Według szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, amerykański atak na bazę lotniczą w Syrii pokazał „potrzebne rozwiązanie przeciwko barbarzyńskim atakom chemicznym”.

– Uderzenia USA [na syryjską bazę lotniczą] pokazują potrzebne rozwiązanie przeciwko barbarzyńskim atakom chemicznym. UE będzie współpracować z USA, aby skończyć z przemocą w Syrii– oświadczył na TwitterzeDonald Tusk.

PRZECZYTAJ: Amerykanie zaatakowali w nocy syryjską bazę lotniczą

Zobacz: Amerykańskie niszczyciele odpalają Tomahawki w kierunku Syrii [+VIDEO / +FOTO]

Jak informowaliśmy wcześniej, nad ranem o 4:40 czasu lokalnego 59 pocisków typu Tomahawk wystrzelono z amerykańskich niszczycieli USS Ross i USS Porter w kierunku bazy lotniczej Szajrat koło Homs. Była to odpowiedź na uważany przez wielu za atak bronią chemiczną na opanowane przez rebeliantów miasto, o który Waszyngton oskarżył prezydenta Syrii Baszszara Asada. Rozkaz wydał prezydent Donald Trump, który zaznaczył, że „powstrzymanie i przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu śmiercionośnej broni chemicznej leży w żywotnych interesach bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych”. Według oficjalnego komunikatu Pentagonu, pociski Tomahawk uderzyły w samoloty, schrony lotnicze, magazyny paliwa i amunicji, radary, systemy obrony powietrznej oraz infrastrukturę logistyczną. Uznano, że atak na bazę Szajrat był „proporcjonalną odpowiedzą na ohydny czyn Assada”.

Według dostępnych informacji, w trakcie ataku zostało w różnym stopniu uszkodzonych 9 hangarów. Pojawiły się również niepotwierdzone informacje o zniszczeniu kilku samolotów. Początkowo syryjskie media prorządowe publikowały sprzeczne informacje nt. zniszczeń. Strona rosyjska oficjalnie podała, że w trakcie ataku Rosjanie nie odnieśli obrażeń. Według oficjalnych, syryjskich danych, w ataku zginęło 5 osób, a 7 zostało rannych. Z kolei rosyjski resort obrony podaje, że tylko 23 Tomahawki z 59 wystrzelonych dotarły do celu.

Przeczytaj także: Prezydent Duda wyraża „pełne poparcie” dla amerykańskiego ataku na bazę lotniczą w Syrii

Twitter.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. mop
    mop :

    Deutschland Deutschland űber alles… Jak propagandowo można tak komuś wygiąć rozum, by śpiewał hymny pochwalne na temat wolności, czy otwartości Europy, nie mogąc sobie pozwolić na spontaniczny wyjazd wypoczynkowy, choćby do przyjaznej Albanii. To tak jakby Buszmen oszalał z radości na wieść o wprowadzeniu nowej, ulepszonej wersji Windowsa.A zatem istnieją ludzie, którzy mają tak koncertowo namieszane w głowach, by kolejny wybór łobuza traktować jako dobre zwiastowanie dla Rzeczypospolitej. Oczywiście nie twierdzę, iż lepszą opcją byłaby jakaś inna polityczna przechrzta. Twierdzę dobitnie, że na agonalnym szczycie wyborczym w ogóle nie powinno nas być, bowiem z tramwaju zwanego Unią Europejską dawno winniśmy już wyskoczyć. Najzdrowiej byłoby przygotować zespół historyków-patomorfologów, gotowych do głębokiej analizy świeżego truchła samobójczych wyczynów Europy. Z godnością mogliby pogrzebać w trupie, i ku przestrodze, skreślić parę wniosków, jak oto kolejna unia hucznie dokonała żywota, jak zresztą wszystkie dotychczasowe związki różnych państw w całej, dotychczasowej historii. Ja jednak, dzięki kolejnym rządom w moim Kraju, jestem skazywany na uczestnictwo w tym chocholim tańcu, którego wodzirejem jest, zawsze nam nieprzyjazny, Niemiec.