Szef MSZ Witold Waszczykowski zapowiedział, że jeśli na Ukrainie dojdzie do jakiejś wielkiej ogólnonarodowej fety z okazji 75 rocznicy powstania UPA, to Polska może wyciągnąć względem Ukrainy konsekwencje dyplomatyczne. „Może się okazać, że z Polski nikt tam już nie pojedzie”.

W wywiadzie dla tygodnika „Wprost” szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski był pytany m.in. o kwestię stosunków polsko- ukraińskich. Przypomniano, że w ukraińskie władze zamierzają świętować w przyszłym roku 75. rocznicę utworzenia zbrodniczej UPA. Jak informowaliśmy wcześniej, Ukraińskie władze chcą ogłosić rok 2017 rokiem UPA.

Według Waszczykowskiego, gdyby do tego doszło, to z tej sytuacji, czyli z odmiennych interpretacji roli UPA w Polsce i na Ukrainie, można wybrnąć poprzez wspólne działania wzorowane na doświadczeniach instytutu Yad Vashem czy na pojednaniu polsko-niemieckim. Jednak jego zdaniem, nie tylko Ukraińcy, ale też Polacy nie mają świadomości, czym była UPA.

– Ważna jest też edukacja, bo w obu społeczeństwach nie ma świadomości, czym była UPA. Ukraińcy są przekonani, że oni walczyli głównie z Sowietami i trochę z Niemcami. Tragedia wołyńska jest tam prawie w ogóle nieznana– powiedział minister. – Musimy odrobić tę lekcję, ale nie da się tego zrobić, jeśli na Ukrainie dojdzie do jakiejś wielkiej ogólnonarodowej fety z okazji 75 rocznicy UPA.

Szef MSZ zapowiada, że w takim przypadku Polska może wyciągnąć względem Ukrainy konsekwencje dyplomatyczne:

– Gdyby tak się stało, to może się okazać, że z Polski nikt tam już nie pojedzie. Mam nadzieję, że w Kijowie mają tego świadomość, bo przesłanie z Polski było bardzo jasne.

Waszczykowski odniósł się też do konfliktu na wschodzie Ukrainy. Jego zdaniem porozumienie mińskie nie zostanie zrealizowane, a receptą na zakończenie konfliktu jest poszerzeniu grupy państw negocjujących rozejm, m.in. o USA i Polskę.

Przeczytaj: Waszczykowski: Nie chcę grać z Białorusinami, chcę się z nimi ułożyć

Wypowiedź szefa polskiego MSZ odnotowały również ukraińskie media. Portal Korrespondent.net pisze, że „Polska wezwała Ukrainę do nieświętowania jubileuszu UPA”i zaznacza, że w razie fetowania tej zbrodniczej organizacji przez Ukraińców, stosunki z Polską ulegną pogorszeniu. Podkreślono jednocześnie wezwanie polskiego ministra do wypracowania przez Polskę i Ukrainę wspólnej wizji historycznej roli UPA.

Jak wcześniej informowaliśmy, Lwowska Rada Obwodowa chce ogłosić przyszły rok rokiem UPA, by w ten sposób uczcić rocznicę 75. rocznicę formalnego powstania organizacji odpowiedzialnej za ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

W sprawie tej złożono też dwa projekty uchwał w ukraińskim parlamencie, dotyczące upamiętnienie rocznicy powstania UPA na poziomie państwowym. Jeden projekt złożył członek frakcji Front Ludowy, Ołeh Medynec, a drugi– grupa deputowanych z Bloku Petra Poroszenki, Batkiwszczyny, której szefową jest Julia Tymoszenko, a także Frontu Ludowego. Oba projekty zarejestrowano 18 listopada br.

Przeczytaj: Prezydent Ukrainy uczcił Ukraińską Powstańczą Armię

Wśród deputowanych, którzy złożyli drugie z projektów uchwał, są m.in. Ołej Musij, autor projektu uchwały o „polskim ludobójstwie”, a także Ołeh Laszko oraz Jurij Szuchewycz, syn głównodowodzącego UPA i zbrodniarza Romana Szuchewycza.

Przeczytaj: Jurij Szuchewycz: Polska jest dla Ukrainy takim samym wrogiem jak Rosja

Jego treść zakłada m.in. opracowanie i wniesienie pod obrady parlamentu projektów ustaw, mających służyć odpowiedniemu uhonorowaniu i zwiększeniu ochrony socjalnej weteranów UPA. W październiku 2017 roku w Kijowie, miastach obwodowych oraz w winnych ośrodkach miałyby też odbyć się uroczystości rocznicowe. Z kolei do końca 2017 roku w szkołach miałyby zostać przeprowadzone zajęcia tematyczne, by zwiększyć zainteresowanie wśród dzieci i młodzieży „heroicznymi kartami historii walki narodu ukraińskiego za swoją niepodległość”.Projekt zakłada także prowadzenie badań naukowych i organizację konferencji ogólnoukraińskich i międzynarodowych na rzecz „ustanowienia i rozpowszechniania prawdy historycznej nt. Ukraińskiej Powstańczej Armii, jej roli w uzyskaniu niepodległości przez Ukrainę”, jak również ustanawianie miejsc pamięci i pomników „związanych z historią walki wyzwoleńczej ukraińskiego narodu w XX wieku”. Przewidziano też wydawanie specjalnych książek poświęconych UPA.

W uzasadnieniu deputowani napisali, że UPA „wniosła znaczny wkład w zdobycie i ogłoszenie niezależności Ukrainy”, a także „miała znaczący wpływ na formowanie ukraińskiej świadomości narodowej i procesów państwotwórczych na Ukrainie”.

– UPA odpowiedziała prawu każdego narodu do samostanowienia i suwerenności– czytamy w dokumencie. Podkreślono, że podczas II wojny światowej UPA „walczyła przeciwko niemieckiemu okupantowi”.

PRZECZYTAJ: Lider Żydów na Ukrainie: UPA walczyła o wolną Ukrainę – ale wolną od Żydów i Polaków [+VIDEO]

Przeczytaj: Żydowski noblista: Ukraina powinna przyznać, że UPA mordowała Polaków i Żydów

Czytaj także: Prezydent Izraela w ukraińskim parlamencie: Ukraińcy, bojownicy OUN brali udział w Holokauście

– Biorąc pod uwagę znaczącą rolę UPA w ukraińskiej historii XX wieku, naturalnym celem jest ogłoszenie na poziomie państwowym 75. Rocznicy utworzenia UPA– podkreślają deputowani. Zaznaczono również, że ogólnokrajowe obchody zwrócą uwagę społeczeństwa na „bohaterską historię UPA”, a także na „formowanie w następnych pokoleniach poczucia patriotyzmu, miłości do Ukrainy i troski o swój naród”.

Wprost / msz.gov.pl / korespondent.net / Kresy.pl

15 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. baciar
  baciar :

  zrobia co beda chcieli a nasze dupki i tak nic nie zrobią za duzo im pozwalali by tamci mieli jakis szacunek nasi politykierzy teraz dostana po dupie za swoja durna liberalna polityke wzgledem upadliny ale i tak znajda sie debile ja swiecicki i inni ze tam pojada to swietowac

 2. madmike
  madmike :

  Nie no śmiechłem. UPA walczyła z Niemiecki okupantem. Dokładnie walczyła ramie w ramię a tzw. elita ukraińska złożyła przysięgę na wierność Hitlerowi. Dowodem sympatii dzisiejszych ukraińców dla III Rzeszy jest gloryfikacja SS-Galizien. Zaprawdę, to znamienne. A jeden z głównych gieroji Ukrainy szuchewycz (celowo z małej litery) działał w niemieckich formacjach zajmujących się głównie mordowaniem żydów.
  Natomiast Waszczykowski dużo mówi a tymczasem w nowej podstawie programowej historii kl. 8 jest mowa o „konflikcie polsko-ukraińskim (rzeź wołyńska)”. Tia…

 3. tagore
  tagore :

  Od czasu Juszczenki rozwój sytuacji kształtowany przez polityków ukraińskich prowadził do konfrontacji z Polską ,lepiej że Pan i Kot postanowili wymusić jej czas teraz niż po akcesji np do NATO. Skończy się tym ,że z powodu korupcji zredukowany zostanie swap i kredyty.

  tagore

 4. lwowiaczka
  lwowiaczka :

  „Może się okazać” – coś za dużo tego może, nie ufać im jak (tu brak porównania). Nawet jeśli nasi politycy nie pojadą na uroczystości państwowe, to i tak takie Gosie pojadą wspierać Azowa w Donbasie. Jak ogłoszą Rok DdUPA, to nasi politycy wyrażą tylko oburzenie, a polska kasa na Ukrainę będzie dalej płynąc strumieniem.

 5. jaro7
  jaro7 :

  Należy zwrócić uwagę na słowo”MOŻE” w oświadczeniu Waszcza.Bo jak sobie wyobrazic obchody bez posłów PiS,Po i Nowoczesnej,a takie osobniki jak Kuchciński,Terlecki ,Gosiewska czy Swięcicki to raczej sobie nie odmówią spotkania ze SWOIMI przyjaciółmi w Banderolandzie.

 6. zefir
  zefir :

  Opóżniony w rozwoju,tchórzliwy Waszczykowski,rżnie głupa.Od majdańskiego kijowskiego zamachu Ukraina to reżimowa Upadlina,zaś od 9IV 2015r,dnia podjęcia Ustawy nr2538-1,to już faszystowska,nazistowska Upadlina oparta na ideologii OUN,gloryfikująca mordercze,bandyckie i rzeżnicze czyny UPA.Banderowcy ze zdziwienia,wzywania i apelowania Waszczykowskiego,nic sobie nie robią,wiedzą bowiem że tłustego du.ska nie ruszy w obronie swego pustosłowia,zaś marszałek i inni „bracia i przyjaciele” w anty-polskim dziele są niezawodni.

 7. fiesta
  fiesta :

  Odnosze wrazenie, ze marionetki z PiS u wladzy w Polsce boja sie o swoja przyszlosc polityczna, poniewaz pro-UPA-inska polityka PiS i poprzednich marionetkowych rzadow PO i SLD wzmocnila politycznie i finansowo odradzajacy sie BANDERYZM na UPA-inie, ktory obraca sie przeciwko Polsce, a to calkowicie KOMPROMITUJE pro-UPA-inska polityke prowadzona przez PiS oraz poprzednie marionetkowe rzady PO i SLD, a takze przez marionetkowych „prezydentow” Polski, poczawszy od Walesy poprzez Kwasniewskiego, Kaczynskiego, Komorowskiego az po Dude, ktorzy rowniez wspierali i wspieraja UPA-ine.
  Chuj wam w dupe qrwy pokroju Waszczykowskiego i kurdupla Kaczynskiego !…. Narod Polski was odpowiednio oceni.