Służby rozbiły grupę przestępczą legalizującą cudzoziemcom pobyt w Polsce

Funkcjonariusze Straży Granicznej i Centralnego Biura Śledczego Policji rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie legalizowali cudzoziemcom pobyt na terytorium RP wbrew przepisom. 6 podejrzanych trafiło do aresztu.

Straż Graniczna poinformowała o sprawie we wtorek. Funkcjonariusze z Placówki SG Warszawa-Modlin, współdziałając z funkcjonariuszami CBŚP, ustalili, że na podstawie dokumentów poświadczających nieprawdę w zakresie pracy i miejsca zamieszkania, cudzoziemcy uzyskiwali karty pobytu w Polsce.

“Z zebranego materiału dowodowego wynikało, że za ich pomocą wprowadzali w błąd wojewodę, wyłudzając tym samym tytuły pobytowe w naszym kraju. Według funkcjonariuszy nielegalny pobyt w Polsce mogło uzyskać w ten sposób 1 500 osób z różnych państw m.in.: z Indii, Nepalu, Uzbekistanu, Wietnamu, Mongolii, Kirgistanu, Bangladeszu, Ukrainy, Rosji, Białorusi, Ghany, Algierii, Pakistanu, Nigerii, Indonezji z Kongo” – informuje SG.

Jak czytamy, śledczy szacują, że członkowie grupy działali w latach 2017-2018. Za usługi cudzoziemcy płacili od 2 do 8 tys. zł.

W Warszawie i kilku okolicznych miejscowościach funkcjonariusze zatrzymali 8 osób, w tym 49-letniego Polaka, podejrzanego o kierowanie grupą. W komunikacie SG nie podano narodowości pozostałych zatrzymanych.

Przeczytaj: Przemytnicy nielegalnych imigrantów. SG: Dominują Ukraińcy i Gruzini

Zabezpieczono telefony, laptopy, pieczątki, dokumenty, samochód osobowy wart około 150 tys. zł, a także, na poczet przyszłych kar i grzywien, pieniądze w różnej walucie o łącznej wartości ponad 128 tys. zł.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także m.in. ułatwiania pobytu cudzoziemcom na terytorium RP wbrew przepisom, fałszowania dokumentacji i składania fałszywych zeznań. Wobec 6 podejrzanych sąd zastosował środek zapobiegawczy pod postacią tymczasowego aresztowania.

Zobacz także: Obywatel Litwy organizował nielegalną imigrację. Trafił do aresztu

strazgraniczna.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply