Kierowany przez Wołodymyra Wiatrowycza ukraiński Instytut Pamięci Narodowej wezwał na swojej stronie do nadania członkom Ukraińskiej Powstańczej Armii uprawnień kombatanckich.

CZYTAJ TAKŻE: Sława Ukrainie to hasło banderowskie – uważa obecny szef ukraińskiego IPN-u

PATRZ RÓWNIEŻ: Banderowiec szefem ukraińskiego IPN-u

Działalność UPA spełnia kryteria ruchu narodowo-wyzwoleńczego – różnorodne formy działalności organizacji i poszczególnych osób skierowane na odrodzenie państwowej niezależności narodu ukraińskiego. Dlatego jej weterani, jak i uczestnicy analogicznych formacji w Polsce i krajach nadbałtyckich, mieliby otrzymać od państwa ukraińskiego status uczestników ruchu narodowo-wyzwoleńczego– czytamy na stronie ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

O wydarzeniach na wschodnich ziemiach II Rzeczypospolitej ukraiński IPN pisze następująco:

W latach 1943-1944 miało miejsce ostre starcie z polskimi siłami, które próbowały odtworzyć przedwojenne granice Polski.

IPN informuje również, na jakim terytorium działała UPA. Wymienia m.in. polskie województwa lubelskie i podkarpackie, a także tereny współczesnej Białorusi. Wg Instytutu związane z UPA podziemie działało również na Krymie i w Donbasie.

memory.gov.ua/Kresy.pl

14 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. kaliszanin1
    kaliszanin1 :

    Jak oni tych tchórzliwych rzeźników z UPA mogą porównywać do naszej partyzantki. Kolejny raz obrażają Polski naród. A w Mongolii czasem tez nie działali, bo wielka Ukraina sięga ich chorych głowach bardzo daleko. 🙂 Do czasów pierwszych problemów ze cmentarzem lwowskim byłem wielkim sympatykiem niepodległej Ukrainy. Teraz to państwo budzi we mnie odrażę, skoro szuka wynajdują sobie takich bohaterów.
    A ten fragment to już w ogóle mnie rozwalił „W latach 1943-1944 miało miejsce ostre starcie z polskimi siłami, które próbowały odtworzyć przedwojenne granice Polski” Polska siły zmiotły by was z powierzchni ziemie tchórzliwi rzeźnicy. 🙂