Ukraina chce, aby Polska złożyła wraz z nią wspólny wniosek do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka o łamaniu praw człowieka przez Rosję.

Ministerstwo Sprawiedliwości Ukrainy przygotowuje wniosek do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przeciwko Rosji. Ukraińcy chcą zaskarżyć Rosję za naruszenia praw człowieka na Krymie i na wschodniej Ukrainie.

„Ukraińska prokuratura generalna określa te sprawy jako priorytetowe” – mówi minister sprawiedliwości Ukrainy, Pawło Petrenko. „Są one związane z uprowadzeniem przedstawicieli misji OBWE, a także naruszaniem innych praw człowieka na wschodzie” – dodaje.

Ponadto, ukraińska strona chce, by do jej wniosku przyłączyła się także Polska:

„Zaproponowałem polskiemu ministrowi sprawiedliwości, aby Polska dołączyła się do naszego wniosku. Jest to zgodne z regulaminem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka” – mówi Petrenko. Zaznacza też, że w wyniku działań operacji inspirowanych – jak twierdzi – przez Rosję ucierpieli także polscy obywatele.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie odniosło się jeszcze do ukraińskiej propozycji.

onet.pl/Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
11 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. o
  o :

  Jakis szczegolny powod zaistnial, ze to wlasnie nas prosza, a nie Niemcy, Wielka Brytanie, czy Francje, albo USA? Bo nikt inny sie nie zgodzi? Szukaja kogos, za kim mozna sie schowac, a Polska chetnie sie poswieci? Chetnie i bezinteresownie. Czyzby przypomnieli sobie, ze jednak za czasow I RP bylo im o niebo lepiej, niz teraz, czy przez ostatnie 200lat? Watpie.

 2. ems
  ems :

  Ukraińcy szczują Polaków na Rosjan. Niech najpierw sami uznają swoje zbrodnie na Wołyniu i niech wypełnią zobowiązania wobec Polaków na Ukrainie.
  1. zwrot mienia ukradzionego po 1945 roku.
  2. język polski jako drugi tam gdzie Polacy mieszkają w zwartych grupach.
  3. autonomia na poziomie lokalnym-samorządowym.
  4. odbudowa szkolnictwa.
  5. odbudowa instytucji krzewienia kultury polskiej.
  6. utworzenie polskiego radia i telewizji na poziomie ogólnokrajowym.

  Wtedy pogadamy.

 3. wepwawet
  wepwawet :

  Naprawdę? Oo Nasi „bracia Ukraińcy” najwyraźniej nie mają żadnego wstydu! Uważam, że Polska mogłaby poprzeć taki wniosek, ale najpierw trzeba porozmawiać w trybie przyspieszonym o kilku ważnych kwestiach… choćby o mordach dokonanych przez upowców oraz ich kulcie na zachodniej Ukrainie, a co najważniejsze, jak obecne władze w Kijowie odnoszą się do postulatów poszerzenia granicy swojego kraju na zachodzie oraz status o polepszeniu statusu mniejszości Polskiej. Czego oczywiście nasze władze nie zrobią. Ale liczę na to, że zachowają choć resztki przyzwoitości i przynajmniej nie będą tego komentować. No chyba, że tak jak powyżej napisano US’a lub pani Aniela będą nalegać.

 4. ka9q
  ka9q :

  No tak tak, szukanie głupiego. Robić w konia to my ale nie nas. A swoją drogą ciekawe jak właściwie teraz polskie MSZ zareaguje, będziemy tego wszyscy świadkami. Poza tym to też jest takie testowania do jakiego stopnia można wykorzystać Polaków do swoich celów. Mam nadzieję, że rządowi starczy rozsądku i oby tak było.

   • zagonczyk_19
    zagonczyk_19 :

    ukraińcy już nie raz zdradzali Polaków, więc nie oczekujcie podziękowań za przesyłanie broni przez Polskę, wręcz przeciwnie. Zostanie użyta kiedyś przeciw Polakom. Z historii wiemy, że pójdą za Rosjanami lub Niemcami. Dziwię się rodakom z Polski, przecież zabijali Polaków niemal wszyscy sąsiedzi Niemcy, Rosjanie, Ukraińcy, Litwini, Białorusini, nawet Słowacy. A Polak udaje, że nic się nie stało. Może dlatego nas nie lubią, bo mimo zabijania przez nich Polaków, Polacy dalej na siłę kochają sąsiadów, racząc ich swoją miłością tęczową. Przecież to świadczy, że nie mamy sami do siebie szacunku, skoro udajemy, że nic się nie stało, że to nie to pokolenie, że zapomnienie o swoim cierpieniu, zapomnienie o swoich walczących i ginących przodkach jest OK w imię nie obrażania sąsiadów. Taka polityka świadczy o braku szacunku do siebie, przez to inne kraje wiedząc o tym dalej z Polaków szydzą. Świadczy o tym choćby polityka wobec Ukrainy i Litwy.

    Czytaj więcej

 5. jan53
  jan53 :

  Zagonczyk_19 : Wina lezy po stronie nauki historii poczynając od szkoły podstawowej a na studiach konczac.Gdyby nasi nauczyciele wykładali historie w takim tonie o sąsiadach jak ich „rowiesnicy” z Litwy czy Ukrainy to zaręczam Panu ze i nasi uczniowie ganialiby ich po przekroczeniu naszej granicy.Zreszta litvusy już nazekaja na „oziebly” stosunek Polakow do ichniejszej nacji.Rowniez problem tkwi w nieuctwie naszych politykierów którzy szkoły srednie i wyższe kończyli za komuny a tam historia nijak miała i ma się do rzeczywistości.