W ocenie ukraińskiego wywiadu wojskowego, scenariusz zakładający wykorzystanie przez Rosję broni jądrowej przeciwko Ukrainie jest mało prawdopodobny, bo w razie realizacji „jedynie przybliży koniec samej Rosji”.

Ocenę dotyczącą prawdopodobieństwa użycia przez Federację Rosyjską broni jądrowej przeciwko Ukrainie wyraził Andrij Jusow, rzecznik Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, w czasie rozmowy z dziennikarzami.

– Jeśli chodzi o broń nuklearną, to jest ona bronią odstraszania i będą nią potrząs. [Władimir] Putin będzie nią potrząsał tak głośno, jak to możliwe, aby go usłyszano i zwrócono na niego uwagęuważa rzecznik ukraińskiego wywiadu wojskowego.

– Ale jeśli wyobrazić sobie, że Putin ośmiela się użyć broni jądrowej, to jest to ostatni atut, którego użyje. A co dalej? Czy Ukraina przestanie walczyć? Nie. Czy świat stanie się bardziej przychylny reżimowi Putina? Oczywiście, że nie. To będzie jego koniec – powiedział Jusow. – To mało prawdopodobny scenariusz, który w razie realizacji, jedynie przybliży koniec samej Rosji.

Jak pisaliśmy, prezydent USA Joe Biden oświadczył wcześniej w tym miesiącu, że wątpi, by prezydent Rosji Władimir Putin użył taktycznej broni nuklearnej. Przyznał jednak, że istnieje ryzyko niezamierzonego konfliktu. „Nie sądzę, że on to zrobi. Ale myślę, że to nieodpowiedzialne, by mówić, jako światowy przywódca jednego z największych mocarstw nuklearnych na świecie, że może użyć taktycznej broni jądrowej na Ukrainie” – powiedział Biden w rozmowie z CNN.

Zobacz także: Biały Dom: nic nie wskazuje na to, by Rosja szykowała się do użycia broni jądrowej

Przeczytaj: USA: Brak oznak przygotowań Rosji do uderzenia nuklearnego

Czytaj również: Były dyrektor CIA: Jeśli Putin użyje broni nuklearnej, USA zniszczą rosyjskie jednostki na Ukrainie

Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply