– Ukraińcy chcą pracować w Polsce i ratują polską gospodarkę – czytamy w „Rzeczpospolitej”. Dziennik przyznaje zarazem, że imigranci stopniowo wypełniają lukę po Polakach, którzy wyemigrowali. Co cieszy ekspertów i pracodawców, na których powołuje się „Rz”.

Coraz więcej obcokrajowców chcących pracować w Polsce składa wnioski o zezwolenie na pobyt. Od stycznia do września br. złożono ich 100 tys. – o jedną trzecią więcej, niż w analogicznym okresie 2015 roku. 70 proc. z nich złożyli Ukraińcy (40 tys. w 2015 r., 61 tys. w br.). Zdecydowana większość otrzymuje decyzje pozytywne. Dzięki temu, mogą podjąć w Polsce legalną pracę.

– Ekspertów i pracodawców cieszy ten trend. Imigranci powoli wypełniają lukę po Polakach, którzy wyemigrowali, głównie do Wielkiej Brytanii– podkreśla „Rzeczpospolita”. Gazeta przytacza też wnioski z raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Według którego imigranci, bez względu na kwalifikacje, przyczyniają się do wzrostu dobrobytu państw, które ich przyjmują.

Pozytywnie na ten temat wypowiada się szef Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak, jeden z największych zwolenników sprowadzania do Polski pracowników z Ukrainy. – Bez Ukraińców w gospodarce byłaby absolutna katastrofa– uważa Kaźmierczak. Zwraca uwagę na deficyt nisko płatnych i niewykwalifikowanych sił roboczych, a także średniego personelu technicznego. – Imigranci z Ukrainy znacząco tę lukę wypełniają– podkreśla.

Inni eksperci zwracają uwagę, że z powodu zmian demograficznych w Polsce tylko imigranci w perspektywie 15–20 lat mogą umożliwić utrzymanie wielkości zatrudnienia na obecnym poziomie, a do Polski przyjeżdża coraz więcej wysoko wykwalifikowanych pracowników, głównie z branży IT, a także pracownicy korporacji i wykładowcy. Wielu z nich ściągnęło już do Polski swoje rodziny.

Wcześniej informowaliśmy, że w ramach OPZZ powstał Związek Zawodowy Ukraińców pracujących w Polsce. Na Ukrainie trwa kampania promocyjna, w Polsce uruchomiono specjalny portal internetowy. – Z czasem przestaniemy być krajem jednonarodowościowym, musimy się z tym pogodzić– twierdzi przedstawiciel OPZZ.

Wzrost płac przez brak rąk do pracy

Jeszcze kilka dni temu „Rzeczpospolita” informowała z kolei, że brak rąk do pracy wymusza na pracodawcach wzrost płac. Blisko trzy czwarte polskich firm przyznaje, że ma trudności z pozyskaniem pracowników. Zdaniem ekspertów to m.in. efekt rozwoju gospodarki przy jednoczesnej emigracji Polaków. Według „Rzeczpospolitej”, sytuacja wzmaga presję płacową i skłania przedsiębiorców do podwyżek.

PRZECZYTAJ: Wzrost płac przez brak rąk do pracy. Przedsiębiorcy coraz bardziej chętni do podwyżek

Dziennik prognozuje, że obecne umiarkowane tempo wzrostu płac niebawem może przyspieszyć. Każdego miesiąca przybywa firm, które mają trudności ze znalezieniem pracowników. Obecnie przyznaje to 72 proc. pracodawców, natomiast dwóch na trzech zauważa nasilenie tych kłopotów w porównaniu z minionym rokiem. By poradzić sobie z sytuacją, firmy najczęściej zwiększają budżety na wynagrodzenia. Eksperci przyznawali, że niedobór pracowników wynika m.in. z emigracji zarobkowej Polaków.

Zbliżona sytuacja widoczna jest jednak także na Węgrzech. Dwie trzecie tamtejszych firm w związku z brakiem ludzi do pracy decyduje się na podniesienie płac. Według badania sondażowego przeprowadzonego przez legjobbmunkadók.hu wśród ponad 150 węgierskich firm zatrudniających łącznie ponad 100 tys. osób, cierpią one głównie na brak wykwalifikowanych pracowników. Głównym powodem kłopotów z zatrudnieniem mają być wysokości płac – oferowane wynagrodzenie uznawane jest przez kandydatów do pracy za zbyt niskie. Z tego względu 67 proc. przedsiębiorstw chce zaradzić kłopotom z zatrudnieniem podnosząc płace.

Wcześniej w rozmowie z Kresami.pl dr Robert Wyszyński z Instytutu Socjologii UW zwracał uwagęzarówno na brak w Polsce jakiegokolwiek programu adaptacyjnego czy asymilacyjnego względem Ukraińców. Podkreślał również, że masowe ściąganie tańszych pracowników ze Wschodu, szczególnie z Ukrainy, zamyka polskim emigrantom drogę powrotu:

– Jeżeli oni tu zostaną, to będzie to powodowało szereg następstw. Możemy zafundować sobie nową mniejszość, a ponadto nieodwracalnie zamykamy drogę do powrotu Polakom z zagranicy, bo poziom naszych wynagrodzeń nie będzie rósł. Ponadto, wiąże się to z dalszą emigracją z Polski. Lekarze czy kierowcy będą wyjeżdżali na Zachód, bo nikt nie będzie podwyższał im pensji, tylko weźmie się tych z Ukrainy.

Dr Wyszyński dodał, że przez migrację następuje demograficzny rozbiór Ukrainy, którą opuszczają ludzie młodzi i przedsiębiorczy.

Kukiz’15: zadbać przede wszystkim o Polaków

Również Paweł Kukiz zaznaczał, że przez problemy generowane przez polski system podatkowy i ustrój politycznym, Polacy są wypychani z rynku pracy i zastępowani tańszymi pracownikami, głównie z Ukrainy:

– Dramat polega na tym, że przez ten ucisk fiskalny Polacy są wypędzani z Polski, a na ich miejsce sprowadza się tańszych pracowników, w tym z Ukrainy. Po to, by utrzymał się system, który służy pewnym uprzywilejowanym politycznie i powiązanym z tymi klanami polityczno-urzędniczym grupom interesów – mediom, przedsiębiorcom którzy wygrywają przetargi, itd.

– Przedsiębiorca w rodzaju Cezarego Kaźmierczaka [prezesa ZPP – red.] mówi tak: wolę wziąć Ukraińca, któremu zapłacę mniej i będę miał więcej pieniędzy. A co będzie z Polską to już go guzik obchodzi –dodał Kukiz w rozmowie z Kresami.pl.

Wcześniej Paweł Kukiz odniósł się do propozycji wicepremiera Mateusza Morawieckiego, który zapowiedział sprowadzenie kilkuset tysięcy pracowników z Ukrainy.

– Nie mam nic do ciężko pracujących Ukraińców,ale słowa ministra Morawieckiego o „uzupełnianiu ubytków na rynku pracy Ukraińcami” są nieakceptowane!!!. Czyli co? Rząd pogodził się, że Polacy będą dalej wyjeżdżać do pracy na zachód, a Morawiecki będzie tu sprowadzał pracowników z Ukrainy???! Rząd nie ma prawa zapominać o naszych rodakach za granicą i wywieszać białej flagi! Psim obowiązkiem rządu polskiego jest zrobić wszystko by to Polacy wrócili z emigracji.(…)Szanowny Panie Morawiecki, jeśli Pan chce „uzupełniać ubytki na rynku pracy” to proponuję wprowadzić w Polsce takie podatki jak w W. Brytanii. Wtedy Polacy wrócą– napisał Kukiza na Facebooku.

Do propozycji Morawieckiego krytycznie odniósł się także wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka(Kukiz’15). Jego zdaniem, plan Morawieckiego to plan ukrainizacji polskiego rynku pracy:

„Min. Morawiecki powiedział, że trzeba uzupełnić ubytek na rynku pracy i zaproponował zaproszenie aż 2 mln Ukraińców w perspektywie lat. Oznacza to oczywiście białą flagę ws. ściągnięcia z powrotem polskich emigrantów. Każdy polski rząd powinien mieć naczelny priorytet: sprowadzić ich do Polski”.

„Ukraińcy wymuszają emigrację polskiej młodzieży za granicę”

Krytyczny względem ściągania Ukraińców do pracy w Polsce w miejsce Polaków jest również ekonomista i były wiceminister finansów, dr Cezary Mech:

– Ukraińcy obniżają wynagrodzenia pracownikom polskim i tak naprawdę też wymuszają emigrację polskiej młodzieży za granicę. To jest absurd, że sprowadzamy sobie imigrantów po to, żeby nasza młodzież jeszcze szybciej emigrowała. Nie mówiąc już o tym, że w kwestii osiągnięcia celu, tj. dogonienia krajów wysoko rozwiniętych pod względem efektywności pracy i wysokości płac, tak naprawdę strzelamy sobie w stopę. Ponieważ cały czas w interesie grup biznesu, które chcą mieć tanich pracowników, utrzymujemy zaniżone stawki płacowe dla własnych obywateli.

PRZECZYTAJ:Dr Cezary Mech dla Kresów.pl: Ukraińcy obniżają Polakom wynagrodzenia i zmuszają ich do emigracji

Zdaniem ekonomisty, za ściąganiem Ukraińców optują grupy biznesu, które chcą mieć tanich pracowników. Jego zdaniemproblem nie polega na tym, że Ukraińcy i inni przybysze ze wschodu rzekomo podejmują pracę, których Polacy nie chcą wykonywać. – Oni powodują zamrożenie poziomu wysokości płac, ponieważ Polacy nie są w stanie żądać wyższego wynagrodzenia, jeśli w każdej chwili mogą się dowiedzieć, że w razie czego zawsze można ich zastąpić– wyjaśniał.

Wcześniej informowaliśmy, że wg raportu NIK cześć pracodawców celowo śrubowała wymagania dla polskich pracowników, jednocześnie mocno zaniżając wynagrodzenia w ofertach pracy, by wykazać, że nie mogą znaleźć w Polsce rąk do pracy i dzięki temu móc ściągnąć do pracy tańszych pracowników z Ukrainy.

PRZECZYTAJ:

Ukraińcy przyjeżdżają do pracy, ale legalnie nie pracują

Kontrola NIK na Podkarpaciu wykazała patologie przy zatrudnianiu obcokrajowców – głównie Ukraińców

Rp.pl / Kresy.pl / mt
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

20 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • Avatar
   czas_przebudzenia :

   Marionetki marksizmu mają prikaz, aby wprowadzać multi-kulti. I taka marionetka stara się wykonać rozkaz, bo może kiedyś awansuje z roli marionetki do roli większej kanalii, która sama będzie butem i knutem traktowała pomniejsze marionetki. Gdyby przedstawiciela „związków” umieścić 80 lat temu na Wołyniu, Podolu czy w Małopolsce Wschodniej, to taka marionetka cieszyłaby się, że „przestajemy być krajem jednonarodowościowym i musimy się z tym pogodzić”.

 1. Avatar
  krok :

  W niektórych gałęziach budżetówki od 8 lat nie było podwyżek płac, bo zamrozili z powodu kryzysu światowego, w innych dostają co roku lub częściej, w zależności która partia chce ten elektorat. Kiedy taki zapomniany od 8 lat usłyszy, że pensje rosną, ściągają ukraińców. to nóż na PO i PIS się w kieszeni otwiera.

 2. Avatar
  krok :

  PIS oddaje kasę nierobom, takie są fakty – misiewiczom. W niektórych gałęziach budżetówki od 8 lat nie było podwyżek płac, bo zamrozili je z powodu kryzysu światowego, w innych dostają co roku lub częściej, w zależności która partia chce ten elektorat. Kiedy taki zapomniany od 8 lat usłyszy, że pensje rosną, ściągają ukraińców. to nóż na PO i PIS się w kieszeni otwiera.

 3. Avatar
  uszol :

  Mamienie oczu społeczeństwu. Propaganda. Otóż sam od 10 lat mieszkam w NL i podobnie jak większość rodaków na „wygnaniu” marzy mi się aby kiedyś wrócić do ojczyzny i tam podjąć pracę za godziwe wynagrodzenie. I tak niespełna 1.5 roku temu wysyłałem e-maila, który zawierał CV i kilka zdań ode mnie, między innymi jakie wynagrodzenie oferują nowym pracownikom, do kilku firm w kraju. Jakież było moje zdziwienie. Na rynku gdzie podobno brakuje rąk do pracy nie dostałem żadnej odpowiedzi. ŻADNEJ. I pewnie niektórzy z Was napiszą, że mam za małe wykształcenie i doświadczenie. NIE. Ale ja nie o tym. To jak to jest. Trąbią w telewizji, że bezrobocie najniższe od lat czy tam w historii (czy przypadkiem nie dzięki tym którzy wyjechali za granicę w poszukiwaniu lepszego życia), Trąbią, że jest mnóstwo pracy, tylko rąk do niej brakuje. A ja się pytam dla kogo ta praca? Bo wydaje mi się, że nie dl Polaków tylko ukrów. Resztę dopowiedzcie sobie sami. Mamy miliony obywateli wypędzonych z kraju na kresy i nie tylko. Dlaczego ich nie sprowadzają? Tu już nie chodzi o mnie, ale o kresowiaków. Dajcie im szansę na dożycie swoich dni w ojczyźnie a nie na wygnaniu. Je..ć takie rządy.

  • Avatar
   czas_przebudzenia :

   Warto co jakiś czas podpowiadać młodym i pełnym energii Polakom, że agentura masonów realnie opanowuje wiele stanowisk władzy w Europie i USA. Dlatego warto aby młodzi działali przeciw marionetkom diabła, ale warto też, aby nie dawali się w prosty sposób łapać na zarzuty o rozpowszechnianie rasizmu itp. idiotycznych zarzutów marksistów (patrz: sprawa sprzed roku, gdy sądy jawne, tajne, dwupłciowe i wielowyznaniowe skazywały młodych ludzi z zarzutu rasizmu za baner z meczu z napisem „banderowców ubijemy”). ————-. Idealną strukturę działania dla ludzi w kraju okupowanym utworzono w Armii Krajowej – Niemcy, gdy zaczął się im grunt palić po kilku latach od głupiego rozpętania wojny, również starali się skopiować strukturę Armii Krajowej do swoich struktur partyzanckich. —————-. Działać – tak, ale z rozmysłem!

   • Avatar
    aboutrica :

    Tak tylko młodzi wolą konto na facebookach! Ja niewierze Polakom że otworzą oczy,tak i siak społeczeństwo Polskie z 4 lata wybierze platformę lub nowoczesną takie są realia,pisorstwo się kompromituję,sprzedaję.
    Tylko że struktury AK byli w innych czasach,i teraz istnieję społeczeństwo masowe które jest kontrolowane przez mass media,dlatego też jest o wiele trudniej.

    • Avatar
     czas_przebudzenia :

     Rok temu w Marsz Niepodległości maszerowało 70 tysięcy Polaków w różnym wieku, nieśli biało-czerwone flagi i manifestowali patriotyzm. Pięć lat temu, mimo nędzy duchowej u władzy, też dziesiątki tysięcy Polaków maszerowało w Marszu Niepodległości i zmagali się prowokacjami czerwonych szmat
     https://www.youtube.com/watch?v=Mw_Rztx0xzw

     Gdy rodzice dzieciom będą dawać przykład patriotyzmu, gdy parafianie księżom a księża parafinom będą dawać przykłady patriotyzmu, gdy włączą się w to nauczyciele i zwykli ludzie, gdy ta walka z nędznikami duchowymi na stolcach władzy przybierze wymiar prawdziwej walki ze złem, prawdziwej walki z judaszami, zaprzańcami sprzedającymi się za srebrniki od kanalii z wyższych stolców, to wówczas narodzi się chęć walki o Dobro, narodzi się chęć walki ze złem. Ludzie nie chcą stać się bezwolnym bydłem, w jakie próbują nas przerobić pomocnicy upadłych, demonicznych bytów.

 4. upadlina
  upadlina :

  rozpier**lają i ukrów i nas !!……….Tylko, że ukry dały się wje*ać w wojnę, a z nami na razie im się nie udało !!………Ale za jakiś czas, jak tępe geny ukrów zmieszają się z polskimi, to hu* wie, co tu za ludzie będą mieszkać !!…..Jeżeli iloraz inteligencji tych ludzi będzie zbliżony do standardu w banderlandii, to wtedy będą mogli nas ułożyć pod wojnę łatwo jak tępych ukrów !! ….Projekt judeopolonii od Odessy do Szczecina chyba jest reaktywowany !!

 5. Avatar
  krok :

  Może to jest jakaś tam logika USA, sorosów itd. Przecież do Niemiec ściągają młodych nierobów z arabii, dając im socjale, a sami jadą na niby wojnę (czytaj ropę), z ISIS. Polska idealnie wpasowała się w tą logikę, sprowadzają młodych ukraińców, którzy nie walczą za kraj, tylko salwują się zwyczajową banderowska ucieczką. Za to nas Polaków straszą w lewackich mediach ruskiem, rzekomym atakiem, podstępnym knuciem na nasz „dobrobyt”. W razie wojny to Polak będzie ginąć musiał za ukraińca, siedzącym na socjalu w Polsce, bo to imigrant przecież. Lewactwo pod każdą postacią to zwyrodnienie rzeczywistości. Daleko mi do skrajnego prawicowca, lecz lewactwo uważam za HIV obecnych czasów. Ściąganie ukraińców do pewnego momentu miało sens, lecz obecnie nikt nad tym nie ma żadnej kontroli. Nikt nie wie ilu ich naprawdę jest, jakie mają zamiary, co robią. To zagrożenie, które PIS ściagnęło na Polaków. PIS to taki zakamuflowany komunizm zasłaniający się Matką Boską.

