Ukraina i Norwegia rozpoczynają rozmowy na temat misji szkoleniowej dla ukraińskich pilotów, poinformował o tym prezydent Wołodymyr Zełenski w komentarzu wideo.

W sobotę Wołodymyr Zełenski poinformował, że Ukraina i Norwegia rozpoczynają rozmowy na temat misji szkoleniowej dla ukraińskich pilotów. Podkreślił, że z wizytą w Kijowie przebywał minister obrony Norwegii Björn Arild Gram.

„Zaczynamy komunikować się z Norwegią w sprawie możliwości misji szkoleniowej dla naszych pilotów” – powiedział prezydent.

Zobacz też: Duda: Szkolenie Ukraińców na F-16 jest konieczne

Według niego Ukraina i Norwegia w ogóle osiągnęły „niezwykle silne stosunki” w wielu dziedzinach.

„Dotyczy to również broni: dzięki Norwegii wzmocniliśmy naszą obronę powietrzną, artylerię i inne rodzaje wojsk. Norwegia uruchomiła również program długoterminowego wsparcia budżetowego dla Ukrainy – 7 miliardów dolarów na pięć lat – który może i powinien stać się wzorem dla innych naszych partnerów” – powiedział Zełenski.

Zaznaczył, że na spotkaniu omówiono również dodatkowe kroki, które Ukraina i Norwegia mogą podjąć wspólnie, „aby ta wiosna była pomyślna zarówno dla ukraińskiej obronności, jak i dla perspektyw paneuropejskiego bezpieczeństwa”.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters powołując się na amerykańskich urzędników, dwóch ukraińskich pilotów rozpoczęło ćwiczenia na amerykańskich symulatorach lotu.

„Wydarzenie zapoznawcze w Arizonie jest pierwszym i ułatwi dialog między personelem ukraińskim i amerykańskim oraz zapewni możliwość obserwowania, jak działają Siły Powietrzne USA” – powiedział urzędnik obrony USA, mówiąc pod warunkiem zachowania anonimowości. „To wydarzenie pozwala nam lepiej pomóc ukraińskim pilotom stać się bardziej skutecznymi pilotami i lepiej doradzić im, jak rozwijać własne zdolności” – powiedział przedstawiciel obrony.

“Program polega na obserwowaniu, jak ukraińscy piloci przeprowadzają planowanie i wykonywanie misji na symulatorach lotu, aby ustalić, w jaki sposób możemy lepiej doradzać ukraińskim siłom powietrznym, jak wykorzystać posiadane przez nich zdolności” – powiedział urzędnik administracji pod warunkiem zachowania anonimowości.

Inni sojusznicy również przeprowadzali podobne wydarzenia w przeszłości, powiedział urzędnik obrony. Urzędnicy powiedzieli, że nie ma żadnych aktualizacji dotyczących zobowiązań dotyczących myśliwców F-16 dla Ukrainy. „Chodzi o szkolenie ich na ich własnych samolotach”, powiedział urzędnik administracji, „a nie na F-16”.

Przypomnijmy, w rozmowie z niemiecką gazetą „Bild” ukraiński minister obrony, Ołeksij Reznikow twierdził, że Ukraina z pewnością otrzyma nowoczesne myśliwce od swoich zachodnich partnerów. Według niego, będzie ich kilka rodzajów, z których jeden stanie się podstawowym dla spowietrznych.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply