Waldemar Tomaszewski, przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie w wywiadzie udzielonym „Naszemu Dziennikowi” wyjaśnia sukces Polaków w eurowyborach na Litwie oraz zapowiada główne kierunki działań w Parlamencie Europejskim.

Waldemar Tomaszewski zapytany o przyczyny dobrego (8,46% głosów) wyniku w wyborach do Parlamentu Europejskiego, wskazuje na fakt stałej i efektywnej obecności działaczy AWPL w litewskim samorządzie, dzięki której partia zyskuje zaufanie ludzi.

Tomaszewski podkreślił, że Akcja Wyborcza Polaków na Litwie przestaje być partią popieraną wyłącznie przez mniejszość polską: „udało nam się przeciągnąć na naszą stronę część wyborców innych narodowości. Liderujemy w tym ruchu i stajemy się już partią o zasięgu krajowym, a głosuje na nas nawet część wyborców narodowości litewskiej”.

W coraz szerzej obecności AWPL w litewskiej polityce prezes tej partii zauważył również przyczynę ostatnich ataków medialnych pod adresem swoim, jak i innych działaczy. Stwierdził, że media litewskie i politycy głównych partii boją się rosnącej na ich oczach konkurencji, o stałym i zmobilizowanym elektoracie.

Za najważniejsze zadania AWPL w europarlamencie uznał Tomaszewski uregulowanie spraw związanych z funkcjonowaniem Litwy w UE, walkę o dalsze funkcjonowanie litewskiej siłowni atomowej oraz sprawę rozwoju alternatywnych źródeł energii.

Drugim filarem programu AWPL w Brukseli jest ochrona praw człowieka, a szczególnie mniejszości narodowych. „U nas, na Litwie, niestety, wiele jeszcze trzeba zrobić w tym kierunku” – podkreślił Tomaszewski.

Przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie zapewnił, że jego ugrupowanie będzie także podnosić na forum Parlamentu Europejskiego kwestię wkładu chrześcijaństwa w rozwój cywilizacji europejskiej.

ak/Nasz Dziennik/Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz