Spadek liczby nielegalnych imigrantów w Czechach

W Czechach odnotowano spadek liczby nielegalnych imigrantów. W 2023 roku na czeskich granicach zatrzymano 4742 cudzoziemców. To ponad 17 tysięcy mniej niż przed rokiem.

Czeska policja poinformowała w poniedziałek, że w 2023 roku zatrzymano na granicach kraju 4742 nielegalnych migrantów. To o ponad 17 tysięcy mniej niż przed rokiem. Liczba ta jest jednak wyższa o około 3400 niż w 2021 roku, który poprzedzał wielką falę migracji – podkreślił komendant czeskiej policji Martin Vondraszek.

“Odnotowaliśmy znaczny spadek rok do roku. Zatrzymaliśmy mniej cudzoziemców w porównaniu do 2022 roku” – powiedział. Jak dodał, 90 procent migrantów zmierza z Czech do Saksonii na wschodzie Niemiec. Syryjczycy stanowią większość z nich.

Liczba imigrantów zmierzających szlakiem bałkańskim zaczęła rosnąć gwałtownie w lipcu zeszłego roku, a jej szczyt przypadł na wrzesień i październik 2023 r. Na czeskich granicach zatrzymano w październiku 1853 cudzoziemców. Liczba ta spadła do 86 w listopadzie i 32 w grudniu. Było to efektem kontroli granicznych.

Przeczytaj: Frontex: 380 tys. nielegalnych przekroczeń granic UE w ciągu roku. 80 proc. przybyszów to mężczyźni

Czechy prowadzą na granicy ze Słowacją wyrywkowe kontrole. Obecne mają trwać do 2 lutego.

Vondraszek podkreślił, że policjanci nadzorują całą granicę ze Słowacją o długości 251 kilometrów. Jak wskazał, na jednej zmianie jest 88 funkcjonariuszy.

Zobacz także: Czesi chcą zmienić prawo, żeby opłacić ukraińskim uchodźcom powrót na Ukrainę

bankier.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply