Ukraińscy żołnierze będą szkoleni w Norwegii

Norwegia przeprowadzi szkolenia dla ukraińskich żołnierzy na swoim terytorium, a także zwiększy liczbę instruktorów zaangażowanych w szkolenie ukraińskiego personelu wojskowego w misjach międzynarodowych.

O sprawie poinformował minister obrony kraju Bjørn Arild Gram.

Norwegia uczestniczy już w programie Interflex w Wielkiej Brytanii, a także wspiera finansowo i kadrowo ćwiczenia EUMAM. Państwo to wesprze także Inicjatywę Północną, w ramach której kilka krajów będzie szkolić ukraińskich specjalistów wojskowych w zakresie rozminowywania.

Zapowiedziane teraz szkolenie stanowi uzupełnienie pozostałych inicjatyw.

„To szkolenie szybko wzmocni zdolności ukraińskich żołnierzy i zwiększy ogólną liczbę żołnierzy, których mogą wyszkolić państwa zachodnie” – powiedział norweski minister obrony.

Rozpoczęcie szkolenia planowane jest na wiosnę, a kilka rund odbędzie się w całym 2023 roku.

„Norwegia będzie szkolić ukraińskie wojsko w specjalizacjach medycznych, a także młodszych oficerów i snajperów” – mówił Bjørn Arild Gram.

Szef norweskiego ministerstwa obrony podkreślił, że norweski rząd będzie wspierał Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne. Przekazał również, że Oslo planuje zwiększyć wkład w zdolności obronne Kijowa poprzez darowizny i inne inicjatywy zarówno bezpośrednio z Norwegii, jak i wspólnie z innymi krajami.

CZYTAJ TAKŻE: Pierwsi ukraińscy żołnierze ukończyli szkolenie w Czechach

„Rząd planuje większy wieloletni pakiet pomocowy dla Ukrainy” – zapowiedział Bjørn Arild Gram.

Dzień wcześniej minister obrony Norwegii potwierdził w komentarzu medialnym, że kraj dołącza do koalicji państw dostarczających Ukrainie czołgi Leopard 2A4.

Jak informowaliśmy, rząd Niemiec zgodził się wysłać na Ukrainę czołgi Leopard 2. Taką samą zgodę otrzymają od Berlina kraje partnerskie, w tym Polska, które chcą dostarczyć Ukraińcom swoje Leopardy.

W środę rzecznik niemieckiego rządu, Steffen Hebestreit poinformował we wpisie na Twitterze, że kanclerz Niemiec Olaf Scholz ogłosił, iż niemieckie czołgi Leopard 2 zostaną wysłane na Ukrainę.

Czytaj także: Media: Ukraina może otrzymać 100 czołgów Leopard 2 od 12 państw

Dodajmy, że zdaniem Mychajło Podolaka, doradcy szefa Biura Prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Ukraina potrzebuje nie 120, lecz 350-400 czołgów, by sformować pancerne brygady szturmowe. Wyraził przekonanie, że ukraińska armia otrzyma więcej czołgów.

Przypomnijmy, że prezydent USA Joe Biden oficjalnie ogłosił w środę dostawę 31 czołgów M1 Abrams na Ukrainę. Spośród nich zostanie utworzony jeden batalion czołgów.

CZYTAJ TAKŻE: Polska wyśle na Ukrainę 60 zmodernizowanych czołgów, w tym 30 wozów PT-91 Twardy

Kresy.pl / regjeringen.no

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply