Saudyjczycy tłumaczą się, że oddawanie hołdu w taki sposób nie jest zakorzenione w ich kulturze.

Piłkarze Arabii Saudyjskiej zignorowali minutę ciszy przed wczorajszym meczem kwalifikacji mistrzostw świata z Australią w Adelajdzie. Organizatorzy meczu chcieli w ten sposób oddać hołd ofiarom sobotniego ataku terrorystów islamskich w Londynie, w tym dwóm zabitym Australijkom.

Na opublikowanych w internecie filmach widać, jak piłkarze Australii ustawiają się wspólnie na kole środkowym boiska, tymczasem piłkarze Arabii Saudyjskiej rozchodzą się i rozgrzewają. Według doniesień mediów wywołało to niezadowolenie kibiców, którzy mieli wygwizdać zespół gości.

Oddanie hołdu ofiarom zamachu w Londynie było ustalone między Azjatycką Konfederacją Piłkarską a zespołem Arabii Saudyjskiej, jednak rzecznik Federacji Piłkarskiej Australii powiedział, że Saudyjczycy uprzedzili, że nie wezmą udziału w ceremonii, ponieważ „nie jest to zgodne z ich tradycją”. Independent zauważył jednak, że zdarzały się przypadki, kiedy saudyjskie zespoły nie odmawiały udziału w takich wydarzeniach – przykładowo piłkarze Al-Ahli Saudi FC brali udział w minucie ciszy przed meczem z Barceloną w grudniu 2016 roku.

Sam mecz zakończył się zwycięstwem Australii 3:2.

Do podobnego wydarzenia doszło w 2015 roku przed meczem Turcja-Grecja. Tureccy kibice nie uszanowali minuty ciszy dedykowanej ofiarom ataku islamistów w Paryżu krzycząc „Allahu Akbar”.

Przypomnijmy, że 3. czerwca w wyniku islamistów w Londynie zginęło 7 osób a 48 zostało rannych. Biały van wjechał w przechodniów na moście London Bridge. Gdy samochód uderzył w barierki, wysiadło z niego trzech mężczyzn i używając noży zaatakowało ludzi zgromadzonych na pobliskim Borough Market, miejscu znanym z wielu barów i restauracji. Sprawcy zostali zastrzeleni przez policję.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / Washington Post / Independent

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz