Opozycja (bez Konfederacji) ma wyraźną przewagę, ponad 10 pkt, nad obozem PiS. W porównaniu z notowaniami preferencji z początku stycznia przewaga ta wzrosła – napisała “Rzeczpospolita” (Rz) w niedzielę. Medium opiera się na wynikach sondażu IBRiS.

Nawet przy zastosowaniu systemu d’Hondta, który premiuje zwycięzców, partie opozycji miałyby w Sejmie kilka mandatów więcej niż PiS – pisze “Rz”. Wyniki sondażu IBRiS wskazują, że PiS może liczyć na 32 proc. poparcia, KO na 19 proc., Polska 2050 Szymona Hołowni – 18 proc., Lewica na 8 proc., Konfederacja – 6 proc., PSL-Koalicja Polska – na 5 proc. Niezdecydowanie zadeklarowało 12 proc. ankietowanych.

“Zmniejsza się też grupa osób niezdecydowanych. O ile miesiąc wcześniej było ich 14,3, o tyle teraz jest 12 proc. Być może poparcie z tej grupy czerpie Szymon Hołownia, bo odsetek zwolenników Polski 2050 wzrósł do 18 proc. Raczej nie traci na jego rzecz Lewica, która odnotowała lekki wzrost poparcia (8 proc.). Natomiast KO dotknął nieznaczny spadek notowań – o 1,5 pkt. Na prawie identycznym poziomie trzyma się PSL-Koalicja Polska, tuż nad progiem wyborczym” – pisze “Rz”.

“Obserwujemy wzrost notowań ugrupowania Szymona Hołowni, ale jego dynamika się zatrzymała. Jeszcze tydzień temu w naszych badaniach Polska 2050 miała wyniki równe z PO. Można więc stwierdzić, że z pewnością obydwa ugrupowania zbliżyły się pod względem notowań, ale nie wiadomo, kto wygra tę rywalizację” – medium cytuje szefa IBRiS Marcina Dumę.

Wyniki badania wskazują, że gdyby wybory odbyły się w ostatnią niedzielę, PiS nie utrzymałoby większości w parlamencie.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 5-6 lutego na 1100-osobowej grupie respondentów.

Zobacz także: Sondaż: prawie połowa Polaków skorzystałaby z restauracji, hotelu lub siłowni mimo obostrzeń

rp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply