Szwedzkie służby specjalne podały w swoim sprawozdaniu, że największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa kraju jest wywiad rosyjski. Jego aktywność miała wzrosnąć w roku 2014 ze względu na kryzys na Ukrainie.

Ogłoszony dziś przez szwedzkie służby raport głosi, że pracujący formalnie jako dyplomaci obywatele rosyjscy w sposób nielegalny gromadzą informacje na temat szwedzkiego wojska, polityki, gospodarki, zaawansowanych technologii, stanu badań naukowych i imigrantów politycznych.

Zwraca się też uwagę na to, że rosyjski wywiad wojskowy usiłować kupić sprzęt objęty tajemnicą lub embargiem. Próbowano też włamań do systemów komputerowych oraz werbunku agentów.

Innym zagrożeniem według autorów raportu są osoby wracające do kraju z Syiri, gdzie walczyły one w szeregach terrorystów.

PAP / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    zan :

    Śniady gościu z bródką deklaruje, że jest 12 letnim dzieckiem i dostaje azyl bez pytania, bo urzędnikowi takich pytań zadawać nie wolno. Do tego socjal na maxa. Gdzie to? W Szwecji! Za krytykę politykę imigracyjnej wylatuje się z roboty. Gdzie to? W Szwecji. Czy wywiad który w takiej sytuacji dochodzi do wniosku, że problemem są „powracający z Syrii” to wywiad poważny? Niech się może zajmą łapaniem tego rosyjskiego okrętu podwodnego, którego nikt nie widział, nikt nie słyszał, ale o którym wiadomo, że naruszył terytorium Szwecji. Tak pod rządami ksenokratów typu Barbara Spectre kończy piękny europejski kraj.