Szef RE poinformował, że szczyt UE-Kanada dotyczący CETA odbędzie się w niedzielę. Wcześniej Walonia i inne regiony Belgii, a także wszystkie państwa członkowskie UE dały zielone światło dla podpisania umowy.

– Misja zakończona! Właśnie uzgodniłem z premierem (Kanady) Justinem Trudeau, że szczyt UE-Kanada odbędzie się w tę niedzielę– napisał Donald Tusk na Twitterze.

RMF FM zapowiadało wcześniej, że najprawdopodobniej jeszcze w piątek szef Rady Europejskiej Donald Tusk uzgodni z premierem Kanady nowy termin ceremonii podpisania porozumienia CETA. Wcześniej Tusk z zadowoleniem przyjął informację o czwartkowym belgijskim porozumieniu. Powiedział jednak, że skontaktuje się z kanadyjskim premier dopiero wówczas, gdy wszelkie procedury ze strony UE ws. umowy CETA zostaną sfinalizowane.

Wcześniej w piątek wszystkie państwa członkowie Unii przyjęły w procedurze pisemnej decyzję, która daje zielone światło dla podpisania umowy z Kanadą oraz dla rozpoczęcia tymczasowego stosowania części jej zapisów jeszcze przed ratyfikacją. CETA będzie wymagać ratyfikacji przez wszystkie państwa członkowskie Unii i Parlament Europejski.

W piątek zapadły również inne, ważne decyzje ws. CETA. Jak informowaliśmy, waloński parlament wyraził w piątek zgodę na podpisanie przez rząd federalny Belgii umowy CETA między UE a Kanadą. Za Walonami poszły dwa parlamenty z siedzibą w Brukseli. Zgodnie z przyjętą rezolucją Walonia zapowiada, że będzie regularnie oceniał społeczno-gospodarcze i środowiskowe skutki tymczasowego stosowania umowy CETA. Ponadto, Belgia zwróci się do Trybunału Sprawiedliwości UE o ocenę legalności przewidzianego w CETA systemu arbitrażu inwestycyjnego.

Blokada CETA, spowodowana sprzeciwem Walonii, blokowała podpisanie umowy handlowej pomiędzy Unią Europejską a Kanadą. Zdaniem niektórych komentatorów, sprzeciw tego belgijskiego regionu stawiała również pod znakiem zapytania przyszłość unijnej polityki handlowej. Z powodu blokady czwartkowy szczyt UE – Kanada, na którym miało dojść do podpisania umowy, został odwołany. Rząd Belgii potrzebował bowiem zgody wszystkich parlamentów regionalnych. Później jednak poinformowano o zawarciu porozumienia ws. CETA przez belgijskie regionu i wspólnoty językowe. Deklaracja ta zostanie dołączona do umowy. Zawiera ona zapis o klauzuli ochronnej w razie niekorzystnego wpływu umowy CETA na regionalny rynek w zakresie importu produktów GMO.

Jak informowaliśmy wcześniej, ambasadorowie krajów unijnych państw UE zaakceptowali wypracowaną w belgijskich negocjacjach deklarację ws. umowy CETA, otwierając drogę do podpisania porozumienia.

Rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply