Przy okazji dzieciom opowiedziano o „nienawistnikach”, którzy nie chcą oddać należnej czci Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Dziś we Lwowie odbywają się uroczystości z okazji 71. Rocznicy założenia Ukraińskiej Powstańczej Armii. Na Polu Marsowym, gdzie usytuowany jest Grób Nieznanego Żołnierza UPA złożono wieńce i powtórzono przysięgę UPA.

Ponadto zorganizowano na Polu Marsowym uroczystą wartę złożoną z przedstawicieli takich młodzieżowych organizacji jak „Płast” i „Spadszczyna”. W uroczystościach uczestniczyło około 500 lwowian.

Uczestników pozdrowili weterani UPA i przedstawiciele władz Lwowa. Członek organizacji „Spadszczyna” (pol. dziedzictwo) odczytał rotę przysięgi, w której symbolicznie przyrzekł „na swój honor i swoje sumienie, przed wielkim narodem Ukrainy, przed świętą ziemią ukraińską oblaną krwią synów Ukrainy walczyć o pełne wyzwolenie wszystkich ukraińskich ziem. Do ostatniego tchnienia, do ostatecznego zwycięstwa nad wszystkimi wrogami Ukrainy”.

Następnie zagrzmiały uroczyste salwy pod pieśń „Czerwona kalyna”

Przedstawiciel lwowskiej rady obwodowej Piotr Kołodij oświadczył w czasie uroczystości, że na Ukrainie są „nienawistnicy, którzy nie chcą uznać UPA walczącą stroną” w II wojnie światowej.

„Myślę, że szybko ich już na Ukrainie nie będzie…” – zakończył polityk.

Podobne spotkania, gloryfikujące zbrodniczą formację zbrojną i połączone z uroczystą przysięgą, odbywały się w wielu innych miejscach Ukrainy. Np. w Połtawie:

***

Ukraińska Powstańcza Armia [ukr. Ukrajinśka powstanska armia], UPA, to zbrodnicza ukraińska formacja zbrojna powstała 14 października 1942 w wyniku połączenia oddziałów partyzanckich działających na Polesiu i Wołyniu z oddziałami Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN-Banderowcy). Wiosną 1943 r. siły UPA wzmocnili dezerterzy z ukraińskiej policji pomocniczej działającej w służbie niemieckiej. Dowództwo jednostki sprawował R. Szuchewycz (pseudonim Taras Czuprynka).

UPA stanowiła zbrojne ramię radykalnego skrzydła OUN. Wysuwała program walki o samodzielną, niepodległą Ukrainę. W latach 1943–1944 liczyła 40 tys. osób. Oddziały organizacji prowadziły walkę z Rosjanami, Czechami, Polakami z terenów polsko-ukraińskiego pogranicza etnicznego, a także sporadycznie z niemieckimi formacjami wojskowymi.

Wraz ze zbliżaniem się frontu wschodniego i coraz bardziej oczywistą wojenną klęską hitlerowskich Niemiec, głównym celem OUN-UPA stała się eksterminacja polskiej ludności cywilnej. W wyniku bestialskiej akcji ludobójczej z rąk UPA zamordowanych zostało od 120 do 200 tys. Polaków, a dalsze 300 tys. musiało uciekać przed prześladowaniami.

twg/nr2.ru/KRESY.PL

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply