Dwoje senatorów partii Demokratycznej zaproponowało w piątek ustawę, która mogłaby zablokować sprzedaż amerykańskich myśliwców F-35 do Zjednoczonych Emiratów Arabskich – poinformował portal Defense News.

Jak poinformował portal Defense News, dwóch senatorów partii Demokratycznej zaproponowało w piątek ustawę, która mogłaby zablokować sprzedaż amerykańskich myśliwców F-35 do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Senatu Bob Menendez  i senator Dianne Feinstein, chcą od administracji szeregu zapewnień i zobowiązań wobec Kongresu, że wrażliwa technologia F-35 i bezpieczeństwo Izraela są w pełni chronione. Ustawa ma na celu zawarcie umowy, która obejmuje 50 wyprodukowanych przez Lockheed Martin F-35 o wartości 10,4 miliarda dolarów.

„Nadal jestem zaniepokojony konsekwencjami sprzedaży naszego najbardziej zaawansowanego myśliwca, biorąc pod uwagę liczne pytania, na które nie ma odpowiedzi, dotyczące konsekwencji tej sprzedaży dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych, naszych interesów technologicznych oraz implikacji dla stabilności regionalnej, w tym parametrów jakościowych izraelskiej armii” – powiedział Menendez w oświadczeniu.

Menendez, który stał na czele sprzeciwu wobec starań prezydenta Donalda Trumpa o przyspieszenie porozumienia w ostatnich dniach jego urzędowania, zaproponował wówczas podobne ustawodawstwo. Przeciwnicy skupiają się na obawach, że broń dostarczona do Zjednoczonych Emiratów Arabskich zostanie użyta w wojnach domowych w Libii i Jemenie oraz wskazują na stosunki rządu ZEA z Rosją i Chinami.

„Jeśli administracja zdecydowała się kontynuować tę umowę z czasów Trumpa, musimy wprowadzić zabezpieczenia, aby zapewnić, że niezwykle wrażliwa technologia tych samolotów nie zostanie przejęta przez siły wrogie Stanom Zjednoczonym”- powiedział Menendez.

Jak poinformowaliśmy wcześniej na naszym portalu, administracja prezydenta USA Joe Bidena poinformowała Kongres, że zamierza kontynuować sprzedaż broni do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w tym zaawansowanych samolotów F-35, uzbrojonych dronów i innego sprzętu.

Rzecznik Departamentu Stanu poinformował, że administracja będzie kontynuować proponowaną sprzedaż do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, „nawet jeśli nadal analizujemy szczegóły i konsultujemy się z urzędnikami Emiratów”.

Administracja prezydenta Bidena wstrzymała umowy uzgodnione przez byłego prezydenta Donalda Trumpa, aby je zweryfikować. Sprzedaż do kraju Zatoki Perskiej została sfinalizowana tuż przed odejściem Trumpa.

Administracja Trumpa powiedziała Kongresowi w listopadzie, że zatwierdziła sprzedaż USA do Zjednoczonych Emiratów Arabskich jako umowę poboczną do Porozumień Abrahama, porozumienia zawartego we wrześniu przez Stany Zjednoczone, w którym Zjednoczone Emiraty Arabskie zgodziły się znormalizować stosunki z Izraelem.

Pakiet o wartości 23,37 miliarda dolarów zawierał produkty firm General Atomics, Lockheed Martin Corp. i Raytheon Technologies Corp., w tym 50 samolotów F-35 Lighting II, do 18 bezzałogowych systemów latających MQ-9B oraz pakiet amunicji powietrze-powietrze i powietrze-ziemia.

Kresy.pl/Defense News

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply