Saudyjski konglomerat obronny stworzy joint venture z Białorusinami i ZEA

Saudyjski konglomerat przemysłu obronnego podpisał odrębne umowy na Międzynarodowej Wystawie i Konferencji Obronnej z emiracką grupą gospodarczą i białoruską organizacją rządową w celu utworzenia joint venture.

Wedle protokołu ustaleń, podpisanego przez Generalny Urząd Przemysłu Wojskowego Arabii Saudyjskiej, Urząd kontynuować będzie rozmowy z Radą Gospodarczą Tawazun i Białoruskim Państwowym Urzędem ds. Przemysłu Wojskowego. Saudyjczycy mają nadzieję na strategiczną współpracę i partnerstwo przemysłowe.  Zaangażowane strony rozważają potencjalne wspólne projekty, a także możliwości badawczo-rozwojowe w swoich branżach obronnych.

CZYTAJ TAKŻE: ZEA demontuje część bazy wojskowej w Erytrei

Saudyjski Urząd ma za zadanie zbudować  zrównoważony krajowy sektor obronny, który wzmocni autonomię królestwa, gotowość wojskową i bezpieczeństwo narodowe. Według inicjatywy gospodarczej Arabii Saudyjskiej Vison 2030 do 2030 roku 50 proc. wydatków wojskowych Arabii Saudyjskiej trafi do lokalnego przemysłu.

Zapytany o porozumienie w kontekście Vision 2030, szef Urzędu,  Ahmed bin Abdul Aziz Al-Ohali powiedział: „Jesteśmy na początku realizacji wizji, ale w tym roku poczyniliśmy bardzo duże postępy. Od kiedy uruchomiliśmy Urząd w 2017 roku, lokalizacja wyniosła 4 procent; już to podwoiliśmy i myślę, że osiągniemy nasz cel w 2030 roku”.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja zaprezentuje na targach w ZEA nowy zintegrowany system do zwalczania dronów

„Od momentu powstania Urzędu pracowaliśmy nad stworzeniem infrastruktury, przepisów, polityk i strategii dla przemysłu wojskowego w Arabii Saudyjskiej” – powiedział Al-Ohali. „Umowa Tawazun będzie platformą współpracy między przemysłem ZEA a Arabią Saudyjską. Na przykład umowa w zakresie produkcji pojazdów opancerzonych w [królestwie Arabii Saudyjskiej] jest bardzo ważna, ponieważ wyznacza grunt pod lokalizację, korzystając z zachęt, które zapewniamy w Arabii Saudyjskiej”.

Zwrócił uwagę, że w 2019 roku organ uruchomił w Internecie pierwszy krajowy portal koncesyjny dla przemysłu obronnego i od tego czasu wydał ponad 114 zezwoleń na obrót przemysłowy dla sektora obronnego. Dwie trzecie tych licencji ma na celu promowanie industrializacji, produkcji, usług konserwacyjnych i handlu.

Kresy.pl / defensenews.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply