Ukraiński wywiad: Kreml planuje zamachy terrorystyczne na Białorusi

Według ukraińskiego wywiadu Kreml planuje wysadzić bloki mieszkalne w Mozyrzu na Białorusi, aby wciągnąć Białoruś do wojny z Ukrainą.

„Według otrzymanych danych Federacja Rosyjska będzie próbowała wciągnąć Białoruś w konflikt zbrojny z Ukrainą poprzez szereg prowokacji dotyczących obiektów infrastrukturalnych i ludności cywilnej” – przekazał Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

W tym celu do Mozyrza miały przybyć pod cywilnym przebraniem specjalne grupy dywersyjne.

Grupy te mają przeprowadzić serię ataków artyleryjskich i rakietowych na rafinerię w Mozyrzu, infrastrukturę cywilną i osiedla mieszkaniowe.

Ukraiński wywiad donosi, że w szeregach tych grup jest personel rosyjskiego GRU oraz najemnicy z prywatnych firm wojskowych kontrolowanych przez Jewgienija Prigożyna i rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu.

W ten sposób Białoruś ma uzyskać pretekst do dołączenia do wojny rosyjsko-ukraińskiej.

Według ukraińskiego wywiadu oficerowie armii białoruskiej także są w posiadaniu tych informacji i już rozpoczęli ewakuację swoich rodzin z Mozyrza.

Jak informowaliśmy, na Białorusi rozpoczęły się ćwiczenia mobilizacyjne z udziałem wojsk specjalnych. Odbywają się one z obwodzie homelskim graniczącym z Ukrainą.

Przewiduje się, że w trakcie ćwiczeń komisariaty (tj. komendy uzupełnień) będą podejmować działania mające na celu zawiadomienie i skierowanie rezerwistów do jednostek wojskowych. Po sformowaniu odpowiednich zespołów poborowi zostaną odesłani do miejsca zamieszkania.

„Aby stworzyć sytuację zbliżoną do rzeczywistej, w trakcie ćwiczeń planowany jest udział jednostek sił specjalnych” – powiadomiło białoruskie ministerstwo obrony.

Ćwiczenia będą odbywać się od 22 czerwca do 1 lipca br.

Informacja o ćwiczeniach w obwodzie homelskim pojawiła się w kontekście doniesień strony ukraińskiej o skoncentrowaniu białoruskich i rosyjskich wojsk na Białorusi przy granicy z Ukrainą. Ministerstwo obrony Ukrainy poinformowało we wtorek, że w obwodach brzeskim i homelskim znajduje się 7 białoruskich batalionów (3,5 – 4 tys. żołnierzy) oraz nieokreślona liczba wojsk rosyjskich. Zmusza to Ukraińców do zabezpieczania północnej granicy większą liczbą wojsk.

PRZECZYTAJ: Zełenski polecił ocenić ryzyko kolejnej inwazji z terytorium Białorusi

Kresy.pl / pravda.com.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply