Sprawa banderowskich haseł w centrum Łodzi w miejscowej prokuraturze [+VIDEO]

Prokuratura Rejonowej w Łodzi wszczęła śledztwo, po tym, jak wpłynęło do niej zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa określonego w art. 256 ust. 1 Kodeksu Karnego. Zawiadomienie dotyczyło nawoływania do nienawiści na tle narodowościowym na wiecu na Placu Wolności w Łodzi, gdzie wykrzykiwano banderowskie hasła.

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa dotyczyło także propagowania ustroju totalitarnego, co wyrażać miały hasła o proweniencji banderowskiej, jak np. „Slava Ukraijni – herojam slava!”.

Z kolei nawoływanie do nienawiści narodowościowej miało wyrażać skandowanie banderowskiego zawołania „Slava naciji – smert’ woroham!”.

Manifestacja miała miejsce 21 lutego na Placu Wolności w Łodzi. Była to jedna z pierwszych manifestacji w Polsce, gdzie bezpośrednio odwołano się do haseł mających swe korzenie w tradycji ukraińskiego nacjonalizmu. Później niejednokrotnie skandowano je m.in. w Warszawie.

Zamierzeniem organizatorów było wówczas okazanie „solidarności z Ukrainą”. Sprzeciw wobec banderowskich haseł wyraził tylko jeden uczestnik demonstrancji, wyraźnie odróżniający się od pozostałych jej uczestników:

Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  vanderbrook :

  Przynajmniej prokuratura zareagowala na lodzkie ekscesy. Jak juz proponowalem, mozna najac doswiadczonych banderowcow by w polskich szkolach uczyc sztuki samorzezania i wysylac tak przeszkolone dzieci na Majdan by sie przed wiwatujacym ukrainskim tlumem samorzezaly. To tak w ramach solidarnosci z Majdanem i Ukraincami, ktorzy przeciez nas tak bardzo zawsze kochali.

  • Avatar
   jkm_ci :

   Prokuratura polska wszczęła dochodzenie w sprawie podżegania do nienawiści na tle etnicznym, chodzi o incydent w Łodzi, gdy pod osłoną (ochroną) niezwykle mądrego europosła Saryusza Wolskiego młoda ukraińska banderówka ośmieliła się wznieść okrzyk „Sława Nacji! Śmierć wrogom!” Niezwykle mądry europoseł nie zareagował na popełnianie przestępstwa i surowym głosem karcił jedynego sprawiedliwego w tłumie.

   Nie wiem, czy można powiedzieć, że w czasie popełniania przestępstwa europoseł stał „na świecy”, chyba tak się określa wśród przestępców tego typu udział w przestępstwie?

  • Avatar
   vanderbrook :

   Oczywiscie, ze nie cala Ukraina. Tylko na wschod az do Dniepru. Jest tez faszystowska Swoboda. Czy nie bylo wsrod upowskich masowych mordercow, rizunow ktorzy potrafili rozsadnie myslec? Byli. A kto dzis na Ukrainie zachodniej nie zgadza sie z silowy przewrotem w Kijowie, milczy bo by go banderowcy powiesili lub utopili.

  • tagore
   tagore :

   Ludzie o których Pan mówi na razie nie są w stanie przeciwstawić się działaniom Swobody i
   jej przybudówki Prawego Sektora chociażby przywracając pamięć o ukraińskich działaczach
   politycznych ,oświatowych i współpracownikach Metropolity Szeptyckiego wymordowanych
   przez ludzi Bandery. Mniejszość działająca bezwzględnie i konsekwentnie na zachodniej
   Ukrainie nie ma poważnych przeciwników.

   tagore

   • Avatar
    jkm_ci :

    Tagore .A „Ukrainy nie będzie” [J.Słowacki „Sen srebrny Salomei”] POwtarzam z uPOrem zdemenciałej belfry 😀 Krew niewinnie POzarzynanych wciąż woła o POmstę do nieba. A Szeptyckiego niech osądzi Wszechmocny! Ludzie już ocenili jego zdrady Stalin.Hitler i znowu Stalin a na łożu śmierci podobno wołał ukraina będzie tylko jak będzie terenami polskimi .Patrz mój artykuł o jego życiu z zdradach.