Senat chce pokonania i obezwładnienia Rosji

Władimir Putin i jego aparat przemocy wrócili do okrutnych praktyk reżimów: stalinowskiego i hitlerowskiego. Dlatego Rosja musi zostać pokonana i pozbawiona możliwości zagrażania sąsiadom – głosi przyjęta przez Senat RP uchwała, wzywająca do uznania rządu Rosji za „reżim terrorystyczny”.

W środę Senat jednomyślnie przyjął uchwałę o uznaniu władz Federacji Rosyjskiej za reżim terrorystyczny. Dokument wzywa także społeczność międzynarodową do udzielenia wsparcia Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu prowadzącemu dochodzenia wobec osób odpowiedzialnych za zbrodnie na Ukrainie. W głosowaniu wzięło udział 85 senatorów, wszyscy byli za przyjęciem uchwały.

W treści przyjętej uchwały zaznaczono, że „24 lutego 2022 roku siły zbrojne Federacji Rosyjskiej rozpętały bestialską wojnę z Ukrainą”, a „jej celem jest wymazanie z mapy suwerennego kraju oraz wyniszczenie narodu ukraińskiego”.

 

„Heroiczna obrona niepodległości przez obywateli Ukrainy wzbudziła podziw całego wolnego świata” – czytamy w uchwale. „Ukraina jest dziś najważniejszym miejscem, broniącym demokracji i wolności. Rosyjscy najeźdźcy terroryzują mieszkańców ukraińskich miast, bombardując cywilne cele: przedszkola, szkoły, teatry i osiedla mieszkaniowe. Bandyci w rosyjskich mundurach torturują i mordują jeńców wojennych oraz cywilów na okupowanych terytoriach. Uprowadzają ukraińskie dzieci, by wychować je na reżimowych janczarów. Wywożą, przesiedlają i zsyłają ukraińskich obywateli na dalekie peryferia Rosji” – czytamy w uchwale. Dodano, że „wszystkie te akty państwowego terroryzmu znamy dobrze z kart historii”.

„Europejczycy wierzyli, że nigdy już nie zagrozi im ludobójstwo i zbrodnie wojenne. Tymczasem Władimir Putin i jego aparat przemocy wrócili do okrutnych praktyk reżimów: stalinowskiego i hitlerowskiego. Dlatego Rosja musi zostać pokonana i pozbawiona możliwości zagrażania sąsiadom” – podkreślono.

„Senat Rzeczypospolitej Polskiej po raz kolejny, z całą mocą potępia agresję rosyjską i wzywa wszystkie kraje opowiadające się za pokojem, demokracją i prawami człowieka do uznania rządu Federacji Rosyjskiej za reżim terrorystyczny” – napisano w uchwale.

Jednocześnie, Senat wyraził uznanie dla wszystkich instytucji i organizacji, „które podjęły się badania i dokumentowania zbrodni popełnianych na społeczeństwie ukraińskim”. Wezwał też od udzielenie przez społeczność międzynarodową pełnego wsparcia Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu, który prowadzi w takich sprawach dochodzenia. Wyrażono też podziękowania dla polskich obywateli, administracji rządowej i samorządowej, a także organizacji pozarządowych i przedsiębiorców za okazywaną pomoc względem uchodźców z Ukrainy, szczególnie wobec kobiet i dzieci.

Czytaj także: Sejm chce międzynarodowej komisji śledczej w sprawie „ludobójstwa” na Ukrainie

PAP / rmf24.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply