowiadała się również część ukraińskich polityków. Jeden z nich, Mykoła Kniażycki z Frontu Ludowego stwierdził, że Ukraińcy są wdzięczni polskiemu rządowi i ministrowi Waszczykowskiemu za wsparcie w dążeniach Ukraińców do przystąpienia do UE. Kniażycki wcześniej krytycznie wypowiadał się nt. filmu „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Jego zdaniem, film ten przyczyni się do jeszcze większego skomplikowania relacji polsko-ukraińskich.

Jak informowaliśmy, w swoim expose Waszczykowski podkreślił, że Polska wspiera i dalej będzie wspierać Ukrainę, kontynuując politykę wsparcia jej proeuropejskich aspiracji.Zaznaczył również, że Warszawa wspiera władze w Kijowie w dziedzinie decentralizacji, reformy samorządowej i zwalczania korupcji. Jego zdaniem, podstawą do pokojowego rozwiązania konfliktu jest pełna implementacja Porozumień Mińskich. Stwierdził, że ubiegły rok był dobry dla „wzajemnie korzystnej polsko-ukraińskiej współpracy obronnej”, przypominając m.in. o podpisaniu nowego generalnego porozumienia o współpracy obronnej oraz porozumienia regulującego kwestie współpracy przemysłów.

– To wszystko pokazuje, że polsko-ukraińskie partnerstwo strategiczne jest w coraz większym stopniu wypełnione treścią i będzie sprzyjać budowie odporności naszego sąsiada na destabilizację –podkreślił szef polskiej dyplomacji. – Dajemy Ukrainie wyraźny sygnał, że to, co spotyka dzisiaj ich kraj nie tylko budzi naszą troskę, ale i konkretną reakcję.

W tym kontekście, w pozytywnym tonie, omówił również wątek masowej imigracji Ukraińców do pracy w Polsce. – Ten konkret to także ponad 1,2 mln wiz wydanych w ubiegłym roku przez nasze urzędy konsularne na Ukrainie, w tym ponad 650 tysięcy wiz pracowniczych– mówił minister Waszczykowski. Jego zdaniem, imigranci zarobkowi ze wschodu, szczególnie z Ukrainy, wpływają pozytywnie na polską gospodarkę.

Witold Waszczykowski zwrócił uwagę, że „wspierając Ukrainę w jej wysiłkach reformatorskich i polityce proeuropejskiej, nie tracimy z pola widzenia spraw historycznych”.– Uważamy, że prawdziwemu partnerstwu strategicznemu powinna towarzyszyć prawda –powiedział. Podkreślił zarazem, że polski rząd nie chce, „by nasze stosunki bilateralne stały się zakładnikiem przeszłości”.

– Z myślą o niej, z myślą o dialogu społecznym, postanowiliśmy wznowić działalność sprawdzonego formatu współpracy dwustronnej, jakim jest Polsko–Ukraińskie Forum Partnerstwa –powiedział szef MSZ.

PRZECZYTAJ:

Ukraina powołała swój odpowiednik Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa – z Wiatrowyczem w składzie

Ukraiński szef Forum Partnerstwa: Polacy powinni zrozumieć stosunek Ukraińców do OUN-UPA

Ks. Isakowicz-Zaleski dla Kresów.pl: obecność Wiatrowycza w Forum Partnerstwa to podpalanie relacji polsko-ukraińskich

Polski minister zaznaczył również, że prowadzone są działania na rzecz powołania Polsko-Ukraińskiego Centrum Dobrosąsiedztwa. Miałoby ono służyć zbliżeniu narodów polskiego i ukraińskiego poprzez rozwój dobrosąsiedzkich relacji, współpracy oraz wymiany kulturalnej.

Kresy.pl / Radiownet.pl

Czytaj kolejny artykuł
3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. azar
    azar :

    Jeśli debil ten z ambony gada, że wzajemne stosunki z tym krajem nie mogą stać się „zakładnikiem przeszłości” w takim razie dajesz sygnał cymbale tym banderowcom, że mogą sobie robić nadal swoje to co robią. Główny nurt PiSu decyduje niestety aby nadal włazić banderowcom w doopę i przymykać oko na ich wybryki no bo walczą przecież z ruskimi.