Szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba, wezwał państwa zachodnie, by przyspieszyły dostawy amunicji dla ukraińskiej armii, szczególnie pocisków artyleryjskich.

W wywiadzie dla BBC minister spraw zagranicznych Ukrainy zaznaczył, że zachodni sojusznicy nie przekazują Ukrainie pomocy wojskowej w odpowiednio szybkim tempie. Jego zdaniem, nie byli oni przygotowani na wybuch konfliktu zbrojnego na miarę I wojny światowej. Podkreślił, że ukraińska armia potrzebuje przede wszystkim pocisków artyleryjskich.

„Chcemy, żeby nasi partnerzy działali szybciej. A jeśli jedna dostawa jest opóźniona o jeden dzień, to oznacza, że ktoś na froncie zginie. To oznacza, że ktoś, kto mógłby żyć, umrze” – powiedział Kułeba.

Przeczytaj: WaPo: Ukrainie brakuje wyszkolonych żołnierzy i amunicji – traci zdolność do kontrofensywy

Czytaj również: Politico: USA pospiesznie przygotowują Ukrainę do wiosennej kontrofensywy

Zaznaczył, że aktualnie amunicja jest najbardziej potrzebna w rejonie Bachmutu w Donbasie. Ukraińcy bronią tego miasta już od ponad siedmiu miesięcy. O paru tygodni sytuacja obrońców jest bardzo trudna, a Rosjanie ponawiają ataki, chcąc okrążyć i zdobyć miasto. Kułeba twierdzi, że jeśli Bachmut padnie, to inne miasta będą następne.

„Więc, żeby ratować tam życie… musimy walczyć w Bachmucie tyle, ile fizycznie jesteśmy w stanie” – powiedział.

Jak pisaliśmy, niedawno szef MSZ Ukrainy skrytykował Niemcy za powolne dostawy amunicji. Powiedział, że niemieccy producenci broni powiedzieli mu na monachijskiej konferencji bezpieczeństwa w zeszłym miesiącu, że są gotowi do dostawy, ale czekają na podpisanie kontraktów przez rząd. Wezwał Niemców do przyspieszenia dostaw amunicji i rozpoczęcia szkolenia ukraińskich pilotów na zachodnich myśliwcach.

Wcześniej ukraiński minister obrony, Ołeksij Reznikow podczas nieformalnego spotkania ministrów obrony w Szwecji powiedział, że Ukraina potrzebuje milion pocisków artyleryjskich. Oszacował, że ich wartość to około 4 mld euro. Uważa jednak, że nie należy zwlekać i jak najszybciej podjąć na Zachodzie decyzje.

Przeczytaj: Niemcy zwiększą zdolność do produkcji amunicji na rzecz Ukrainy

Czytaj także: UE planuje dostarczyć wspólnie zakupioną amunicję na Ukrainę

BBC / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply