Szef Rady Europejskiej Donald Tusk wymienił wśród zagrożeń dla UE m.in. działania administracji Donalda Trumpa, wzrost antyunijnych i nacjonalistycznych nastrojów w Europie i zwątpienie unijnych elit w sens politycznej integracji i liberalnej demokracji.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk w liście otwartym do szefów państw i rządów stwierdził, że Unia Europejska stoi obecnie przed niezwykle niebezpiecznymi wyzwaniami. Wśród zagrożeń wymienił m.in. niektóre deklaracje nowej administracji Białego Domu, które w jego opinii „stawiają Unię Europejską w trudnej sytuacji”.

Pisząc o nowej sytuacji geopolitycznej UE Tusk wspomniał o asertywnej postawie Chin, agresywnej postawie Rosję oraz destabilizacji Bliskiego Wschodu. – Także niepokojące deklaracje nowej administracji USA sprawiają, że nasza przyszłość jest bardzo nieprzewidywalna –napisał Tusk.

Przeczytaj: Francja i Niemcy zaniepokojone decyzjami Trumpa

Szef RE wskazał również na zagrożenie wewnętrzne, którym wg niego jest wzrost „nastrojów antyunijnych, nacjonalistycznych, coraz częściej ksenofobicznych” w UE.

– Egoizm narodowy staje się dla wielu atrakcyjną alternatywą dla integracji, a tendencje odśrodkowe dodatkowo żywią się błędami tych, dla których ideologia i instytucje stały się ważniejsze niż interesy i emocje ludzi– stwierdził.

Donald Tusk uważa, że trzecie zagrożenie to stan ducha proeuropejskich elit, w tym „zanik wiary w sens politycznej integracji, uległość wobec populistycznych argumentów i zwątpienie w fundamentalne wartości liberalnej demokracji”.Jego zdaniem UE powinna wykorzystać protekcjonistyczny zwrot w polityce USA na swoją korzyść, intensyfikując prace nad porozumieniami o wolnym handlu z zainteresowanymi partnerami. Szef RE wezwał też przywódców do bycia silnymi i zdeterminowanymi, gdyż inaczej Unia może się rozpaść. To z kolei, w jego opinii, prowadziłoby nie do pełnej suwerenności, ale uzależnienia się państw narodowych od globalnych graczy.

Według grudniowego sondażu przeprowadzonego przez Millward Brown dla „Faktów” TVN i TVN24, blisko 2/3 Polaków nie chce powrotu Donalda Tuska do krajowej polityki. Jednocześnie, w styczniowym sonadżu IBRiS Polacy najczęściej wskazywali go jako potencjalnego lidera opozycji w kolejnych wyborach parlamentarnych.

Przeczytaj: Tusk: rola Niemiec w UE wzrośnie, trzeba bronić demoliberalnego ustroju

Dorzeczy.pl / Kresy.pl

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. fiesta
  fiesta :

  D.Trump przywraca zasady moralne, idee narodowe i zwalcza globalizm, czyli wszystko to co jest prawe. Natomiast niemiecki zyd D.Tusk i byly agent Stasi dziala w interesie europejskiego lewactwa, globalistow i Niemiec, za co byl 3-krotnie odznaczany niemieckimi odznaczeniami.
  Nie mam wiec nic przeciwko temu, zeby D.Tuska rozszarpaly dzikie zwierzeta na kawalki.

 2. mop
  mop :

  UE Bankrutem – czy umrzemy razem z europa?
  Niesamowite, jak to sie wszystko zmienilo w ostatnich paru latach. Tak wychwalanej pod niebiosa UE, co to „nam da” i „nas cywilizacji nauczy”, nie lubilo tylko paru „nienawistnikow”, zwanych z angielska „hejtkrajmersami” – jak Janusz Korwin Mikke czy Stanislaw Michalkiewicz. Do ludzi nie docieralo, ze to, czym obecnie jest Europa Zachodnia, to wielki plat martwego miesa starego europejskiego spoleczenstwa, obleganego przez robactwo teczowej palety barw. Europy, takiej jaka znamy z ksiazek: zamoznej, gospodarnej, uczciwej, pracowitej, niezaleznej, ambitnej – juz nie ma. Odeszla w niepamiec wraz z prawdziwymi kalwinami, luteranami i katolikami. Twor, ktory lezy tam, na Zachodzie, to jedzona przez sciagajace do benefitow pasozytnicze zastepy wielka kupa spoleczenstwa zdziesiatkowanego od pamietnego 1968 przez narkotyki, skrobanki, alkoholizm, debilowate media operujace na poziomie sredniej swiatowej czyli najszerszego zasiegu, a wiec 80 IQ, o 25 pkt nizej od europejskiego przecietniaka. To kupa leniwa, oglupiona, o przeroscie wymagan nad kurczacymi sie mozliwosciami, a przede wszystkim – kupa pozbawiona mozliwosci dalszej reprodukcji. Europa jest kastratem, i odchodzi na naszych oczach te, o ktorej tysiacletniej historii uczylismy sie w szkolach. Nawet Wielka Zaraza nie zniszczyla europy tak bardzo, jak udalo sie to lewactwu niszczacemu wszystko na swojej drodze w ciagu zaledwie 40 lat. Coz, czas chyba szukac lepszego sprzymierzenca.

  Gdy pisze te slowa, w Greckich budynkach rzadowych wybuchaja kolejne bomby, kraj jest oficjalnie bankrutem i rozklada sie w swietle fleszy. Portugalia i trockistowska Hiszpania, ktora przewrocila sie ekonomicznie gdy tylko klasa srednia z krajow polnocy przestala kupowac kolejne domy na wybrzezu, czekaja na swoj krach. Przy okazji wyszlo, ze cala Europa zadluzona jest na 78% swojego PKB, a pan Putin publicznie oswiadcza, ze z europa trzeba sie teraz delikatnie obchodzic, bo nie wiadomo w ktorym momencie peknie.

  Do takiego to „obozu wygranych” wstapilismy.

  „Unia nam da!” – odpowiedz Kosciola:”Jak Pan Bog chce kogos ukarac, to mu najpierw rozum odbiera!”