Szewach Weiss został odznaczony „w uznaniu znamienitych zasług w działalności na rzecz pogłębiania przyjaznych oraz wszechstronnych relacji pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Państwem Izrael.

To bardzo poruszająca dla mnie chwila, że dzisiaj jako prezydent w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej mogłem odznaczyć pana najwyższym polskim orderem za wielkie zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej i jej relacje z państwem Izrael i narodem żydowskim– powiedział prezydent Andrzej Duda wręczając we wtorek w Jerozolimie Order Orła Białego Szewachowi Weissowi – byłemu przewodniczącemu Knesetu, byłemu przewodniczącemu Rady Instytutu Pamięci Yad Vashem, a w latach 2000-2003 ambasadorowi Izraela w Polsce.

Dziękuję za te wszystkie lata, które zaczęły się kiedyś w II RP, w Bolesławiu, kiedy pan profesor urodził się na polskiej ziemi. Kiedy dzisiaj zastanawiałem się jakie słowa powinienem powiedzieć patrząc na życie pana profesora pomyślałem sobie, że jest pan profesor synem narodu żydowskiego i polskiej ziemi– powiedział prezydent.

Czytaj również: Prezydent Duda: cieszy mnie, że kultura żydowska w Polsce odradza się

Odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss mówił we wtorek, że to „symboliczne i wzruszające”, iż odbiera to ważne odznaczenie właśnie w Jerozolimie.

To, że jesteśmy tu w Jerozolimie, że pan prezydent zdecydował nadać mi to bardzo ważne odznaczenie właśnie tutaj, to jest bardzo wzruszające i symboliczne– oświadczył Weiss podczas uroczystości wręczenia mu Orderu przez prezydenta Dudę.

Podkreślił, że dla Żydów Izrael i Jerozolima to było to samo. – Modląc się na całym świecie, modlili się w kierunku tej naszej wiecznej stolicy, nawet w ostatnich sekundach życia, nawet w komorach gazowych, w cieniu śmierci, przy tych grobach, które zmuszeni zostali kopać dla samych siebie i swoich rodzin, modląc się do Boga, aby pomógł– mówił Weiss.

Jak zaznaczył, przyznane mu odznaczenie należy się w rzeczywistości wszystkim ambasadorom Izraela w Polsce. – Ta nagroda jest dla tych, którzy dodali jakąś cegiełkę. To nie była zwyczajna sprawa. Na polskich ziemiach jednak jest taka plama krwi żydowskiej. Niemcy, faszyści, hitlerowcy tam stworzyli tę fabrykę śmierci, na polskich ziemiach– powiedział Weiss.

kresy.pl/ pap
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  mp :

  ale się wzruszyłem,ażżem się zruszał.Przesłać tzw.prezydętowi link do rozmowy SIEWACHA WAJSA z P.Grzegorzem Braunem.ORZEŁ BIAŁY DLA KAŻDEGO oto hasło kadencji Dudiego.KOMU KOMU BO IDĘ DO DOMU?Zaczyna mnie już to wkurwiać to włażenie im do dupy i za co.POWINNI LIZAĆ DO KOŃCA WIEKA polskie stopy za uratowanie plemienia żmijowego grobów pobielanych,od całkowitej zagłady.

 2. Avatar
  costner :

  „Na polskich ziemiach jednak jest taka plama krwi żydowskiej. Niemcy, faszyści, hitlerowcy tam stworzyli tę fabrykę śmierci, na polskich ziemiach”. Nie wiem, czym ten człowiek się zasłużył, ale te słowa wypowiedziane w naszych czasach, są bardzo cenne. Gdy wielu kłamców, łącznie z „polskimi prezydentami”, jak komoroski czy kwaśniewski, niemieckimi gazetami i wieloma innymi narodami, zwalają winę na Polaków, za nieszczęście Żydów. Zofia Kossak już w czasie wojny ostrzegała, że niemcy po to zwożą Żydów z całej unii europejskiej, właśnie do Polski, i tylko tu ich zabijali, bo chcieli w przyszłości na Polskę zrzucić winę. I oto, znalazł się choć jeden sprawiedliwy Żyd, który powiedział, że to zrobili niemcy, a nie Polacy.

  • kojoto
   kojoto :

   To, że nie nazywa Polaków nazistami to nie jest zaraz jakaś wielka zasługa i powód do takiego odznaczenia… Natomiast słuchałem Weissa wielokrotnie i zawsze wypowiada się w takim obślizgłym tonie, że: [Polaczki bardzo dobre, sa nawet wśród nich sprawiedliwi, co żydów ratowali, ale Polacy tez mordowali… i teraz mają całe to mienie żydowskie i powinni żydom zapłacić… ] To tak parafrazując w skrócie… Szuja z niego cwana i tyle. Są tacy żydzi co głośno w mediach nazywają Polaków nazistami, a to że on nie, to powód, żeby mu honory jakieś oddawać?