Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF zaapelowało do ministra Grzegorza Pudy w sprawie pilnych działań oraz wprowadzenia systemowych rozwiązań, które miałyby na celu obronę branży wieprzowej. Hodowcy tłumaczą, że sieci handlowe odmawiają przyjmowania mięsa od polskich hodowców. Zwracają uwagę, że tym samym sieci handlowe łamią zobowiązanie podjęte trzy lata temu, w którym zadeklarowały odbiór produktów wieprzowych pochodzących ze stref ASF.

Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF tłumaczy w swoim liście, że od 2014 roku polscy hodowcy i producenci  trzody chlewnej oraz przetwórcy mięsa wieprzowego zmagają się z postępującym na terenie kraju afrykańskim pomorem świń (ASF). Autorzy listu dodają, że sieci handlowe odmawiają przyjmowania mięsa od polskich hodowców.

“Na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy strefa III ASF powiększyła się o ok. 10 – 20 proc. Oznacza to, iż obecnie aż 30 proc. krajowej produkcji tuczników znajduję się w przedmiotowej strefie. Najbardziej dotknięte regiony, tj. Wielkopolska, pow. piotrkowski (Grabica), pow. żuromiński (Żuromin – Lubawa), charakteryzują się wysokim stopniem specjalizacji w produkcji trzody chlewnej, a dla wielu z tamtejszych gospodarstw chów trzody chlewnej jest podstawowym źródłem dochodu” – napisano w liście.

Zobacz także: AGROunia blokuje wybijanie świń w pobliżu ognisk ASF

“Oceniamy, że zakłady ubojowe korzystające z zaplecza surowcowego znajdującego się ww. regionach mogą ubić zaledwie  około 50% tuczników w III strefie ASF” – dodano.

Autorzy listu zwracają uwagę, że problem ze zwiększeniem ubojów przez zakłady wynika z odmowy odbiorców (przede wszystkim sieci handlowych) zakupu produktów pochodzących z tych tuczników. Hodowcy zwracają uwagę, że tym samym łamią one zobowiązanie podjęte trzy lata temu, w którym zadeklarowały odbiór produktów wieprzowych pochodzących ze stref ASF.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: ASF w kolejnych województwach. W ciągu 5 lat Polska straciła połowę gospodarstw chlewnych

“Uważamy, że obecna sytuacja wymaga natychmiastowej reakcji ze strony Pana Ministra , a do rozmów nad modelem współpracy powinny usiąść organizacje branżowe, strona rządowa i przedstawiciele sieci handlowych” – piszą hodowcy.

Obecna polityka sieci handlowych doprowadzi do tego, że rolnicy produkujący w strefach ASF zostaną całkowicie pozbawieni możliwości konkurowania na rynku, a niejednokrotnie  zmuszeni  do rezygnacji z prowadzonej działalności – podkreśla Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF.

polpig.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply