Zbigniew Ziobro powiadomił o przełomie w sprawie niewyjaśnionego przez ponad 25 lat zabójstwa byłego premiera i jego żony.

Prokuratura postawiła zarzuty trzem osobom podejrzewanym o dokonanie zabójstwa byłego premiera z czasów PRL Piotra Jaroszewicza i jego żony w 1992 roku – poinformował w środę na konferencji prasowej minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Wszystko wskazuje dzisiaj – oczywiście ta sprawa będzie rozstrzygana dopiero przez sąd, więc mówię tu dzisiaj o poziomie wysokiego prawdopodobieństwa – że prokuratorzy, policjanci – pracujący nad tą sprawą – dokonali przełomu i doprowadzili do postawienia zarzutów kryminalnych trzem sprawcom zabójstwa (Jaroszewiczów). Dwóch sprawców, którym ogłoszono zarzuty i przesłuchano jako podejrzanych w tej sprawie, przyznało się do popełnienia tej zbrodni, opisują szczegóły przebiegu przestępstwa zabójstwa oraz rabunku. – cytuje słowa Ziobry Polska Agencja Prasowa. Według ministra trzeci domniemany sprawca przyznał się do winy, lecz odmówił składania wyjaśnień.

Jak ujawnił Ziobro, do przełomu w tej sprawie doszło w związku ze śledztwem dotyczącym porwania dziesięcioletniego chłopca w Krakowie w styczniu ub. roku. Jeden z zatrzymanych w tej sprawie w trakcie przesłuchania wyraził gotowość do zdania relacji o okolicznościach zabójstwa Jaroszewiczów, w którym miał brać udział. Po tym wyznaniu w Prokuraturze Krajowej powołano zespół doświadczonych prokuratorów do zbadania tej sprawy.

To co było w tym momencie możliwe do zweryfikowania, to zweryfikowaliśmy. Dwóch sprawców, którzy się przyznali, złożyli obszerne wyjaśnienia w tej sprawie i podali szczegóły, które nie pojawiały się ani w mediach, ani na poprzedniej sprawie sądowej. To co relacjonowali niewątpliwie wskazywało, że byli na miejscu zdarzenia i brali w tym udział – mówił prok. Rafał Babiński, który nadzorował sprawę.

Według słów Zbigniewa Ziobry śledczy złożyli wniosek o tymczasowe aresztowanie podejrzanych. “Musimy poczekać na rozstrzygnięcie sądu, wtedy będziemy mogli mówić o ostatecznym sukcesie w tym postępowaniu” – dodawał prokurator generalny.

Wcześniej o aresztowaniu podejrzanych o zabójstwo Jaroszewiczów przez CBŚP informowały m.in. Panorama TVP2 i Magazyn Kryminalny 997. Mieli oni być powiązani z tzw. gangiem karateków.

Premier Jaroszewicz i jego żona zginęli w nocy z 31. sierpnia na 1. września 1992 roku w swojej willi w Aninie. Były premier został zaduszony rzemienną pętlą, a jego żona zastrzelona strzałem w głowę ze sztucera męża. Zatrzymane po tej zbrodni cztery osoby  zostały w 1998 roku uniewinnione przez Sąd Wojewódzki w Warszawie z braku dowodów.

CZYTAJ TAKŻE: Ziobro: gdyby to ode mnie zależało, przywróciłbym karę śmierci

Kresy.pl / PAP

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply