Ukraina: Rosjanie planują proklamować „Chersońską Republikę Ludową”

Strona ukraińska twierdzi, że Rosjanie szykują się do demonstracyjnego proklamowania jeszcze w piątek „Chersońskiej Republiki Ludowej”.

W piątek rano ukraińskie Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy podało, że wojska rosyjskie przygotowują się do akcji w zajętym Chersoniu i planują proklamowanie „Chersońskiej Republiki Ludowej”, czyli podmiotu analogicznego do separatystycznych republik ludowych w Donbasie.

Centrum zamieściło w sieci komunikat na ten temat. Strona ukraińska twierdzi, że akcja miałaby zostać przeprowadzona jeszcze dziś, w piątek 4 marca br. na Placu Wolności w Chersoniu.

„(…) rosyjscy najeźdźcy będą wymachiwać flagami Federacji Rosyjskiej i krzyczeń, że Chersoń to ‘Chersońska Republika Ludowa’” – czytamy w komunikacie. Ponadto, według strony ukraińskiej, Rosjanie samochodami zwożą do miasta ludzi, którzy mieliby wziąć udział w takiej akcji. Rzekomo, ma to być ponad 30 pojazdów, w tym dwa duże autobusy, 2 mikrobusy i 20 aut osobowych.

„Zwracamy się do mieszkańców miasta Chersoń! Nie dajcie się ogłupić! Nie zbliżajcie się do tej masówki! Nie wierzcie fejkom!” – apeluje centrum.

Dodajmy, że jak twierdzą ukraińskie władze obwodu chersońskiego, sił rosyjskie rzekomo przystąpiły do minowania niektórych miejsc w mieście. Z kolei obwód chersoński jest już w dużej części pod rosyjską kontrolą.

Według strony rosyjskiej, Chersoń od środy rano jest już pod jej całkowitą kontrolą, zaś później miały trwają już tylko negocjacje z lokalnymi władzami w sprawach infrastruktury miejskiej. Miejscowe władze przyznają, że zginęły setki ludzi, jednak Ukraińcy oficjalnie długo nie potwierdzali utraty Chersonia. Również Amerykanie jeszcze w czwartek twierdzili, że miasto nie jest całkowicie pod rosyjską kontrolą, z uwagi na rzekomo toczące się tam jeszcze, pojedyncze walki.

Czytaj także: Rosja: zajęliśmy Chersoń. Ulice patrolują rosyjskie wozy bojowe

Chersoń to ważne miasto portowe u ujścia Dniepru do Morza Czarnego i stolica obwodu chersońskiego, graniczącego z Krymem.

Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz