Ministerstwo Obrony Narodowej Tajwanu potwierdziło, że jest na dobrej drodze do ukończenia dostawy wszystkich 108 czołgów podstawowych M1A2T Abrams wyprodukowanych w USA do początku 2026 r., wzmacniając tym samym zdolności bojowe armii.

Jak przekazał w poniedziałek portal Defence Blog, zgodnie z raportem złożonym w Yuan Ustawodawczym, druga partia 42 czołgów ma zostać ukończona i dostarczona do końca drugiego kwartału 2025 r. Następuje to po pomyślnej dostawie pierwszych 38 pojazdów bojowych w grudniu 2024 r. Pozostałe 28 czołgów ma zostać dostarczonych do pierwszego kwartału 2026 r.

Program zakupu M1A2T, którego budżet wynosi 40,5 mld NT$ (około 1,26 mld USD), został uruchomiony w 2019 r. w celu wymiany starzejących się platform pancernych i modernizacji sił lądowych Tajwanu w odpowiedzi na rosnące zagrożenia ze strony Chin. Stany Zjednoczone formalnie zatwierdziły sprzedaż w ramach programu Foreign Military Sales.

Zobacz też: Amerykanie dostarczają Abramsy na Tajwan [+FOTO/VIDEO]

Harmonogram dostaw przebiega zgodnie z planem. Aby zapewnić jakość i dotrzymanie terminów, Tajwan wysłał oficerów łącznikowych, aby przeprowadzali inspekcje co dwa miesiące w zakładach produkcyjnych czołgów armii USA.

M1A2T to tajwańska wersja czołgu M1A2 Abrams SEP v2 armii USA, wyposażona w gładkolufową armatę kal. 120 mm, ulepszone systemy kierowania ogniem i ulepszone funkcje ochrony.

Urzędnicy obrony Tajwanu potwierdzili, że pierwsza partia czołgów przechodzi szkolenie konwersyjne i weźmie udział w ćwiczeniach ogniowych w przyszłym miesiącu. Oczekuje się, że nowo utworzone jednostki pancerne będą operacyjne w drugiej połowie 2025 roku.

Po zakończeniu dostawy 269. Brygada Piechoty Zmechanizowanej stacjonująca w Linkou otrzyma pełną kompanię czołgów M1A2T. Dziesięć czołgów zostanie przydzielonych do dowództwa szkoleniowego armii w Hsinchu, a pozostałe jednostki zostaną przydzielone do 584. Brygady Pancernej w celu pełnej integracji sił.

Ministerstwo obrony podkreśliło, że program przebiega zgodnie z planem, zauważając, że czołgi odegrają kluczową rolę w zwiększaniu potencjału odstraszającego Tajwanu poprzez większą mobilność, siłę ognia i zdolność przetrwania w środowisku wysokiego zagrożenia.

Kresy.pl/Defence Blog

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply