Polska powinna zadbać o sprawy litewskich Polaków, jednocześnie skłaniając ich do sprzyjania państwowości litewskiej – oświadczył minister spraw zagranicznych Polski Grzegorz Schetyna.

Schetyna skomentował między innymi sprawę profilu “Wileńska Republika Ludowa” na Facebooku:

Jest to prowokacja wpisująca się do kontekstu rozczarowań, złożonych stosunków, skomplikowanej historii i wyborów samorządowych. Rozmawiamy o tym z Litwinami. Musimy szukać tego, co może nas łączyć. Nie możemy nieustannie się obrażać. Jesteśmy narodem większym, co w tej kwestii jest dla nas wyzwaniem. Powinniśmy dbać o prawa Polaków na Litwie, jednocześnie skłaniając ich do sprzyjania państwowości litewskiej– mówił w wywiadzie dla “Dziennika Gazety Prawnej”.

kurierwilenski.lt / Kresy.pl

23 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

   • jan53
    jan53 :

    @P.Sylwia :A z kad te wiadomości?Jakies informacje?Nie zmienia to faktu ze zrobil z siebie idiote do kwadratu obojętnie kim jest i jakiego jest wyznania.W jego gabinecie nad olbrzymim biurkiem wisi godlo RP Orzel Bialy a nie jakas czerwona gwiazda w owalu przepeciona klosami zboza i wstazeczka do wlosow w barwach litvuskich.

   • fiesta
    fiesta :

    Swoja wypowiedzia, Schetyna dal do zrozumienia, ze nic sie nie zmienilo w polityce zagranicznej ekipy PO-PSL, czyli maja w d*pie Polakow na Litwie, na Ukrainie, w Niemczech etc i nie chodzi tylko o PO-PSL, ale o wszystkie kontraktowe rzady ostatnich 25 lat, ktore nie reprezentuja polskich interesow narodowych, ale interesy miedzynarodowych globalistow (zydo-anglosaskiej mafii miedzynarodowej).
    Mam nadzieje, ze Polacy to zrozumieja i nie beda glosowac na ludzi z ukladu w nadchodzacych wyborach prezydenckich i parlamentarnych 2015r, sprawdzajac jednoczesnie czy maja polskie pochodzenie.
    Dodam, ze Polacy w Polsce musza nawiazac lacznosc z Polakami na Litwie, na Ukrainie, w Niemczech etc i zapoznac sie z ich problemami oraz pomoc w rozwiazaniu ich problemow.
    A swoja droga, Polske trzeba wyczyscic z gnoju, ktory zalega od 70 lat wszystkimi sposobami, ktore prowadza do sukcesu.

   • tutejszym
    tutejszym :

    Po wyjściu z kaplicy Ostrobramskiej w Wilnie spotkaliśmy Wilniuka niosącego wiadro z odpadkami do śmietnika stojącego wewnątrz podwórka. Zagadnąłem go prosząc o informacje. Piękną, wspaniałą polszczyzną spokojnie i kompetentnie udzielił nam informacji. Podziękowaliśmy mu, poszedł w swoją stronę. W Druskiennikach swobodnie porozumiewaliśmy się po polsku z mieszkańcami tego kurortu. Dlatego podejrzewam, że znajomość języka polskiego jest kilkakrotnie razy większa niż podają oficjalne statystyki Litwy o liczbie Polaków. A może bycie Polakiem jest czynnikiem przeszkadzającym w znalezieniu pracy? Gdyby tak pomagać im w rozwoju własnych przedsiębiorstw i prywatnej inicjatywy…

 1. piotr_b
  piotr_b :

  Schetyna namawia do sprzyjania państwowości litewskiej, tej samej która gnębi i poniża Polaków na Litwie. Każde słowo tego pana to wg. mnie zdrada stanu i narodu. W normalnym kraju ten człowiek zostałby już osądzony i osadzony.

  • sobiepan
   sobiepan :

   Piotr_B:
   25.02.2015 11:53/. Zacznijmy budować Normalny Kraj i zacznijmy to od najbliższych wyborów. To zaprzedane obcym interesom bydło musi trafić na śmietnik historii ale wcześniej do Więzienia za zdradę POLSKICH interesów.

 2. zefir
  zefir :

  Panie Schetyna,tak jak dla wzajemnej miłości trzeba dwojga,tak również dla sprzyjania narodowości polskiej na Litwie,oraz narodowości litewskiej /???/ też trzeba dobrej woli,życzliwości i wzajemnego poszanowania,ze strony dwojga.Trzeci negatywny raport Komitetu Doradczego Rady Europy o notorycznym nieprzestrzeganiu przez Litwę Konwencji dotyczących mniejszości narodowych przez Litwę,nic Panu nie mówi? Jeśli nie,to nieporozumieniem jest pełnienie przez Pana funkcji szefa polskiego MSZ.Tylko zgrywanie “mądrych’ min nic panu nie da,gdyż bez skutecznych działań zawsze wyglądać to będzie głupio.

  • fiesta
   fiesta :

   Polska rzadza gnidy, ktore z premedytacja daza do likwidacji polskosci, bo im nie chodzi o interesy Polski i Polakow, ale o interesy miedzynarodowych gnid – po to byla stworzona UE, zeby gnidy mogly zapanowac nad cala Europa i realizowac swoje interesy, i w tym celu m.inn. okradli Polakow z majatku narodowego.
   Obowiazkiem Polakow i Polek jest zewrzec szeregi i utworzyc silne polskie lobby do walki z gnidami i ich klamliwa propaganda.
   Z gnida jak Schetyna nie ma sensu dyskutowac, bo do nich przemawia jedynie debowe kropidlo.

 3. kros
  kros :

  Chciałbym, żeby pan Schetyna przypomniał sobie jakiego państwa jest ministrem i sprzyjał Polakom i państwowości polskiej. Wszystkim Polakom, bez względu na miejsce zamieszkania.

 4. zielony
  zielony :

  szkoda gadać, jako większy naród to dla nas wielkie wyzwanie, dlatego p. Schetyna sugeruje by Polacy przestali byc Polakami co raz na zawsze załatwi sprawę Kresów,a po drugie wreszcie będą poprawne stosunki z tym karzełkiem która zwie się Litwa,
  NAsza polityka wschodnia jest cały czas wytyczną Jerzego Giedroycia Żyda antypolaka , to dokładnie wpisuje się w jego załozenia , czyli mamy zapomniec o Kresach, mniejszością mieszkającym w Poslce maksymalnie ułatwić życie , odciąć się od jakichkolwiek ruchów narodowych na tych terenach. to jest ZDRADA, rząd na który POlacy nie mogą liczyc nie jest rządem Polaków,

 5. jazmig
  jazmig :

  Podobnie jak na Ukrainie, Polacy są prześladowani na Litwie, dlatego trudno od nich oczekiwać prolitewskości. Litwini i Ukraińcy muszą zrozumieć, że prześladowanie mniejszości szkodzi ich państwo, i wcale ich nie umacnia.

 6. wilno
  wilno :

  A to strateg, on zupełnie z drugiej strony podeszedł do sytuacji, potężnych litwinów za 20 lat nie udało się skłonić, to pomyślał, że pewnie łatwiej będzię razem z litwinami skłonić Polaków, ruskim na zło 🙂

 7. fiesta
  fiesta :

  Polacy i Rodacy !
  Ci ktorzy z was nie wiedza to przypomne, ze Polska nie rzadza Polacy od 70 lat i oczekiwanie od Schetyny lub kogokolwiek z tej nowej polskojezycznej bandy u steru wladzy w Polsce przez ostatnie 25 lat, ze beda realizowac polskie interesy narodowe jest oczekiwaniem na cud – cudu nie bedzie.
  Musicie pozbyc sie waszej naiwnosci, bo stajecie sie smieszni, a zarazem ofiarami polskojezycznej bandy u steru wladzy w Polsce.
  W/g moich obserwacji, od 25 lat trwa powolna likwidacja Polski i polskosci oraz naplych obcego kulturowo elementu, ktory tworzy w Polsce PIATA KOLUMNE, zeby rozsadzic ja od srodka.
  Obudzcie sie Polacy !

 8. jerzy_a_j
  jerzy_a_j :

  Pan Schetyna myli znaczenie słów: państwo i państwowość. O ile Polacy na Wileńszczyźnie wspierają tamtejszą państwowość chociażby poprzez płacenie podatków, prowadzenie firm, czynny udział w samorządach lokalnych i wyborach, to popieranie państwa litewskiego (jego urządzeń życia społecznego) jest zabójcze dla ich tożsamości. W naturalny sposób nie robią tego, czynnie protestując przeciw regulowaniu przez państwo pisowni ich nazwisk i ulic oraz broniąc lokalnego szkolnictwa i praw własności. Bronią podstawowych wartości jak wolność, własność , sprawiedliwość. Fundamentalnie rzecz ujmując bronią wartości cywilizacji łacińskiej, identyfikowanej z polskością, przed barbarzyństwem bizantyjskim, na którym od XIXw wychowywane są pokolenia Litwinów.
  Nie możemy liczyć na skuteczność działania obecnej polskiej klasy politycznej, gdyż nie potrafi ona odróżniać znaczenia podstawowych pojęć -jak zatem może właściwie rozwiązywać problemy?