Na terenie Starego Miasta w Jerozolimie trwają walki z policją. Starcia są spowodowane odmową usunięcia bramek do wykrywania metalu.

Rozruchy trwały już od kilku dni. Społeczność muzułmańska atakuje oddziały porządkowe za pomocą kamieni. Izraelska policja odpowiada przy użyciu grantów hukowych. Napięcie wzrastało od momentu, kiedy władze zdecydowały się na ustawienie detektorów metalu przy wejściu na Wzgórze Świątynne, gdzie znajdują się święte miejsca obu religii. Bramki zainstalowano po tym, gdy zabito dwóch izraelskich policjantów. Mimo wielu głosów sprzeciwu premier Netanjahu nie zgodził się na ich usunięcie.

Według muzułmańskich przywódców religijnych działania władz wzburzają wypracowywany od lat układ, który pozwalał na pokojowe koegzystowanie w świętym miejscu. Do rządu Izraela zaapelowali również prezydent Turcji oraz Nikołaj Mładenow, który piastuje stanowisko Specjalnego Koordynatora ONZ ds. procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie. Swoje zaniepokojenie sytuacją wyraził również Biały Dom. Głosy z zagranicy nie wpłynęły jednak na decyzję premiera Izraela.

Kresy.pl istnieją dzięki wsparciu Darczyńców
Wesprzyj nas.

Na Teren Starego Miasta wysłano dodatkowe oddziały policji, które zatrzymują udających się modlić i przeprowadzają kontrolę. Rozstawiono również blokady samochodowe. Dla wyznawców Allaha Wstęp na Wzgórze Świątynne jest dozwolony wyłącznie w stosunku do kobiet i mężczyzn po 50 roku życia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Duchowy przywódca Iranu: w ciągu 25 lat Izrael przestanie istnieć

Reuters/Kresy.pl

 

 

Reklama1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. zefir :

    Zadaję sobie pytanie,komu szkodzą bramki chroniące przed terrorystycznym ciapackim zamachem,ciapatów przesłaniem.Zgoda,jest tam wiele z israelskiego faszyzmu,czemu się nie dziwię-po tysiąckroć dostali tą szkołę od niemieckiego nazizmu.Muzułmańskiemu oporowi też się nie dziwię,ale stanowiska ONZ i Białego Domu to w tej sprawie czysta schizofrenia. Żydków nie uwielbiam,ale doceniam ich rozsądek i zmysł przewidywania.