Administracja Donalda Trumpa planuje reinterpretację Reżimu Kontroli Technologii Rakietowych (MTCR) – zrzeszenia, które zostało zawiązane pomiędzy 34 krajami w czasach Zimnej Wojny. Ma ono na celu ograniczenie rozprzestrzeniania i eksportu środków przenoszenia broni masowego rażenia i związanych z tym technologii, m.in. dronów. Zmiany będą szły w kierunku zapewnienia większych zysków amerykańskiemu przemysłowi zbrojeniowemu, umożliwiając łatwiejszy eksport amerykańskich bezzałogowych statków powietrznych.

Administracja Donalda Trumpa zamierza zreinterpretować Reżim Kontroli Technologii Rakietowych (MTCR) – podała w piątek agencja „Reuters”. Jest to zrzeszenie zawiązane w 1987 roku przez 34 kraje. Ma na celu ograniczenie rozprzestrzeniania i eksportu środków przenoszenia broni masowego rażenia i związanych z tym technologii, m.in. dronów. Zmiany mają pozwolić amerykańskiemu przemysłowi zbrojeniowemu na eksport większej ilości bezzałogowych statków powietrznych poza granice kraju.

Anonimowy przedstawiciel administracji USA zwrócił uwagę w rozmowie z agencją, że zmiany mogą doprowadzić do eksportu amerykańskich dronów do „mało stabilnych” krajów, takich jak: Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Jordania. Jego zdaniem może to także doprowadzić do zaburzenia dotychczasowych zasad eksportu opisywanego uzbrojenia z takich krajów jak np. Rosja.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Agencja podkreśla, że reinterpretacja MTCR jest elementem szerokiej polityki Trumpa, mającej na celu zwiększenie eksportu amerykańskiego uzbrojenia. Zmiana zasad porozumienia mogłaby zapewnić amerykańskim koncernom zbrojeniowym możliwość wejścia na nowe rynki, które były dotychczas obsługiwane m.in. przez nieuczestniczące w porozumieniu Chiny i Izrael.

Pentagon odmówił agencji „Reuters” komentarza w sprawie zakresu planowanych zmian, jednak potwierdził, że planowane jest zwiększenie eksportu amerykańskich dronów do innych krajów. Podkreślono, że eksportowane drony będą miały na celu pomoc w „walce z terroryzmem”.

Czytamy, że Biały Dom także odmówił komentarza w opisywanej sprawie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Amerykańscy producenci dronów stoją w obliczu rosnącej konkurencji za granicą, zwłaszcza ze strony chińskich i izraelskich rywali, którzy są ograniczeni dużo mniejszą liczbą przepisów. Amerykańskie koncerny naciskają na władze USA w opisywanej sprawie, ponieważ chcą zwiększyć swój udział w globalnym rynku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Reżim Kontroli Technologii Rakietowych do dobrowolne i nieformalne zrzeszenie 34 państw, funkcjonujące od 1987 roku (Polska przystąpiła do niego w roku 1998). Członkowie MTCR zajmują się kontrolą eksportu środków przenoszenia broni masowego rażenia i związanych z tym technologii.

Zobacz także: USA wycofują się z kolejnego ważnego traktatu międzynarodowego

reuters.com / abw.gov.pl / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz