Separatyści prezentują „Żmija” – skąd go mają? [+VIDEO]

Separatyści opublikowali nagranie wideo z prezentacji testów systemu przeciwminowego UR-07 „Żmij”. Twierdzą, że przejęli go podczas walk o Debalcewo, jednak zdaniem Ukraińców ich armia nigdy nie posiadała tego rodzaju broni.

Zdaniem ukraińskich ekspertów to rosyjska armia jest głównym użytkownikiem UR-07, który nigdy nie był dostarczany na Ukrainę. Separatyści prowadzili jego testy „instalacji termobarycznej” UR-07 w pobliżu Ługańska.

System przeciwminowy UR-07 powstał na bazie podwozia wozu BMP-3. Dzięki UZP-06-06D może utworzyć w polu minowym korytarz o długości 340-1000 m i szerokości do 10 metrów, umożliwiając przejście piechocie i pojazdom pancernym. System odpala długi kabel z ładunkami wybuchowymi, które po wylądowaniu na ziemi eksplodują niszcząc miny w promieniu kilku metrów. Jest zdolny niszczyć wszystkie typy min. Można również wykorzysać go przeciwko sile żywej przeciwnika, a także pojazdom i broni.

W 2013 roku UR-07 miał zastąpić w armii rosyjskiej starsze systemy UR-77.

UR-07 „Żmij” podczas prób pod Ługańskiem. Fot. youtube.com

Youtube.com / unian.info / dnr24.su / news-front.info / armyrecognition.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

16 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    votum_separatum :

    Jak widać na filmie opublikowanym przez naszą kochaną redakcję kresy.pl nie jest to pojazd UR-07 na podwoziu BMP-3, tylko UR-77 na podwoziu haubicy 2S1 „Goździk” opracowany w 1978 roku i znajdujący się od lat na wyposażeniu ukraińskiej armii. Od wozu podstawowego różni go to, że zamiast standardowej wyrzutni ma zamontowaną wyrzutnię przenośną UR-83P – taka bieda wersja, przerobiona w warsztatach WSU lub rzadko stosowany wariant.
    http://www.youtube.com/watch?v=58i9jyLlfUo