Zbigniew Ziobro powiadomił o przełomie w sprawie niewyjaśnionego przez ponad 25 lat zabójstwa byłego premiera i jego żony.

Prokuratura postawiła zarzuty trzem osobom podejrzewanym o dokonanie zabójstwa byłego premiera z czasów PRL Piotra Jaroszewicza i jego żony w 1992 roku – poinformował w środę na konferencji prasowej minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.Wszystko wskazuje dzisiaj – oczywiście ta sprawa będzie rozstrzygana dopiero przez sąd, więc mówię tu dzisiaj o poziomie wysokiego prawdopodobieństwa – że prokuratorzy, policjanci – pracujący nad tą sprawą – dokonali przełomu i doprowadzili do postawienia zarzutów kryminalnych trzem sprawcom zabójstwa (Jaroszewiczów). Dwóch sprawców, którym ogłoszono zarzuty i przesłuchano jako podejrzanych w tej sprawie, przyznało się do popełnienia tej zbrodni, opisują szczegóły przebiegu przestępstwa zabójstwa oraz rabunku. – cytuje słowa Ziobry Polska Agencja Prasowa. Według ministra trzeci domniemany sprawca przyznał się do winy, lecz odmówił składania wyjaśnień.

Jak ujawnił Ziobro, do przełomu w tej sprawie doszło w związku ze śledztwem dotyczącym porwania dziesięcioletniego chłopca w Krakowie w styczniu ub. roku. Jeden z zatrzymanych w tej sprawie w trakcie przesłuchania wyraził gotowość do zdania relacji o okolicznościach zabójstwa Jaroszewiczów, w którym miał brać udział. Po tym wyznaniu w Prokuraturze Krajowej powołano zespół doświadczonych prokuratorów do zbadania tej sprawy.

To co było w tym momencie możliwe do zweryfikowania, to zweryfikowaliśmy. Dwóch sprawców, którzy się przyznali, złożyli obszerne wyjaśnienia w tej sprawie i podali szczegóły, które nie pojawiały się ani w mediach, ani na poprzedniej sprawie sądowej. To co relacjonowali niewątpliwie wskazywało, że byli na miejscu zdarzenia i brali w tym udział – mówił prok. Rafał Babiński, który nadzorował sprawę.

Według słów Zbigniewa Ziobry śledczy złożyli wniosek o tymczasowe aresztowanie podejrzanych. „Musimy poczekać na rozstrzygnięcie sądu, wtedy będziemy mogli mówić o ostatecznym sukcesie w tym postępowaniu” – dodawał prokurator generalny.

Wcześniej o aresztowaniu podejrzanych o zabójstwo Jaroszewiczów przez CBŚP informowały m.in. Panorama TVP2 i Magazyn Kryminalny 997. Mieli oni być powiązani z tzw. gangiem karateków.

Premier Jaroszewicz i jego żona zginęli w nocy z 31. sierpnia na 1. września 1992 roku w swojej willi w Aninie. Były premier został zaduszony rzemienną pętlą, a jego żona zastrzelona strzałem w głowę ze sztucera męża. Zatrzymane po tej zbrodni cztery osoby  zostały w 1998 roku uniewinnione przez Sąd Wojewódzki w Warszawie z braku dowodów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Ziobro: gdyby to ode mnie zależało, przywróciłbym karę śmierci

Kresy.pl / PAP

Reklama

Tagi: , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz