Tusk: strefa Schengen przechodzi do historii

– Bez właściwej ochrony granic zewnętrznych UE, strefa Shengen stanie się historią – powiedział były premier Polski.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował, że Unia Europejska porozumiała się z Turcją w sprawie kryzysu imigracyjnego. W Brukseli odbył się szczyt UE-Turcja poświęcony głównie problemom migracji.Porozumienie przewiduje m.in. ożywienie negocjacji akcesyjnych z Turcją oraz zniesienie wiz dla obywateli Turcji, jeśli będzie ona wywiązywała się ze zobowiązań. Unia ma też przeznaczyć 3 mld euro na pomoc dla uchodźców przebywających w Turcji. Ankara z kolei ma zahamować napływ migrantów bez prawa do azylu, przestrzegać porozumień o readmisji oraz odsyłać imigrantów ekonomicznych do krajów pochodzenia.

Turcja jest kluczowym partnerem w walce z terroryzmem. Potrzebujemy także lepszej współpracy, jeśli chodzi o sytuację w Syrii, a także w sprawie problemu cypryjskiego. Ostatnie dni pokazały też, jak ważna jest nasza współpraca w kontekście geopolitycznym i strategicznym– powiedział Tusk.

Szef Rady Europejskiej przyznał także, że strefa Schengen jest zagrożona.

Bez kontroli nad naszymi granicami zewnętrznymi Schengen stanie się historią– ostrzegł Tusk.

PAP/KRESY.PL

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. upadlina
  upadlina :

  „Turcja jest kluczowym partnerem w walce z terroryzmem” – powiedziała ruda gnida znana szerzej jako tusk. To nieprawdopodobna bezczelność, żeby reżim turecki, który jest jednym z głównych sponsorów terroryzmu przedstawiać jako ” kluczowego partnera w walce z terroryzmem”! Rudy tusk kwalifikuje sie tylko do tego, aby napluć mu w ten kłamliwy, wredny, zdradziecki ryj!!

  • kros :

   Mamy kolejny przypadek ataku banderowskich chamów ( plugawy język ) jak Upadlina na byłego premiera Polski.
   Wściekają się, że w odróżnieniu od Kaczyńskiego i Kukiza, którzy jako pierwsi pojechali na majdan i paradowali pod upowskimi flagami, zachował zdrowy rozsądek.