Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wyraził zadowolenie z zatwierdzenia przez Izbę Reprezentantów USA pakietu pomocowego dla Ukrainy o wartości 61 miliardów, pisząc o “mocnym sygnale”. “Wspólnie stoimy u boku Ukrainek i Ukraińców” – oświadczył.

W sobotę Izba Reprezentantów Kongresu USA zatwierdziła pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, wart 60,8 mld dolarów. “Za” głosowało 311 kongresmenów, a 112 było “przeciw”. W przypadku Partii Republikańskiej, pakiet poparło tylko 101 z nich, podczas gdy 112 było przeciw. Pakiet musi jeszcze zatwierdzić Senat, co najprawdopodobniej będzie formalnością, po czym trafi on do podpisu na biurko prezydenta Joe Bidena. Według amerykańskich mediów, pierwsze dostawy amunicji mogą ruszyć w ciągu kilku dni.

Do sprawy odniósł się kanclerz Niemiec Olaf Scholz. “Decyzja amerykańskiej Izby Reprezentantów o wsparciu Ukrainy jest w tym czasie mocnym sygnałem” – napisał w niedzielę na platformie X. Jak dodał, “wspólnie stoimy u boku Ukrainek i Ukraińców, którzy walczą o swój wolny, demokratyczny i niepodległy kraj”.

Przeczytaj: Kreml: Pomoc USA zabije jeszcze więcej Ukraińców

W lutym br. Senat USA przyjął ustawę o pomocy zagranicznej o wartości 95 mld dolarów dla Ukrainy i Izraela, ale spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson odmawiał jednak przeprowadzenia głosowania w sprawie przyjęcia pakietu dla Ukrainy. Domagał się zagwarantowania funduszy na wzmocnienie południowej granicy USA, w związku z masowym napływem migrantów.

Na początku kwietnia ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że Ukraina “przegra wojnę”, jeśli Kongres Stanów Zjednoczonych nie zatwierdzi pomocy wojskowej dla Kijowa. “Jeśli Ukraina przegra tę wojnę, inne kraje zostaną zaatakowane. To fakt” – dodał. Wcześniej zwracał uwagę, że Ukrainie może zabraknąć rakiet defensywnych, jeśli Rosja będzie kontynuować zaciętą kampanię nalotów.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply