Niemiecki portal Spiegel poinformował w niedzielę, że Polska i Niemcy nie mogą dojść do porozumienia w sprawie stworzenia zakładu remontującego ukraińskie Leopardy. PGZ odmówiło komentarza powołując się na “dobro prowadzonych negocjacji”.

Według niemieckich mediów Polska i Niemcy nie mogą dojść do porozumienia w sprawie stworzenia zakładu remontującego ukraińskie Leopardy. PGZ odmówiło komentarza powołując się na “dobro prowadzonych negocjacji”.

Spiegel podaje, że dwa miesiące po spotkaniu w Ramstein niemiecko-polski projekt warsztatu dla ukraińskich czołgów nie posunął się naprzód.Zamiast tego Berlin i Warszawa nieustannie spierają się o szczegóły struktury wspólnego przedsięwzięcia. Od kilku dni dostępny jest pierwszy projekt umowy. Jednak do końca ubiegłego tygodnia dokument nie został podpisany z powodu różnych kontrowersyjnych punktów” – czytamy.

Polska Grupa Zbrojeniowa w odpowiedzi na publikację odmówiła komentarza. “Dla dobra prowadzonych negocjacji polsko-niemieckich i do czasu ich zakończenia strony zobowiązały się do zachowania w poufności szczegółów utworzenia w Polsce hubu serwisowego czołgów Leopard dla Ukrainy”.

“Respektując to postanowienie, #PGZ nie odnosi się do anonimowych i nieoficjalnych wypowiedzi strony niemieckiej cytowanych przez tygodnik Der Spiegel” – czytamy na Twitterze.

Jeszcze w kwietniu premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w zakładach Bumar-Łabędy w Gliwicach mieścić się będzie centrum napraw czołgów Leopard. “Będzie po pierwsze produkcja Krabów, przeniesiona część produkcji Krabów, ale również tutaj będzie centrum serwisowania, centrum napraw dla czołgów Leopard” – oświadczył Morawiecki.

“Intensywnie zabiegałem o to, żeby właśnie tu w Gliwicach w Bumarze – Łabędy powstało centrum serwisowo-naprawcze całej rodziny czołgów Leopard 2. W ostatni piątek w Ramstein, odbyło się spotkanie ministrów obrony państw wspierających Ukrainę. Podczas tego spotkania podpisałem stosowne porozumienie z moim odpowiednikiem niemieckim i ukraińskim, na podstawie którego jeszcze w maju centrum serwisowe rozpocznie swoją działalność. Na Ukrainę trafiły lub niedługo trafią dwa bataliony czołgów Leopard 2” – oświadczył z kolei szef MON Mariusz Błaszczak.

“Wszystkie te czołgi będą serwisowane i naprawiane tu właśnie w Bumarze – Łabędy. Tu w Gliwicach” – dodał.

W marcu szef MON Mariusz Błaszczak informował, że w naszym kraju powstanie też hub serwisowy dla czołgów przekazanych Ukrainie. Deklarował, że zajmą się tym Zakłady Bumar-Łabędy. Z kolei w kwietniu zakłady rozpoczęły remontowanie ukraińskich czołgów T-64.

Należy zaznaczyć, że miały one wielokrotnie problem z dostarczaniem sprzętu dla Wojska Polskiego.

Kresy.pl/Der Spiegel

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply