W rejonie jarmarku bożonarodzeniowego w centrum Strasburga napastnik otworzył ogień zabijając co najmniej cztery osoby. Sprawca, pochodzący z rodziny imigrantów z północnej Afryki, zbiegł. Był znany służbom i uznawany za osobę zagrażającą bezpieczeństwu.

Do strzelaniny doszło we wtorek wieczorem w pobliżu jarmarku bożonarodzeniowego w Strasburgu. Według agencji Reuters, powołującej się na francuską policję, samotny sprawca otworzył ogień z broni automatycznej, po czym zbiegł. Świadkowie mówią, że wszystko trwało kilka minut. Zginęły co najmniej dwie osoby, a 11 zostało rannych, w tym 7 ciężko. Francuskie służby ścigały sprawę, zarówno na ziemi, jak i z powietrza. Według różnych wersji, mógł zostać ranny.

Jak podał Reuters, motyw sprawcy nie był początkowo jasny. Później poinformowano, że prefektura uznała atak za zamach terrorystyczny. Prokuratura ds. antyterroryzmu wszczęła śledztwo w sprawie. Na niektórych nagraniach z miejsca zdarzenia słychać było, jak sprawca krzyczał „Allah Akbar”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Szef francuskiego MSW Christophe Castaner potwierdził, że sprawca został zidentyfikowany i był znany służbom specjalnym. Wcześniej został uznany za osobę stanowiącą zagrożenie dla bezpieczeństwa i wpisany na tzw. Listę S. Castaner udał się do Strasburga. Dziś rano miał zostać zatrzymany, ale nie zastano go w miejscu zamieszkania. Według ostatnich informacji, ma 29 lat i urodził się w Alzacji, w rodzinie imigrantów z Afryki Północnej.

Organizacji tegorocznego jarmarku bożonarodzeniowego z Strasburgu towarzyszyły wzmocnione środki bezpieczeństwa. Nieuprawnione pojazdy mają zakaz poruszania się po sąsiednich ulicach, a na mostach i w punktach na trasach na jarmark zorganizowano kontrole.

Prezydent Francji Emmanuel Macron został niezwłocznie poinformowany o sytuacji.  W ubiegłym roku planowano zamach dokładnie na ten sam jarmark.

Według ostatnich informacji, sprawca miał zostać otoczony w sklepie spożywczym w dzielnicy Neudorf. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do czterech.

AKTUALIZACJA [23:45]

Prawdopodobnie operacja nie powiodła się i napastnik zbiegł. Według nowych informacji, sprawcą ataku miał być Chekkat Cherif, 29 letni obywatel Francji, z pochodzenia Marokańczyk. Mieszkał w Strasbourgu, w dzielnicy Neudorf, w której potem starały się pochwycić się go służby.  Nieoficjalnie miał być dobrze znany w lokalnym środowisku skrajnych islamistów.

W sieci pojawiły się też domniemane zdjęcia terrorysty:

Fot. twitter.com / @wszewko

Część mediów informuje też o akcji francuskiej policji w rejonie placu Broglie. Niewykluczone, że w zamach zaangażowana była bezpośrednio jeszcze jedna osoba.

Reuters / twitter / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    uvara :

    SPpokojnie, libero-lewackie elyty Europy zorganizują marsz pokoju i miłości w kolorze tęczy, trzymając się pod ręce i głosząc miłość do wszystkich emigrantów, udowadniając że to tylko przypadek i że statystycznie więcej osób ginie w wypadkach komunikacyjnych, a cała sprawda została rozdmuchana przez rosyjskie służby specjalne.