Szef MSZ Witold Waszczykowski zapowiedział, że jeśli na Ukrainie dojdzie do jakiejś wielkiej ogólnonarodowej fety z okazji 75 rocznicy powstania UPA, to Polska może wyciągnąć względem Ukrainy konsekwencje dyplomatyczne. „Może się okazać, że z Polski nikt tam już nie pojedzie”.

W wywiadzie dla tygodnika „Wprost” szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski był pytany m.in. o kwestię stosunków polsko- ukraińskich. Przypomniano, że w ukraińskie władze zamierzają świętować w przyszłym roku 75. rocznicę utworzenia zbrodniczej UPA. Jak informowaliśmy wcześniej, Ukraińskie władze chcą ogłosić rok 2017 rokiem UPA.

Według Waszczykowskiego, gdyby do tego doszło, to z tej sytuacji, czyli z odmiennych interpretacji roli UPA w Polsce i na Ukrainie, można wybrnąć poprzez wspólne działania wzorowane na doświadczeniach instytutu Yad Vashem czy na pojednaniu polsko-niemieckim. Jednak jego zdaniem, nie tylko Ukraińcy, ale też Polacy nie mają świadomości, czym była UPA.

– Ważna jest też edukacja, bo w obu społeczeństwach nie ma świadomości, czym była UPA. Ukraińcy są przekonani, że oni walczyli głównie z Sowietami i trochę z Niemcami. Tragedia wołyńska jest tam prawie w ogóle nieznana– powiedział minister. – Musimy odrobić tę lekcję, ale nie da się tego zrobić, jeśli na Ukrainie dojdzie do jakiejś wielkiej ogólnonarodowej fety z okazji 75 rocznicy UPA.

Szef MSZ zapowiada, że w takim przypadku Polska może wyciągnąć względem Ukrainy konsekwencje dyplomatyczne:

– Gdyby tak się stało, to może się okazać, że z Polski nikt tam już nie pojedzie. Mam nadzieję, że w Kijowie mają tego świadomość, bo przesłanie z Polski było bardzo jasne.

Waszczykowski odniósł się też do konfliktu na wschodzie Ukrainy. Jego zdaniem porozumienie mińskie nie zostanie zrealizowane, a receptą na zakończenie konfliktu jest poszerzeniu grupy państw negocjujących rozejm, m.in. o USA i Polskę.

Przeczytaj: Waszczykowski: Nie chcę grać z Białorusinami, chcę się z nimi ułożyć

Wypowiedź szefa polskiego MSZ odnotowały również ukraińskie media. Portal Korrespondent.net pisze, że „Polska wezwała Ukrainę do nieświętowania jubileuszu UPA”i zaznacza, że w razie fetowania tej zbrodniczej organizacji przez Ukraińców, stosunki z Polską ulegną pogorszeniu. Podkreślono jednocześnie wezwanie polskiego ministra do wypracowania przez Polskę i Ukrainę wspólnej wizji historycznej roli UPA.

Jak wcześniej informowaliśmy, Lwowska Rada Obwodowa chce ogłosić przyszły rok rokiem UPA, by w ten sposób uczcić rocznicę 75. rocznicę formalnego powstania organizacji odpowiedzialnej za ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

W sprawie tej złożono też dwa projekty uchwał w ukraińskim parlamencie, dotyczące upamiętnienie rocznicy powstania UPA na poziomie państwowym. Jeden projekt złożył członek frakcji Front Ludowy, Ołeh Medynec, a drugi– grupa deputowanych z Bloku Petra Poroszenki, Batkiwszczyny, której szefową jest Julia Tymoszenko, a także Frontu Ludowego. Oba projekty zarejestrowano 18 listopada br.

Przeczytaj: Prezydent Ukrainy uczcił Ukraińską Powstańczą Armię

Wśród deputowanych, którzy złożyli drugie z projektów uchwał, są m.in. Ołej Musij, autor projektu uchwały o „polskim ludobójstwie”, a także Ołeh Laszko oraz Jurij Szuchewycz, syn głównodowodzącego UPA i zbrodniarza Romana Szuchewycza.

Przeczytaj: Jurij Szuchewycz: Polska jest dla Ukrainy takim samym wrogiem jak Rosja

Jego treść zakłada m.in. opracowanie i wniesienie pod obrady parlamentu projektów ustaw, mających służyć odpowiedniemu uhonorowaniu i zwiększeniu ochrony socjalnej weteranów UPA. W październiku 2017 roku w Kijowie, miastach obwodowych oraz w winnych ośrodkach miałyby też odbyć się uroczystości rocznicowe. Z kolei do końca 2017 roku w szkołach miałyby zostać przeprowadzone zajęcia tematyczne, by zwiększyć zainteresowanie wśród dzieci i młodzieży „heroicznymi kartami historii walki narodu ukraińskiego za swoją niepodległość”.Projekt zakłada także prowadzenie badań naukowych i organizację konferencji ogólnoukraińskich i międzynarodowych na rzecz „ustanowienia i rozpowszechniania prawdy historycznej nt. Ukraińskiej Powstańczej Armii, jej roli w uzyskaniu niepodległości przez Ukrainę”, jak również ustanawianie miejsc pamięci i pomników „związanych z historią walki wyzwoleńczej ukraińskiego narodu w XX wieku”. Przewidziano też wydawanie specjalnych książek poświęconych UPA.

W uzasadnieniu deputowani napisali, że UPA „wniosła znaczny wkład w zdobycie i ogłoszenie niezależności Ukrainy”, a także „miała znaczący wpływ na formowanie ukraińskiej świadomości narodowej i procesów państwotwórczych na Ukrainie”.

– UPA odpowiedziała prawu każdego narodu do samostanowienia i suwerenności– czytamy w dokumencie. Podkreślono, że podczas II wojny światowej UPA „walczyła przeciwko niemieckiemu okupantowi”.

PRZECZYTAJ: Lider Żydów na Ukrainie: UPA walczyła o wolną Ukrainę – ale wolną od Żydów i Polaków [+VIDEO]

Przeczytaj: Żydowski noblista: Ukraina powinna przyznać, że UPA mordowała Polaków i Żydów

Czytaj także: Prezydent Izraela w ukraińskim parlamencie: Ukraińcy, bojownicy OUN brali udział w Holokauście

– Biorąc pod uwagę znaczącą rolę UPA w ukraińskiej historii XX wieku, naturalnym celem jest ogłoszenie na poziomie państwowym 75. Rocznicy utworzenia UPA– podkreślają deputowani. Zaznaczono również, że ogólnokrajowe obchody zwrócą uwagę społeczeństwa na „bohaterską historię UPA”, a także na „formowanie w następnych pokoleniach poczucia patriotyzmu, miłości do Ukrainy i troski o swój naród”.

Wprost / msz.gov.pl / korespondent.net / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

15 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  madmike :

  Nie no śmiechłem. UPA walczyła z Niemiecki okupantem. Dokładnie walczyła ramie w ramię a tzw. elita ukraińska złożyła przysięgę na wierność Hitlerowi. Dowodem sympatii dzisiejszych ukraińców dla III Rzeszy jest gloryfikacja SS-Galizien. Zaprawdę, to znamienne. A jeden z głównych gieroji Ukrainy szuchewycz (celowo z małej litery) działał w niemieckich formacjach zajmujących się głównie mordowaniem żydów.
  Natomiast Waszczykowski dużo mówi a tymczasem w nowej podstawie programowej historii kl. 8 jest mowa o „konflikcie polsko-ukraińskim (rzeź wołyńska)”. Tia…

 2. tagore
  tagore :

  Od czasu Juszczenki rozwój sytuacji kształtowany przez polityków ukraińskich prowadził do konfrontacji z Polską ,lepiej że Pan i Kot postanowili wymusić jej czas teraz niż po akcesji np do NATO. Skończy się tym ,że z powodu korupcji zredukowany zostanie swap i kredyty.

  tagore

 3. Avatar
  lwowiaczka :

  „Może się okazać” – coś za dużo tego może, nie ufać im jak (tu brak porównania). Nawet jeśli nasi politycy nie pojadą na uroczystości państwowe, to i tak takie Gosie pojadą wspierać Azowa w Donbasie. Jak ogłoszą Rok DdUPA, to nasi politycy wyrażą tylko oburzenie, a polska kasa na Ukrainę będzie dalej płynąc strumieniem.

 4. Avatar
  jaro7 :

  Należy zwrócić uwagę na słowo”MOŻE” w oświadczeniu Waszcza.Bo jak sobie wyobrazic obchody bez posłów PiS,Po i Nowoczesnej,a takie osobniki jak Kuchciński,Terlecki ,Gosiewska czy Swięcicki to raczej sobie nie odmówią spotkania ze SWOIMI przyjaciółmi w Banderolandzie.

 5. Avatar
  zefir :

  Opóżniony w rozwoju,tchórzliwy Waszczykowski,rżnie głupa.Od majdańskiego kijowskiego zamachu Ukraina to reżimowa Upadlina,zaś od 9IV 2015r,dnia podjęcia Ustawy nr2538-1,to już faszystowska,nazistowska Upadlina oparta na ideologii OUN,gloryfikująca mordercze,bandyckie i rzeżnicze czyny UPA.Banderowcy ze zdziwienia,wzywania i apelowania Waszczykowskiego,nic sobie nie robią,wiedzą bowiem że tłustego du.ska nie ruszy w obronie swego pustosłowia,zaś marszałek i inni „bracia i przyjaciele” w anty-polskim dziele są niezawodni.

 6. Avatar
  fiesta :

  Odnosze wrazenie, ze marionetki z PiS u wladzy w Polsce boja sie o swoja przyszlosc polityczna, poniewaz pro-UPA-inska polityka PiS i poprzednich marionetkowych rzadow PO i SLD wzmocnila politycznie i finansowo odradzajacy sie BANDERYZM na UPA-inie, ktory obraca sie przeciwko Polsce, a to calkowicie KOMPROMITUJE pro-UPA-inska polityke prowadzona przez PiS oraz poprzednie marionetkowe rzady PO i SLD, a takze przez marionetkowych „prezydentow” Polski, poczawszy od Walesy poprzez Kwasniewskiego, Kaczynskiego, Komorowskiego az po Dude, ktorzy rowniez wspierali i wspieraja UPA-ine.
  Chuj wam w dupe qrwy pokroju Waszczykowskiego i kurdupla Kaczynskiego !…. Narod Polski was odpowiednio oceni.