W rejonie jarmarku bożonarodzeniowego w centrum Strasburga napastnik otworzył ogień zabijając co najmniej cztery osoby. Sprawca, pochodzący z rodziny imigrantów z północnej Afryki, zbiegł. Był znany służbom i uznawany za osobę zagrażającą bezpieczeństwu.

Do strzelaniny doszło we wtorek wieczorem w pobliżu jarmarku bożonarodzeniowego w Strasburgu. Według agencji Reuters, powołującej się na francuską policję, samotny sprawca otworzył ogień z broni automatycznej, po czym zbiegł. Świadkowie mówią, że wszystko trwało kilka minut. Zginęły co najmniej dwie osoby, a 11 zostało rannych, w tym 7 ciężko. Francuskie służby ścigały sprawę, zarówno na ziemi, jak i z powietrza. Według różnych wersji, mógł zostać ranny.

Jak podał Reuters, motyw sprawcy nie był początkowo jasny. Później poinformowano, że prefektura uznała atak za zamach terrorystyczny. Prokuratura ds. antyterroryzmu wszczęła śledztwo w sprawie. Na niektórych nagraniach z miejsca zdarzenia słychać było, jak sprawca krzyczał „Allah Akbar”.

Szef francuskiego MSW Christophe Castaner potwierdził, że sprawca został zidentyfikowany i był znany służbom specjalnym. Wcześniej został uznany za osobę stanowiącą zagrożenie dla bezpieczeństwa i wpisany na tzw. Listę S. Castaner udał się do Strasburga. Dziś rano miał zostać zatrzymany, ale nie zastano go w miejscu zamieszkania. Według ostatnich informacji, ma 29 lat i urodził się w Alzacji, w rodzinie imigrantów z Afryki Północnej.

Organizacji tegorocznego jarmarku bożonarodzeniowego z Strasburgu towarzyszyły wzmocnione środki bezpieczeństwa. Nieuprawnione pojazdy mają zakaz poruszania się po sąsiednich ulicach, a na mostach i w punktach na trasach na jarmark zorganizowano kontrole.

Prezydent Francji Emmanuel Macron został niezwłocznie poinformowany o sytuacji.  W ubiegłym roku planowano zamach dokładnie na ten sam jarmark.

Według ostatnich informacji, sprawca miał zostać otoczony w sklepie spożywczym w dzielnicy Neudorf. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do czterech.

AKTUALIZACJA [23:45]

Prawdopodobnie operacja nie powiodła się i napastnik zbiegł. Według nowych informacji, sprawcą ataku miał być Chekkat Cherif, 29 letni obywatel Francji, z pochodzenia Marokańczyk. Mieszkał w Strasbourgu, w dzielnicy Neudorf, w której potem starały się pochwycić się go służby.  Nieoficjalnie miał być dobrze znany w lokalnym środowisku skrajnych islamistów.

W sieci pojawiły się też domniemane zdjęcia terrorysty:

Fot. twitter.com / @wszewko

Część mediów informuje też o akcji francuskiej policji w rejonie placu Broglie. Niewykluczone, że w zamach zaangażowana była bezpośrednio jeszcze jedna osoba.

Reuters / twitter / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. uvara
    uvara :

    SPpokojnie, libero-lewackie elyty Europy zorganizują marsz pokoju i miłości w kolorze tęczy, trzymając się pod ręce i głosząc miłość do wszystkich emigrantów, udowadniając że to tylko przypadek i że statystycznie więcej osób ginie w wypadkach komunikacyjnych, a cała sprawda została rozdmuchana przez rosyjskie służby specjalne.