Dary trafią do polskich szkół i bibliotek. Jest to pierwsza taka akcja Instytutu, władze IPN zapewniają, że nie ostatnia.

Wysłanie na Litwę trzech samochodów z książkami i innymi publikacjami o treści historycznej ogłosił Instytut Pamięci Narodowej. Dary mają trafić do polskich szkół i bibliotek w tym kraju. Autorem inicjatywy jest prezes IPN Jarosław Szarek, który zdecydował o przekazaniu darów po rozmowie z polskim ambasadorem w Wilnie Jarosławem Czubińskim.

Wśród książek, które trafią do polskiej mniejszości na Litwie są „Wyklęci 1944-1963” pod red. Kazimierza Krajewskiego i Tomasza Łabuszewskiego, najnowsza publikacja IPN o Żołnierzach Wyklętych. Na Litwę trafi także dwujęzyczna praca zbiorowa polskich i litewskich historyków „Sowiecki aparat represji wobec litewskiego i polskiego podziemia 1944–1945”. Publikacja ta miała już swoją promocję z udziałem prezesa IPN w Wilnie i Kownie. Do litewskich Polaków trafią także „Biuletyny IPN, albumy „Ku Ostrej Bramie” oraz seria „Patroni naszych ulic”.

Jak zapowiadają władze IPN, dzisiejszy transport jest początkiem akcji wysyłania materiałów edukacyjnych do Polaków na Kresach. Instytut rozważa wysłanie podobnego transportu na Ukrainę. Jak zapewniają w IPN, misją edukacyjną instytutu powinno się objąć wszystkie osoby przyznające się do polskości a nie tylko mieszkańców Polski.

Dzisiejsza akcja jest kolejną inicjatywą Instytutu związaną z pamięcią o Kresach. Przypomnijmy, że w marcu 2017 roku w IPN w ramach Biura Poszukiwań i Identyfikacji utworzono specjalny Wydział Kresowy, którego zadaniem jest prowadzenie prac poszukiwawczo-archeologicznych na terenie dzisiejszej Litwy, Ukrainy, Białorusi. W ostatnich dniach poinformowano jednak, że prace na terenie Ukrainy zostały zablokowane przez ukraiński IPN.

CZYTAJ TAKŻE: Litewscy posłowie przeciw warsztatom IPN

Kresy.pl / IPN

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply