W najbliższych dniach Finlandia oficjalnie stanie się 31. członkiem NATO – zapowiedział sekretarz generalny sojuszu Jens Stoltenberg.

Stoltenberg zaznaczył, że wszyscy członkowie NATO ratyfikowali protokół w sprawie przystąpienia Finlandii do sojuszu.

„Finlandia oficjalnie przystąpi do naszego sojuszu w nadchodzących dniach. Członkostwo sprawi, że Finlandia będzie bezpieczniejsza, a NATO silniejsze” – powiedział Stoltenberg.

Stoltenberg zauważył, że Finlandia ma siły zbrojne o zaawansowanych zdolnościach i silne instytucje demokratyczne, więc jej członkostwo wniesie wiele do NATO.

Dodał, że nie może się doczekać możliwości jak najszybszego powitania Szwecji jako pełnoprawnego członka rodziny NATO.

„Sojusznicy zgadzają się, że szybkie zakończenie procesu ratyfikacji przez Szwecję byłoby w interesie wszystkich” – powiedział Stoltenberg.

Szwecja i Finlandia złożyły wniosek o członkostwo w NATO w maju ubiegłego roku po rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę.

Jak informowaliśmy, parlament Turcji zatwierdził w czwartek kandydaturę Finlandii do NATO, stając się ostatnim krajem po Węgrzech, który zapalił zielone światło dla członkostwa tego kraju w sojuszu.

Wszystkich 276 obecnych prawodawców głosowało jednogłośnie za kandydaturą Finlandii. W oświadczeniu wydanym wkrótce po zatwierdzeniu przez turecki parlament prezydent Finlandii Sauli Niinisto podziękował wszystkim członkom NATO za zatwierdzenie ich członkostwa.

Zgromadzenie Narodowe Węgier ratyfikowało w poniedziałek porozumienie w sprawie przyjęcia Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Szwecja wciąż musi czekać na poparcie Madziarów. Wniosek Finlandii został poparty przez zdecydowaną większość węgierskich parlamentarzystów – 186. Jedynie sześciu nie poparło przyjęcia Finlandii do NATO, podał portal Politico. Byli to reprezentanci nacjonalistycznego ugrupowania „Nasza ojczyzna” („Mi Hazánk”). Tym samym Finowie czekają już tylko na ratyfikację porozumienia o ich akcesji przez parlament Turcji. Jej prezydent Recep Tayyip Erdogan zadeklarował, że w Ankarze jest wola po temu. Inaczej niż w przypadku Szwecji.

Inaczej niż tureccy, węgierscy politycy deklarują, że nie mają nic przeciwko przystąpieniu Szwedów do Sojuszu. dodają, że popierają członkostwo Szwecji w NATO. Jednak szwedzki rząd „ciągle kwestionujący stan węgierskiej demokracji” „obraża naszych wyborców, posłów i cały kraj” – powiedział Balázs Orbán, szef gabinetu politycznego premiera Węgier (niespokrewniony z nim).

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz