Sejmik województwa śląskiego głosami PO-PSL-SLD-RAŚ poparł postulat ślązakowców ws. uznania Ślązaków za mniejszość etniczną. Były wicewojewoda śląski podkreśla, że równolegle przedstawiciele ruchu ślązakowskiego donoszą na Polskę w Brukseli. „Ostatecznym celem obozu ślązakowskiego jest stworzenie w Polsce narodu śląskiego”.

Radni województwa śląskiego przyjęli oświadczenie dotyczące poparcia dla obywatelskiego projektu ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych ws. tzw. śląskiej mniejszości etnicznej. Zadecydowały o tym głosy PO, PSL i SLD, których przedstawiciele zagłosowali wspólnie z radnymi Ruchu Autonomii Śląska. Przeciw było 11 radnych PiS.

W oświadczeniu podkreślono, że „Polska ma charakter regionalny”,jego siła „bierze się z silnych, dbających o swoją tożsamość kulturową, tradycje i rozwój gospodarczy regionów”, zaś „pielęgnowanie tej różnorodności nie stanowi (…) zagrożenia dla RP”.

„Podkreślanie odmienności kulturowej, językowej, etnicznej obywateli mieszkających w jej granicach jest fundamentem nowoczesnego – opartego na szacunku i tolerancji – społeczeństwa obywatelskiego”– napisano w oświadczeniu.

Inicjatorem zmian w ustawie o mniejszościach narodowych i etnicznych, zakładających dopisanie „mniejszości śląskiej”, była Rada Górnośląska. Skupiona ona m.in. Związek Górnośląski oraz szereg organizacji i stowarzyszeń o charakterze ślązakowskim.

PRZECZYTAJ: Śląsk, Ślązak, Ślązakowiec…

W 2014 roku projekt obywatelski nowelizacji ustawy poparło ok. 140 tys. osób. Wcześnie podczas spisu powszechnego ok. 367 tys. zadeklarowało jako jedyną „narodowość śląską”.

Na łamach portalu slaskipolska.plsprawę szeroko skomentował były wicewojewoda śląski i współtwórca Stowarzyszenia Polski Śląsk, Piotr Spyra. Jak twierdzi: „Liderzy obozu ślązakowskiegooraz ich polityczni i medialni sojusznicy do perfekcji opanowali sztukę sprzedawania swojej ideologii w atrakcyjnej i ponętnej formie”.

Spyra zaznacza, że mimo prób przedstawienia zmian w ustawie jako umiarkowanych i propaństwowych, „inni sojusznicy „sprawy śląskiej” wytaczają ciężkie działa przeciw Polsce”.Przytacza treść listu Andrzeja Rocznioka, lidera Związku Ludności Narodowości Śląskiej i konkurenta szefa RAŚ Jerzego Gorzelika, który wysyła on do wszystkich deputowanych Parlamentu Europejskiego.

„(…) pozwalamy sobie zwrócić uwagę Szanownych Deputowanych, że obie te partie (tj. PO i PiS) od wielu lat, wspólnie biorą udział w dyskryminacji ponad 847 000 osób narodowości śląskiej oraz 509 000 osób używających język śląski. W Polsce osoby narodowości śląskiej nie mogą zrzeszać się, (…). Nie pozwala się również wystawiać tym osobom kandydatów do władz w Polsce: do rad gmin, do sejmików wojewódzkich, do sejmu i senatu. (…) ZLNŚ ma nadzieję, że Parlament Europejski poza zajmowaniem się sporami międzypartyjnymi znajdzie również czas na zajęcie się łamaniem swobód obywatelskich Ślązaków. (…). W razie potrzeby gotowi jesteśmy dostarczyć niezbędne dokumenty potwierdzające dyskryminowanie Ślązaków w Polsce.”

Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej przygotowuje z kolei skargę przeciw Polsce do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, ws. rzekomego łamania przez Polskę prawa do zrzeszania się osób deklarujących narodowość śląską.

„Trudno traktować wszystkie te działania jako nie mające ze sobą nic wspólnego, ponieważ ostatecznym celem obozu ślązakowskiego jest stworzenie w Polsce narodu śląskiego – z wszystkimi tego konsekwencjami (łącznie z prawem do samostanowienia). Im prędzej zrozumieją to łatwowierni sojusznicy „śląskiej sprawy” – tym lepiej”– pisze Spyra.

Slaskie.pl / Slaskipolska.pl/ Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

16 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  crova1 :

  Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości co do pokojowych zamiarów Niemiec? Podbili Grecję, Włochy, Irlandię, Hiszpanię, a teraz chcą wrócić do granic wschodnich sprzed operacji Barbarossa. I jak zwykle PO (Pruscy Oficerowie) u nas działa jak najbardziej za. Co do meritum – zdaje się, że autonomia śląska miała uzasadnienie w IIRP, ale teraz? Jakoś tego nie widzę, zresztą z tego co znam Ślązaków (sam jestem mazurem z okolicy stolicy) to mają oni często większe poczucie polskości niż w innych regionach.

 2. Avatar
  mis_uszatek :

  Od czasu kiedy tak zwani „komuniści” zaraz po wojnie wprowadzili zadę „Polak Katolik” i ruszył wielki walec niszczący „mniejszościowi” ( oszczędzono jedynie Kaszubów, których pro Polska postawa, była niepodważalna). Siła naszego państwa jest właśnie brak „silnych, dbających o swoją tożsamość kulturową, tradycje i rozwój gospodarczy regionów”. Gdyby nie ko[anie dołków przez naszego zachodniego sąsiada, tzw „Ślązaków” juz w ogóle by nie było.

 3. Avatar
  andrzejzet1974 :

  Od kiedy Ślązak to Niemiec? Za wiela żeście sie naoglondali filmów wojennych. Takie bzdury piszecie że masakra.Polski tu nie było 600 lat. Śląsk był od samego początku czeski. Habsburgowie przejęli Czechy wraz ze Śląskiem i cieszcie się wy rzekomi pseudopatrioci że Habsburgowie byli katolikami bo tukej bardziej godali po czesku i większość była protestancka. To oni sprowadzili księży z Małopolski i oni ich stopniowo spolonizowali.

  • general
   general :

   Andrzeju nie denerwuj się. Sami ślązakowcy utożsamiają się ze słusznie nazwaną przez Jarosława Kaczyńskiego „ukrytą opcją niemiecką”. Używają niemieckiego języka na swoich koszulkach określające region nazywany Górny Śląsk, fotografują się w niemieckich mundurach. To są fakty Andrzeju i nie denerwuj się. Z faktami się nie dyskutuje, one po prostu są i świadczą o tym że to ukryta opcja niemiecka z którą Państwo Polskie ma prawo walczyć w imię integralności terytorialnej. Poza tym na śląsku większość nie jest ślązakowska lecz Polska. I Ci Polacy dobrowolnie tych ziem nie porzucą. Próżne wasze nadzieje, prędzej krew się poleje i to głownie wasza, bo my Polacy walkę mamy we krwi.

 4. Avatar
  andrzejzet1974 :

  Od kiedy Ślązak to Niemiec? Za wiela żeście sie naoglondali filmów wojennych. Takie bzdury piszecie że masakra.Polski tu nie było 600 lat. Śląsk był od samego początku czeski. Habsburgowie przejęli Czechy wraz ze Śląskiem i cieszcie się wy rzekomi pseudopatrioci że Habsburgowie byli katolikami bo tukej bardziej godali po czesku i większość była protestancka. To oni sprowadzili księży z Małopolski i oni ich stopniowo spolonizowali.