Zdaniem lidera nacjonalistycznego ugrupowania „Swoboda” sto lat temu Ukraina była 1,6 razy większa niż obecnie. „Etnicznie ukraińskie ziemie” mają obejmować tereny czterech wschodnich województw dzisiejszej Polski.

„Etnicznie ukraińskie ziemie” mają znajdować się także na terenie dzisiejszej Słowacji, Białorusi, Rosji, Rumunii i Mołdawii. Ołeh Tiahnybok w nagraniu opublikowanym na facebookowym profilu „Swobody” z okazji Dnia Jedności Ukrainy odwołuje się do krążącej w sieci rzekomej mapy Ukraińskiej Republiki Ludowej z 1918 roku. Zaznaczono na niej „granice” URL oraz „etniczne terytoria ukraińskie”. Zgodnie z mapą połowa obszaru dzisiejszego województwa podkarpackiego była zamieszkiwana przede wszystkim przez Ukraińców. Podobnie rzecz ma się mieć z południową częścią województwa małopolskiego, wschodnią częścią województwa lubelskiego czy południowo – wschodnią częścią województwa podlaskiego.

W grudniu 2014 roku informowaliśmy o mapach publikowanych przez MSZ Ukrainy na których państwo ukraińskie obejmuje Przemyśl i Chełm.Mapy opublikowała także ukraińska ambasada w Berlinie. Podobne mapy publikowała także ukraińska ambasada w Waszyngtonie.

Czytaj również: Lider Związku Ukraińców w Polsce promuje grupę podważającą polskość Przemyśla

kresy.pl/ facebook
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

15 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  zefir :

  Banderowcu i oszołomie Tiahnybuk,spierd.laj z polskiego Lwowa,Tarnopola,Stanisławowa,itp i nie pierdziel o upadlińskiej nienasyconej nacji.Wisi nad wami miecz odpowiedzialności za bestialskie zbrodnie na polskich Kresach Wsch.Dosięgnie on i ciebie chacharski capie,wpierw poczeka nim się sami powybijacie.Ty bandyto,zdrajco narodu ukraińskiego,pożyteczny idioto,nawet nie jesteś świadomy jak samobójcze rozsiewasz banderowskie błoto.

 2. Avatar
  franciszekk :

  Nawiązując do wypowiedzi tego psychola odnośnie ich tzw. dzierżawy ziem to już wkrótce Rosjanie skutecznie ich wyleczą z jakichkolwiek dzierżaw ziem! ……. Najwyżej wydzierżawić im mogą część Syberii gdzie ostatnio temperatury osiągnęły tam – 62 stopni w skali celsjusza! Taka temperatura jest doskonała dla takich psycholi dla ochłody wariackich głów!

  • Avatar
   franciszekk :

   Nawiązując do wcześniejszej wypowiedzi, proszę zwrócić uwagę, ze PiS-iory nawpuszczali ich do Polski podobno ponad 1 milion i chcą ich sprowadzić jeszcze więcej ofiarując im tzw. +500! Stare polskie przysłowie głosiło cyt. „mądry Polak PO szkodzie” a jak widać PiS-iory głupie są tez PO szkodzie bo powszechnie wiadomo co zrobiły te psychole Polakom (ludobójstwo) i co mogą jeszcze zrobić w powtórce!

 3. Avatar
  smartthinking :

  Panie Tiahnybok, niech Pan prosi Boga o rozum, bo to tylko Panu zostało. Obraża Pan nie tylko mój intelekt ale całą Polskę. Sto lat temu Ukrainy nie było, a URL to inna bajka. Ukraina to nic innego jak uzurpacja niepodległości…Rusini to nie Ukraińcy! A Polska sięgała daleko na Wschód…Polacy mają już III RP, a Ukraińcy dobrze pierwszej Ukrainy nie zaczęli. Skończ Pan z tym swoim komediowaniem, bo grancie zamkniemy i Chińczycy Was zjedzą. A Pana Wiatrowicza proszę wysłać do psychiatryka…
  Pozdrawiam. RG