  • Avatar
   jaremaw :

   100/100 lepiej bym tego nie ujął i jeszcze jedno, takie zachowania polityków i mediów każdego normalnie myślącego powoli ale skutecznie pchają w stroną skrajnej prawicy bo jak widzę co się dzieje to nie tylko szlak trafia i krew zalewa.Po co tu przyjeżdżają skoro ich dziadowie tak bestialsko mordowali za ich samoistną czy jak tam się w banderlandzie zwie?

    • Avatar
     czas_przebudzenia :

     Pasożyty duchowe tak już mają, że gdy wymordują tych innych, wobec których czuli się gorsi, to zostają sami i sami żrą się ze sobą i nadal są gorsi i bardziej nędzni nawet w swoich oczach. Wtedy lezą do nieswojego państwa, aby znów mieć na kim pasożytować i aby znów przygotowywać nowe ludobójstwo i wytłumaczyć swą nędzę obwiniając z nią a to Ruskich, a to znów Lachów. ————- Teraz nie ma sensu spierać się czy nowe władze PiS są zaślepione idiotycznymi wizjami ważkiego sojuszu z banderowcami, czy też nowe władze PiS w całości zostały zinfiltrowane przez banderowców i masonów. Są w sejmie ludzie z Kukiz’15 i mamy szansę nagłaśniać kłamstwo w propagandzie głoszonej przez marionetki masonów. Warto sobie uświadomić, że nędznicy, którzy świadomie oddali swą duszę Lucyferowi, to są ludzie słabi, źli, nędzni, tchórzliwi. Oni służąc złu, czekają na czas, gdy znów będą mogli gwałcić i mordować bezbronnych. Ale to jest realnie tylko nędza ludzka, która dostanie silniejszego kopa i z piskiem i kwikiem będzie się rozbiegać przez ludźmi prawymi i silnymi.
     Jezus Chrystus powiedział: „oto Ja was posyłam jak owce między wilki. Bądźcie więc roztropni jak węże, a nieskazitelni jak gołębie” (Mt 10,16). Przed złem korzą się tylko słabi, silni staną się przebiegli jak węże i knowania oszustów spalą na panewce. Zdemaskowany oszust straci swój główny atut ukrywania swoich nędznych zamiarów.

 6. Avatar
  krok :

  Temu nie zaprzeczyłem, napisałem, że zasłaniają się Matką Boską. Nie koniecznie w nią wierząc. W tle element koszernych z pewnością jest, to nie żadna nowina. Okrągły stół zjednoczył wcześniejszych wrogów, musiała nad tym wisieć jakaś siła wyższa (prócz podziału władzy i pieniędzy), że podali sobie ręce śmiertelni wrogowie. Tą siłą mogły być ich wspólne korzenie.

 7. Avatar
  xes23 :

  Nie dajcie sie nabrać na slogany typu „niskopłatni Ukraincy”. Oni mają wyższe stawki niż Polacy za tą samą pracę. Tak jest w zakładzie w którym pracuję i tak jest we wszystkich zakładach gdzie pracują moi znajomi. Nieoficjalnie tłumaczone jest to tym, ze pracodawcy płacą od nich mniejsze lub ogólnie kombinują na składkach. Tylko ciekawe, że jak przed paru laty umowy śmieciowe były praktycznie nieoskładkowane, ci sami pracodawcy kombinowali tak stawką godzinową zeby Polak wychodził w okolicy najniższej krajowej.
  W autobusie, w którym jeżdżę do pracy prawie połowa to ukry / bezrobocie w mieście, choć faktycznie mniejsze to jest nadal odczuwalne/. Większość tych ukroli zmienia sie co kilka miesiecy ale są też tacy zainstalowani już na stałe i pobierają benefity typu dodatek mieszkaniowy, 500+.
  W PiS-du z taką „dobrą zmianą” oni tak samo jak hołota z PO i .N siedzą w kieszeniach najbogatszych i korporacji a mówienie że jest to partia patriotów jest po prostu bezczelnością.