Na Ukrainie nieznani sprawcy sprofanowali polskie pomniki, ku czci zamordowanych profesorów we Lwowie oraz pomordowanych przez UPA w Podkamieniu. Na obu upamiętnieniach umieszczono napisy „śmierć Lachom” (Polakom) oraz oblano je czerwoną farbą.

Jak podaje portal Zaxid.net, w piątek 10 marca br. na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie pomnik zamordowanych profesorów lwowskich oblano czerwoną farbą i napisano „śmierć Lachom”.

„Policja dowiedziała się o tym z mediów społecznościowych, a konkretnie z grupy „Warta-1”. Teraz na miejscu pracuje grupa śledczo-dochodzeniowa. Ale, na ile mi wiadomo, wszystkie napisy już starto” – portal cytuje urzędniczkę lwowskiej policji Switłanę Dobrowolską.

Informację o usunięciu napisów podano też na grupie „Warta-1”.

Dzisiaj na tej samie grupie „Warta-1” na portalu Facebook pojawiła się informacja o sprofanowaniu kolejnego polskiego pomnika na Ukrainie, tym razem w Podkamieniu, na upamiętnieniu ofiar mordu dokonanego przez UPA na Polakach w Podkamieniu (obwód lwowski). On także został oblany czerwoną farbą, napisano też „śmierć Lachom” oraz umieszczono swastykę.

To kolejna już profanacja pomnika ku czci pomordowanych profesorów lwowskich, do podobnej doszło w maju 2009 roku, wówczas również pojawił się napis “śmierć Lachom”.

Zobacz: Profanacja pomnika profesorów – artykuł z 13 maja 2009 roku

Co warte podkreślenia, profanacji upamiętnienia w Podkamieniu dokonano w rocznicę bestialskiej napaści na klasztor dominikański w Podkamieniu przez kureń UPA i oddział 4. Galicyjskiego Pułku Ochotniczego SS Dywizji SS-Galizien, która miała miejsce 12 marca 1944 roku. Zamordowano wówczas od 400 do 600 Polaków. Ustalono nazwiska 122 ofiar.

Zobacz: Polska apokalipsa w Podkamieniu

Zaxid.net / Warta-1 / Kresy.pl

25 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. zefir
  zefir :

  “śmierć Lachom” na pomniku zamordowanych profesorów uczelni lwowskich,to banderowski hołd dla zdrajców i donosicieli,ukraińskich autorów list proskrypcyjnych podających hitlerowcom niczym na talerzu informacje o zamordowanych polskich profesorach,docentach,innych naukowcach i członkach ich rodzin.Taka ukraińska zdrada wystarczy by nie znosić tego banderowskiego gada.Współczesny upadliński banderyzm bezsilnie próbuje efekty swych nieudacznych,nieudolnych rządów na Upadlinie zwalić na pomordowanych przez szkopów polskich “profesorów”,oraz na ofiary zwyrodnialców UPA mordujących Polaków w Podkamieńcu.Wygląda to na rozpaczliwe,ostatnie podrygi ukraińskich morderców,oszołomów i pomyleńców.

 2. jaro7
  jaro7 :

  Jak było do przewidzenia w wiadomościach TVPiS i “faktach” TVN ani słowem o tym wydarzeniu.Media w Polsce działają w stosunku do Banderolandu tak “rzetelnie” jak zachodnie media wstosunku do muzułmanów,

  • jaremaw
   jaremaw :

   100/100 łże media. Ale o dziwo wszystkie telewizje są p-ukraińskie, jakby jakaś pomroczność jasna omamiła właścicieli tych stacji, ale co ze studiami dziennikarskimi,czy nie uczą tam rzetelności dziennikarskiej, obiektywności itp.? W Polsce telewizyjni i radiowi szmato-dziennikarze dotrzymują kroku politykom w wielbieniu ukrainy i przemilczaniu o anty-Polskich wystąpieniach na ukrainie, bo gdyby coś takiego wydarzyło się w Rosji…………..?Mieliby temat na kilka miesięcy a ile ch….. powiesiliby na ruskach to strach pomyśleć?

  • gan
   gan :

   Na niezależna.pl podają. Jak wynika z treści – sprawców nie wykryto, ale już wiadomo, że to “znowu obrzydliwa prowokacja”. Skoro Ukraińcy nie chcą czy nie potrafią odciąć się od zbrodniczej, nazistowskiej ideologii banderowców, to czemu mielibyśmy wierzyć, że są niewinni? Pewno coś jest na rzeczy, o czym ja – prosty człowiek – nie wiem, a o czym wie ambasador Piekło.

   • kojoto
    kojoto :

    Wiadomo, że każda antypolska akcja szowinistów ukraińskich to prowokacja putina. Oczywiście dotyczy to też tych które jeszcze się nie odbyły. W takich sytuacjach zawsze zdumiewa szybkość z jaką wiadomo kto jest sprawcą… szczególenie, że sprawców nigdy nie można wykryć. Dokładnie tak samo jak z niedawnych przykładów superszybkich śledztw, jak nie “brzoza” to “błąd pilota”, a jak ktoś nie wierzy to “trotyl”…

 3. krok
  krok :

  Nie wiem, czy ukriańcy malując swastykę na Polskim pomniku wskazują, że Polacy byli z hitlerowcami (a faktycznie to ukraińcy z nimi współpracowali), czy po prostu swastyką się podpisują. Stawiam na to drugie, niemniej zabawna sytuacja.

 4. dunczyk
  dunczyk :

  ukrainofoby, wam trzeba się pouczyć z reakcji władzy ukraińskiej, która zareagowała natychmiast i potępiła działania, postawiła pod ochronę polskie zabytki. Możecie być pewni, że to stuprocentowe prowokacje. I najwyższy czas wam spadać z tego forum, a nie komplikować sytuację!