Turcja: Ostre porachunki w obozie władzy

Turecka policja aresztowała kilkadziesiąt osób powiązanych z Fethullahem Gülenem. Ten mieszkający w USA lecz niezwykle wpływowy w Turcji duchowny, uważany jest za czołowego przeciwnika prezydenta Erdogoana w ramach islamistycznego obozu władzy.

Według państwowej tureckiej agencji Anadolu w ten weekend aresztowano łącznie 32 osoby powiązane z Ruchem wpływowego duchownego, posiadającego swoich stronników w tureckim wymiarze sprawiedliwości a także rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju AKP), Fethullaha Gülena. 24 z nich zostało zatrzymanych w kilku miastach Turcji w dniu dzisiejszym. Wśród nich są policjanci ale także dziennikarze prasowi i telewizyjni. Aresztowania nastąpiły niemal natychmiast po sobotniej przemowie prezydenta Recepa Tayyipa Edogana, który wzywał do “zniszczenia sieci zdrady” i “sprawienia by zapłacili za wszystko”.

Gulen – wpływowy muzułmański myśliciel sformułował specyficzną koncepcję islamskiego neokonserwatyzmu zaszczepioną w stosunkowo liberalnej szkole hanafickiej sunnitów. Na jego sieciowy ruch, określany czasem mianem Hizmet (Służba) składają się szkoły, wydawnictwa, anglo- i turkojęzyczne, media funkcjonujące na czterech kontynentach (w tym agencja informacyjna, telewizje i dzienniki) a także bank oraz agencja ubezpieczeniowa. Gulen był głównym promotorem edukacji islamskiej na Bałkanach ale także w poradzieckiej Azji Środkowej i Rosji. W tej ostatniej zresztą placówki związane z Ruchem Gulena zostały zamknięte wkrótce po dojściu do władzy Władimira Putina.

Przeciwnicy Gulena oskarżają go, że jeszcze od czasów zimnej wojny jest powiązany z amerykański służbami specjalnymi. Jego niegdysiejsze wsparcie było niewątpliwie ważnym czynnikiem konsolidującym islamistyczną AKP, która przecież wywodziła się z Partii Cnoty, której rząd został obalony pod presją wojska w 1997 i której czołowi działacze (w tym Erdogan) objęci byli kilkuletnimi zakazami działalności politycznej. Sam Gulen również był oskarżany przez wojskowych o podważanie laickości państwa i w 1998 r. udał się na emigrację do USA, skąd kontynuuje swoją działalność. Objęcie władzy przez AKP wykorzystał do daleko idącej infiltracji instytucji państwowych w tym służb bezpieczeństwa i prokuratury, co szczególnie sprawnie przeprowadził w stołecznych organach w których według wielu komentatorów zwolennicy Gulena stanowią większość obsady.

W zeszłym roku doszło do jawnego rozłamu między premierem Erdoganem będącym jednocześnie szefem AKP a Gulenem. Ten ostatni i cała medialna armia z nim związana ostro krytykują od tego czasu jego osobę za brutalną reakcję na opozycyjne protesty w Stambule jakie trwały na przełomie maja i czerwca 2014 r. Od tego czasu w partii rządzącej wrze. Tym bardziej, że niaml równo rok temu kontrolowana przez zwolenników duchownego stambulska prokuratura doprowadziła do aresztowań w otoczeniu ludzi Erdogana, pod zarzutami korpucji.

independent.co.uk/prawy.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply