Kontrakt na myśliwce F-15 jest znamienny biorąc pod uwagę trwającą blokadę Kataru przez Arabię Saudyjską, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn i Egipt.

Amerykański sekretarz obrony James Mattis i jego katarski odpowiednik, Khalid al-Attiyah, podpisali w Waszyngtonie kontrakt zbrojeniowy warty 12 mld. dolarów.  Kontrakt obejmuje zakup kilku samolotów myśliwskich F-15. Pentagon zapewnia, że Katar będzie posiadał dzięki F-15 „najnowocześniejsze” możliwości obronne.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1836.62 PLN    (8.34%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak zauważają niektórzy obserwatorzy, Katar, będąc najbardziej bogatym krajem na świecie pod kątem PKB na głowę mieszkańca, jest jednak małym krajem i wydatek wart 12 mld. dolarów jest czymś nadzwyczajnym. Pentagon utrzymuje ciągle bliskie relacje z Katarem, pomimo regionalnego sporu. Jest to szczególnie istotne biorąc pod uwagę, że na terenie Kataru znajduje się największa baza amerykańska na Bliskim Wschodzie, Al-Udeid. Dodatkowo, dwa okręty US Navy pojawiły się wczoraj na wodach terytorialnych Kataru. Będą one brały udział w ćwiczeniach z marynarką wojenną Kataru.

Zarówno podpisanie kontraktu, jak i obecność statków US Navy u wybrzeża Kataru, nastąpiły po tym jak ambasador Zjednoczonych Emiratów Arabskich w USA zasugerował Amerykanom, aby przenieśli bazę z Kataru w ramach „naciskania” na ten kraj. Jak widać, Pentagon, przynajmniej obecnie, nie jest tym zainteresowany. Na bazie Al-Udeid obecnie przebywa 11 tys. amerykańskich żołnierzy. Baza obsługuje 120 samolotów bojowych i na jej terenie mieści się Połączone Centrum Operacji Lotniczych, które nadzoruje amerykańskie siły powietrzne biorące udział w operacjach nad Irakiem, Afganistanem i Syrią.

W piątek prezydent USA Donald Trump wezwał Katar, by wstrzymał finansowanie ugrupowań zaangażowanych w terroryzm. Jak stwierdził, w przeszłości ten kraj robił to „na bardzo dużą skalę”. Mówił o tym w Białym Domu w trakcie wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Erdogan: blokada Kataru sprzeczna z islamskimi wartościami

Kresy.pl / Al-Jazeera

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz