Szojgu zaprosił szefa Pentagonu do Moskwy na Paradę Zwycięstwa

Minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu zaprosił swojego amerykańskiego odpowiednika, szefa Pentagonu Marka Espera, do wzięcia udziału w dorocznej Paradzie Zwycięstwa z okazji rocznicy pokonania III Rzeszy. Nie podano jednak, czy Esper przyjął zaproszenie.

We wtorek podczas rozmowy telefonicznej rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu zaprosił szefa Pentagonu, Marka Espera, na paradę w Moskwie z okazji Dnia Zwycięstwa. Poinformował o tym rosyjski resort obrony. Nie podano jednak, czy Esper przyjął zaproszenie.

W tym roku wielka parada z okazji Dnia Zwycięstwa i 75. rocznicy pokonania III Rzeszy, tradycyjnie mające miejsce na moskiewskim Placu Czerwonym 9 maja, została przełożona w związku z pandemią koronawirusa i odbędzie się 24 czerwca br. Według agencji Tass, wszyscy zaproszeni goście z zagranicy po przybyciu do Rosji zostaną poddani testom na obecność SARS-CoV-2. Ponadto, Rosjanie chcą, żeby członkowie zagranicznych delegacji przed przyjazdem odbyli dwutygodniową kwarantannę i przedstawili dokumenty pokazujące ujemne wyniki testów na koronawirusa. Szojgu mówił wcześniej, że do udziału w paradzie zaproszono żołnierzy z 19 krajów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według oficjalnych informacji strony rosyjskiej, podczas rozmowy szefowie resortów obrony Rosji i USA omawiali kwestie dotyczące kontroli zbrojeń i współpracy przy zwalczaniu epidemii koronawirusa. Ponadto, rozmowy dotknęły także środków na rzecz zakończenia konfliktu i ustabilizowania sytuacji w Syrii, a także zapewnienia bezpieczeństwa kontyngentom wojskowym m.in. w Afganistanie.

W poniedziałek rozmowę telefoniczną odbyli też prezydenci USA i Rosji, Donald Trump i Władimir Putin. Według Białego Domu, dotyczyła ona „ostatnich wysiłków na rzecz pokonania pandemii koronawirusa i ponownego otwarcia światowych gospodarek”. W rozmowie Trump podkreślił również potrzebę efektywnej kontroli zbrojeń. Kreml podał z kolek, że obaj przywódcy omawiali potrzebę zintensyfikowania dialogu amerykańsko-rosyjskiego ws. stabilności strategicznej i kroków na rzecz wzmocnienia wzajemnego zaufania w sferze militarnej.

Przeczytaj: Nowa rosyjska doktryna użycia broni nuklearnej. W tle tarcza rakietowa i broń atomowa w takich krajach jak Polska

Reuters / rferl.org / Tass / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz