Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.
Minister spraw zagranicznych Elina Valtonen powiedziała, że Finlandia jest na dobrej drodze do osiągnięcia celu NATO 5 proc. wydawanych na obronę. Jest to jest drogą obliczona na dekadę.
W zeszłym roku państwa członkowskie zgodziły się na zwiększenie wydatków na wojsko do 3,5 proc. PKB, a dodatkowe 1,5 proc. przeznaczyć na wydatki związane z obronnością. Cel ten miał zostać osiągnięty w ciągu 10 lat. Dała jednak do zrozumienia, że Finlandia zamierza iść tą drogą osiągnięcia celu budżetowego, ale nie skonkretyzowała perspektywy czasowej, jak zrelacjonował portal nadawcy publicznego Yle.
Zarazem Valtonen powiedziała, że osiągnięcie tego celu jest ważne, ponieważ wzmacnia on odstraszanie, poprawia zbiorową obronę i przynosi korzyści przemysłowi obronnemu państw członkowskich.
„Podjęliśmy decyzję i ta sprawa została zapisana w dokumentach strategicznych, że Polska zdecyduje się na dodatkowe dwie eskadry myśliwców. To plan do 2039 roku” — powiedział wiceszef MON w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w Radiu ZET. Oznaczałoby to podwojenie liczby samolotów F-35 planowanych dla Sił Powietrznych RP.
Tomczyk przypomniał, że obecnie realizowany jest kontrakt na 32 samoloty F-35A. Pierwsze maszyny tego typu trafiły już do Polski, a do końca roku w kraju ma znajdować się łącznie 14 takich samolotów.
Szwedzki parlament przyjął w poniedziałek, 15 czerwca, ustawę pozwalającą władzom cofać imigrantom pozwolenia na pobyt za „złe zachowanie”. Nowe przepisy obejmują m.in. osoby z niespłaconymi długami, pracujące na czarno lub powiązane z organizacjami ekstremistycznymi.
Jak podał Reuters, ustawa jest częścią szerszego zaostrzenia polityki migracyjnej prowadzonej przez rząd Szwecji. Zmiany przyjęto przed wrześniowymi wyborami parlamentarnymi, w których imigracja i przestępczość pozostają jednymi z głównych tematów kampanii.
Nowe przepisy mają dotyczyć zarówno wniosków o pozwolenie na pobyt, które są jeszcze rozpatrywane, jak i pozwoleń już wcześniej przyznanych. Oznacza to, że władze będą mogły ponownie analizować status cudzoziemców, którzy formalnie uzyskali już prawo pobytu w Szwecji.
Trzech obywateli Polski oraz dwóch obywateli Ukrainy usłyszało zarzuty w sprawie organizowania cudzoziemcom przekraczania granicy wbrew przepisom. Według Straży Granicznej podejrzani mieli zakładać fikcyjne firmy i pozornie zatrudniać obcokrajowców, aby umożliwić im ubieganie się o wizy pracownicze.
Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin przeprowadzili działania w śledztwie nadzorowanym przez Prokuraturę Rejonową w Legionowie. Jak podała SG w poniedziałkowym komunikacie, zarzuty usłyszało pięć osób: trzech obywateli Polski i dwóch obywateli Ukrainy.
W poniedziałek, około godz. 10 nieznany osobnik oddał kilka strzałów w kierunku przechodnia w Białej Podlaskiej. Postrzelony nie żyje.
Według portalu Gazeta.pl do mordu doszło na parkingu za pawilonami na ulicy Terebelskiej. Strzelec miał szybko zbiec z miejsca mordu. Policja natychmiast zorganizowała obławę, jak podał Polsat News. Rzecznik Komendy Wojewódzkiej w Lublinie przekazał, że funkcjonariusze ustawili blokady na drogach wyjazdowych z Białej Podlaskiej, a w akcję są zaangażowano właściwie wszyscy mundurowi z powiatu bialskiego, podała Interia. Zarządzono zarówno kontrole pojazdów, jak i przeczesywanie terenu.
Wiadomo już, że zamordowany do 44-letni obywatel Rosji. W Białej Podlaskiej mieszkał już od długiego czasu.
W nocy z piątku na sobotę ukraińskie drony zaatakowały port morski w rejonie temriuckim nad Morzem Azowskim. Do kolejny już atak na tę instalację i kolejny w ostatnich tygodniach atak na infrastrukturę do eksportu surowców energetycznych w regionie nadczarnomorskim.
Według gubernatora obwodu Wienjamina Kondratjewa w ataku na instalacje portowe zginęła jedna osoba, a trzy zostały ranne. Jak napisał urzędnik na swoim kanale Telegram, w instalacji wybuchł pożar. W gaszenie pożaru zaangażowano w sobotę prawie 100 osób i 30 jednostek sprzętu pożarniczego, jak zrelacjonował portal Meduza.
Według ukraińskiego kanału Exilenova+, zaatakowano kompleks portowy Tamanieftiegazu. Na jego terenie powstały dwa ogniska pożarowe.
Święci Donacjan i Rogacjan. Bracia z Nantes, którzy oddali życie za wiarę